Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Рабочие программы / Ашық сабақ. Сабақтың тақырыбы: “Екі түзудің қиюшымен жасайтын бұрыштары. Үшбұрыштың ішкі
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Математика

Ашық сабақ. Сабақтың тақырыбы: “Екі түзудің қиюшымен жасайтын бұрыштары. Үшбұрыштың ішкі

библиотека
материалов

Геометрия – 7

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: “Екі түзудің қиюшымен жасайтын бұрыштары. Үшбұрыштың ішкі

бұрыштарының қосындысы”

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларды екі түзудің қиюшымен жасайтын

бұрыштарының қасиеттерімен, үшбұрыштың ішкі

бұрыштарының қосындысы туралы теоремамен таныстыру;

ә) дамытушылық: Үшбұрыш, параллель түзулер ұғымын дамыту;

б) тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Көрнекі құрал-жабдықтар: сызғыш

Әдіс тәсілдер: баяндау, есептер шығару

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын тексеру

3. Жаңа материалды түсіндіру

hello_html_m2ec8df2f.png

hello_html_m5f7de295.png

hello_html_541e323a.pnghello_html_59ac229a.png

hello_html_6e6d37f7.png

hello_html_3404f8fd.png

4. Есептер шығару

№141

Бер:

hello_html_m3f5fcf43.png

hello_html_34ac7d57.gif -түзуі

hello_html_367f4d5c.gif

hello_html_m690e0629.gif

1) hello_html_4ce04bc3.gif және hello_html_30a09549.gif параллель емес, себебі hello_html_m6ac7182a.gif

2) hello_html_5c57050c.gif

№142

hello_html_34ac7d57.gif -түзуі

hello_html_367f4d5c.gif 1) hello_html_m496ac237.gif, себебі hello_html_5f59b04.gif

hello_html_58e77d2f.gif 2) hello_html_4a917624.gif

№143

hello_html_md3c4193.gifhello_html_m4982a514.png


5. Сабақты бекіту сұрақтары

hello_html_m612d9aa7.png


6. Сабақты қорытындылау

7. Оқушыларды бағалау

8. Үйге тапсырма: №144-146,147-149


Тексерілді

8-сынып

1 – сабақ

Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар туралы түсінік. Төртбұрыштардың

ішкі бұрыштарының қосындысы.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Төртбұрыш анықтамасы, оның элементтерін білу,

дөңес және дөңес емес төртбұрышты білу, төртбұрыштың ішкі

бұрыштарының қосындысын тұжырымдайтын теоремасын

білу, дәлелдей білу.

  1. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, өз бетімен еңбектену сезімдерін, білімдерін дамыту.

  2. Тәрбиелік: Оқушыларды адалдыққа, шапшаңдыққа, өз бетімен еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Оқыту әдістері: Ауызша баяндау, сұрақ-жауап алу, есептер шығару.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта

Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі

2) Қайталау

3) Жаңа сабақты меңгерту

4) Жаңа сабақты бекіту

5) Сабақты қорытындылау

6) Үйге тапсырма


II. Қайталау.

  1. Жазықтықтың негізгі геометриялық фигураларын атаңдар.

  2. Нүктелер мен түзулер қалай белгіленеді?

  3. Үшбұрыш анықтамасы.

  4. Үшбұрыштың периметрі

  5. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы.

III. Жаңа сабақ.

Анықтама. Әрбір үшеуі бір түзуде жатпайтын төрт нүктеден және оларды тізбектей қосатын қиылыспайтын төрт кесіндіден және сол кесінділермен шектелген жазықтықтың бөлігінен тұратын фигураны төртбұрыш деп атайды.

Берілген нүктелер төртбұрыштың төбелері, ал оларды қосатын кесінділер төртбұрыштың қабырғалары деп аталады.


Интерактивті тақтадан көрсетемін.

1-слайд

Мына фигуралардың әрқайсысы төрт нүктеден және оларды тізбектей қосатын төрт кесіндіден тұрады. Осы фигуралардың қайсысы төртбұрыш болып табылады?

hello_html_m4f558dfb.jpg

Төртбұрыштың элементтеріне интерактивті тақтадан мына кестені көрсете отырып анықтама беремін.

2-слайд



Төртбұрыш және оның элементтері.


hello_html_m774f747c.jpg

АВ мен ВС, ВС мен СД, СД мен АД, АД мен АВ кесінділері бір түзудің бойында жатпайды;

АВ мен СД, ВС мен АД кесінділері бір-бірімен қиылыспайды;

А,В,С,Д нүктелері төртбұрыштың төбелері;

А мен В, В мен С, С мен Д, Д мен А – көршілес төбелері;

В мен Д, С мен А қарсы төбелері;

АВ, ВС, СД, ДА кесінділері – төртбұрыштың қабырғалары;

АВ мен ВС, ВС мен СД, СД мен ДА, ДА мен АВ кесінділері – көршілес қабырғалары;

АВ мен СД, ВС мен АД – қарама-қарсы қабырғалары;

АС мен ВД кесінділері – диагональдар;

hello_html_7707454f.gifАВС, hello_html_7707454f.gifВСД, hello_html_7707454f.gifСДА, hello_html_7707454f.gifДАВ – төртбұрыштың бұрыштары;

Р=АВ + ВС + СД + ДА периметрі;

АВСД, ВСДА, СДАВ, ДАВС – төртбұрыштың белгіленуі



Төртбұрыштар дөңес және дөңес емес болып бөлінеді

Слайдтан көрсетіліп, анықтамасы айтылады.



