Инфоурок Другое Другие методич. материалыАшық тәжірибелік сабақ жоспары : «Тепловоздағы энергетикалық қондырғыларының негізгі бөліктері мен агрегаттарының орналасуымен танысу»

Сабақ жоспары. Тақырыбы: Энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау. Биология 10 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
4905
29.11.2024

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 423

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Сабақ жоспары Тақырыбы: Энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау Биология 10 сынып Оқу мақсаты: 10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау Сабақтың мақсаттары: Энергетикалық алмасу кезеңдерін анықтау және сипаттау. Гликолиз, Кребс циклы және электрон тасымалдау тізбегі процестерін түсіндіру. Аэробты және анаэробты тыныс алу арасындағы айырмашылықты көрсету. Бағалау критерийлері: Білу және түсіну:Энергетикалық алмасу кезеңдерінің негізгі ерекшеліктерін анықтайды. Гликолиз, Кребс циклы және тыныс алу тізбегінің өнімдерін түсіндіреді. Қолдану:Энергия алмасу процестері бойынша диаграммалар салады немесе кесте толтырады. ATP түзілу механизмін талдайды. Талдау:Аэробты және анаэробты тыныс алу процестерінің айырмашылықтарын салыстырады. Әр кезеңдегі өнімдерді сипаттайды. Тілдік мақсаттар: Пәндік лексика:Гликолиз, Кребс циклы, электрон тасымалдау тізбегі, ATP, NADH, FADH₂, пируват, аэробты тыныс алу, анаэробты тыныс алу. Тілдік дағдылар:Айтылым: Энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттайды. Жазылым: График немесе диаграмма түрінде энергия түзілу жолын көрсетеді.

Краткое описание методической разработки

Сабақ жоспары

Тақырыбы: Энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау

Биология 10 сынып

Оқу мақсаты: 10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау

Сабақтың мақсаттары:

  1. Энергетикалық алмасу кезеңдерін анықтау және сипаттау.
  2. Гликолиз, Кребс циклы және электрон тасымалдау тізбегі процестерін түсіндіру.
  3. Аэробты және анаэробты тыныс алу арасындағы айырмашылықты көрсету.

Бағалау критерийлері:

  • Білу және түсіну:
    • Энергетикалық алмасу кезеңдерінің негізгі ерекшеліктерін анықтайды.
    • Гликолиз, Кребс циклы және тыныс алу тізбегінің өнімдерін түсіндіреді.
  • Қолдану:
    • Энергия алмасу процестері бойынша диаграммалар салады немесе кесте толтырады.
    • ATP түзілу механизмін талдайды.
  • Талдау:
    • Аэробты және анаэробты тыныс алу процестерінің айырмашылықтарын салыстырады.
    • Әр кезеңдегі өнімдерді сипаттайды.

Тілдік мақсаттар:

  • Пәндік лексика:
    • Гликолиз, Кребс циклы, электрон тасымалдау тізбегі, ATP, NADH, FADH₂, пируват, аэробты тыныс алу, анаэробты тыныс алу.
  • Тілдік дағдылар:
    • Айтылым: Энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттайды.
    • Жазылым: График немесе диаграмма түрінде энергия түзілу жолын көрсетеді.
Развернуть описание

Ашық тәжірибелік сабақ жоспары : «Тепловоздағы энергетикалық қондырғыларының негізгі бөліктері мен агрегаттарының орналасуымен танысу»

Скачать материал

Ашық тәжірибелік сабақ жоспары

 

 Сабақтың тақырыбы :  «Тепловоздағы энергетикалық қондырғыларының негізгі бөліктері мен агрегаттарының

орналасуымен танысу»

Сабақтың түрі:   Тәжірибелік жұмыс №1

 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Студенттерді  энергетикалық қондырғыларының негізгі 

                      бөліктері мен агрегаттарының орналасуымен таныстыру.

                  

Тәрбиелік:   Студенттерді темір жол көлігіне сапалы маман  иесі ретінде

                       және техникалық сауатты маман ретінде өз бетімен жұмыс 

                       жасауға, өзінің ойын нақты тұжырымдай білетін маман

                       иелерін тәрбиелеу.