3 слайд.

Төртбұрыштың түрлері

Дөңес төртбұрыш


Дөңес емес төртбұрыштар


hello_html_m340a1ba3.jpg


  1. Қабырғасын қамтитын әр түзумен шектелген жарты жазықтықтың тек біреуінде ғана жатса, дөңес төртбұрыш болады.

  2. Егер төртбұрыштың диогональдары қиылысса, төртбұрыш дөңес болады.



hello_html_6fc37219.jpg



  1. Төртбұрыш қабырғасын қамтитын кемінде бір түзумен шектелген жарты жазықтықтардың екеуінде де жатса, дөңес емес төртбұрыш болады.

  2. Егер төртбұрыштың диогональдары қиылыспаса, төртбұрыш дөңес емес болады.



Теорема. Төртбұрыштардың ішкі бұрыштардың қосындысы 360 º -қа тең.

hello_html_m6507a93f.jpg

Берілгені: АВСД төртбұрыш.

Дәлелдеу керек :hello_html_7707454f.gifА+hello_html_7707454f.gifВ+hello_html_7707454f.gifС+hello_html_7707454f.gifД =360º

Дәлелде:. АС диагоналын жүргіземіз. сонда hello_html_2e85d6ba.gifАВС және hello_html_2e85d6ba.gifАДС шығады.

hello_html_7707454f.gifВАС+hello_html_7707454f.gifВ+hello_html_7707454f.gifВСА=180º (1)

hello_html_7707454f.gifСАД+ hello_html_7707454f.gifД+ hello_html_7707454f.gifАСД=180º (2)

(1) мен (2) мүшелеп қоссақ,



hello_html_7707454f.gifВАС+hello_html_7707454f.gifВ+hello_html_7707454f.gifВСА+hello_html_7707454f.gifСАД+hello_html_7707454f.gifД+ hello_html_7707454f.gifАСД = 360º

hello_html_7707454f.gifВАС+ hello_html_7707454f.gifСАД = hello_html_7707454f.gifВАД

hello_html_7707454f.gifВСА+ hello_html_7707454f.gifАСД = hello_html_7707454f.gifВСД

hello_html_7707454f.gifВАД+ hello_html_7707454f.gifВ+ hello_html_7707454f.gifВСД+ hello_html_7707454f.gifД = 360º

Теорема дәлелденді.

Төртбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы да 360º-қа тең. Өздерің дәлелдеңдер.

IV. Есеп шығару.

Сыныпта №1 (ауызша), №2 (ауызша), №3 , №6, №7 (ауызша), №10.



3

Бhello_html_m159ad623.jpgерілгені: АВСД төртбұрыш, ВД – диогоналі

hello_html_m5ec096de.gif, hello_html_m6c407f71.gif, hello_html_m3a2fd7a2.gif

Табу керек: ВД

Шешуі: hello_html_m148f11ee.gif,

hello_html_mbb243af.gifекеуін қоссақ

hello_html_m2b00e346.gif

hello_html_4dc202be.gif

hello_html_397f13ca.gif

Жауабы: 14 м


6

hello_html_m5cf396f8.jpg

Берілгені: АВСД төртбұрыш

hello_html_m5fd29ba.gif

hello_html_3e831128.gif

Табу керек: АВ, ВС, СД, АД



Шешуі: АС диогоналін жүргіземіз. Үшбұрыш теңсіздігі бойынша


1) hello_html_2e85d6ba.gifАВС-да hello_html_m282a6c03.gif

hello_html_m49c3e090.gif (1)

2) hello_html_2e85d6ba.gifАСД-да hello_html_218507f9.gif

hello_html_5e747620.gif (2)

hello_html_1ee39e74.gif



Жүйенің шешімі бос жиын, бұдан қабырғаларың қатынасы hello_html_m374e15df.gif қатынасындай төртбұрыш болмайды.


10

hello_html_m24e7331b.jpg

Берілгені: MNKF төртбұрыш.

hello_html_m243fd9d9.gif

hello_html_m7c74b9fa.gif, hello_html_m76c9ebe9.gif

Табу керек: hello_html_466941c4.gif

Шешуі:

hello_html_m21e1ad8c.gif

hello_html_m1661aeec.gif

V. Сабақты қорытындылау.

VI. Үйге: №4, №5, №8


САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ


9-сынып


Тақырып: Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. 2 сағат.