Дамытушылық: 

         Өндірістің жаңа технологияларымен ақпараттандырып,      инновациялық әдістерді қолдана білуді меңгерту;

         Студенттердің теориялық алған білімдерін тәжірибеде ұштастыра білу;

  

 Сабақтың материалдық – техникалық жабдығы:  

    - диапроектор

    - призентациялық материал                                                                

    - дизель-агрегеттарының негізгі бөлшектерінің құрылғысы.        

                                           Сабақтың мазмұны және барысы:

1.    Ұйымдастыру бөлімі ( 2 мин.)

2.    Тапсырма мен мақсатын қою ( 3 мин.)

3.    Сергіту ( өткен материалды қайталау) ( 8 мин.)

4.    Тәжірибелік жұмысты орындау ( 60 мин.)

5.    Қорытындылау ( 5 мин.)

6.    Үйге тапсырма беру ( 2 мин.)                             

Оқу әдістері;

-         сөздік

-         жартылай - ізденушілік

-         зерттеушілік ;

Пән аралық байланыс:

             -  Тартқыш жылжымалы құрамның құрылысы – тепловоздағы

                 қозғағыштардың түрлерін, құрылысын білу.

     -  техникалық механика – тісті берілістер мен күштер әсерін білу.

     -  материалтану - ертінділер, түсті материалдарды білу т.б.

                    Қолданылған әдебиет түрлері:

        1.  « Энергетические установки подвижного состава»,   В.Е. Пигарев

        2.  « Тепловозы »  В.Д. Кузьмич.

        3.  « Тепловозы »  А.А. Пойда.

                                 Сабақтың мазмұны және барысы:

 

     І.  Ұйымдастыру бөлімі

          - сәлемдесу;

          - топ тізімі бойынша студенттердің қатысымын тексеру;

          - сабаққа психологиялық дайындық;

          - сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

            (колледждегі теориялық білімдерін тәжірибемен ұштастыру)

          - техникалық қауіпсіздік ережелерімен таныстыру 

 

  ІІ.   Тәжірибелік сабақты өткізуге дайындық:

-         методикалық әдістемелерді тарату;

-         №1 тәжірибелік сабақтың тақырыбын хабарлау, мақсатын қою;

 

       ІІІ. Берілген тақырып бойынша тәжірибелік жұмысты жақсы орындау 

              үшін сергіту мақсатында жалпылама сұрақтар қою

     1. Тепловоздағы энергетикалық қондырғыларының негізгі бөліктері қандай?

     2. Дизельді ойлап тапқан кім және кімнің атымен аталған?

     3. Дизель қозғалтқышының белгіленуі және орналасуы

     4. Дизельдің  агрегат  бөлшектерінің негізгі бөліктері

     5. Агрегат  бөлшектерінің жұмыс принципі

     6. Дизель құрылғысы қандай материалдан дайындалған

     7. Иінді білік, шатун, поршеньдардың орналасуы

 

ІҮ. Тәжірибелік жұмысты орындау барысы

1.Тепловоздағы энергетикалық қондырғыларының негізгі бөліктерімен танысу

        2. Дизель-агрегаттарының  тепловоздағы орналасуымен таныстыру

        3. Дизель-агрегат бөлшектерінің  жұмыс жасау принципімен танысу.

        -  тәжірибелік жұмысты орындау үшін студенттерге тапсырма беріледі.  

      

Ү. Тәжірибелік жұмысты орындағаннан кейін қорытынды жасалады.

    -  тәжірибелік жұмыстан алған білімдерін жинақтайды, нақтылайды және  

       студенттер тәжірибелік жұмыстарын қорытындылайды.

    

 ҮІ.Сергіту сәті.

   -  студенттердің тәжірибе жұмысын қаншалықты игерген қабілеттерін байқау 

       мақсатында, сұрақ- жауап арқылы анықтау.

   

 ҮІІ. Үйге тапсырма.

    -  тәжірибелік жұмысты аяқтау, дизель-агрегеттарының негізгі бөлшектерінің

       бөлімін қайталау.

    -  есеп беру.  

        1.  « Энергетические установки подвижного состава»,   В.Е. Пигарев

        2.  « Тепловозы »  В.Д. Кузьмич.     1бөлім. 10-14 беттер.

                                                             

 

 

 

          

                  

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық тәжірибелік сабақ жоспары : «Тепловоздағы энергетикалық қондырғыларының негізгі бөліктері мен агрегаттарының орналасуымен танысу»"
Смотреть ещё 5 938 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