  1. Білімділік: Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасы, hello_html_39d4df4f.gif теңдігін, векторлардың скалярлық көбейтіндісінің геометриялық мағынасын, векторлардың перпендикулярлық белгісін білу; координаторлары берілген векторлардың скалярлық көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алу, скалярлық көбейтінді туралы теореманы дәлелдей алу.

  2. Дамытушылық: Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін есеп шығрағанда қолдана білу қабілеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: өз бетімен жұмыс істей білуге, шапшаңдыққа, тапқырлыққа тәрбилеу.

Мақсат: Оқулықтағы жаттығуларды орындай алу мақсаты көзделеді.

Құрал-жабдықтар,көрнекті құралдар: сызғыш, сызба плакаттар.

Сабақ түрі: жаңа білім алу сабағы.

Әдіс-тәсілдер: Лекция.

Сабақ барысы

  1. Оқыту үрдісінің маңыздылығы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй жұмысын тексеру.

Үйге берліген тапсырманы тақтаға жазғызып талқылау (оқушылар үйден шығара алмаған есептерді)

ДМ.(С тобы) АВС үшбұрышының АД, ВЕ, СҒ медианалары О нүктесінде қиылысады. hello_html_2095f408.gif Мұндағы САhello_html_m3de6e92f.gif

hello_html_28c03c53.png Шешуі: hello_html_4d21ed40.gif, : hello_html_m3dfbc355.gif, hello_html_1c97a6af.gif

hello_html_4570e731.gif

hello_html_m1d9f7b0a.gif

hello_html_m6b49939c.gif

hello_html_m37b3a07f.gif

  1. Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

I.Анықтама. hello_html_1c2593b0.gif векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық көбейтіндісінің белгіленуі: hello_html_m1cc2e490.gif.

Яhello_html_65619a4a.gifғни, hello_html_1456d6bd.gif, ( 1) мұндағы hello_html_md2cc447.gif). 2 сурет

hello_html_m20f2a7c4.gifhello_html_41789db5.gifhello_html_m47970ac.gif hello_html_m6ca4f685.gif (2)

О hello_html_m2cd8a5d7.gif А

Қасиеттері:

hello_html_m2c8e3be2.gif. hello_html_666ac92b.gif (орын ауыстырымдылық)

hello_html_df181f9.gif+hello_html_m119dfee1.gif (үлестірімділік заңы)

hello_html_m411e15f0.gif)hello_html_m4e0ac4ab.gif(hello_html_m2cd8a5d7.gif)hello_html_m57b72b82.gif (көбейтіндінің үлестірімділік қасиеті)

hello_html_4edc210d.gif0, онда hello_html_45e3cc61.gif

hello_html_m508de716.gif hello_html_568ddcd6.gif онда hello_html_m68aacefa.gif0

Дәлелдеуі:hello_html_m1a474752.gif онда hello_html_m50ee0045.gif, яғни hello_html_m52aa79b8.gif

ә) Егер hello_html_m2f3b0ba0.gif, (hello_html_3ef4b06e.gif, бұдан hello_html_m302012c9.gif; hello_html_6870833e.gif

II. hello_html_1527cc0f.gif координаталық вектор. hello_html_m4f939e06.gif

hello_html_123e6115.gif.

. hello_html_m2c9a6a1e.gif

III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.

Дәлелдеуі. hello_html_10b1203b.gif), hello_html_27f9e57.gif), hello_html_m2e67fdfb.gif

hello_html_m7c288aeb.gif*(hello_html_m39452bd7.gif*hello_html_m5ab3377e.gif*hello_html_m2c7b328b.gif*hello_html_1f86e466.gif+hello_html_m6ab30c54.gif

hello_html_369ef95b.gif (3)

Дербес жағдай: hello_html_m40b517cb.gif

hello_html_m6a5359b8.gif hello_html_m48fa6c9c.gif; hello_html_m2cd8a5d7.gif - векторының скалярлық квадраты. hello_html_469d88d8.gif

hello_html_m4facde69.gif (4)

  1. Жаңа білімді бекіту: Есептер шығару

1 Үшбұрыштың А(1;1), В(4;1), С(4;5) төбелері берілген, үшбұрыш бұрыштарының косинусын есептеңдер. (Шәкілікова. Геометрия 9-сынып. №70)

Шешуі: 1. hello_html_722aeab6.gif

hello_html_m65ee2c88.gif

hello_html_m4c1ad1d.gif

hello_html_m3714e72.gif

hello_html_m20ce38dc.gifhello_html_m72c00506.gif

hello_html_m79e928c0.gifhello_html_413043a1.gifhello_html_m7160fa86.gif5 С


hello_html_m2fe76a9.gifhello_html_2e703c29.gifhello_html_2e703c29.gifhello_html_m22f53a67.gifhello_html_m6c7aa170.gifhello_html_m7931cc1.gifА В

hello_html_721b5129.gif0 1 4



2. hello_html_54dec801.gif

hello_html_2c69afe1.gif hello_html_2b3fc0c0.gif

hello_html_2438b70e.gif hello_html_m1a6e08dd.gif

hello_html_m695350d.gif; hello_html_5e97be9c.gif

Жауабы: 0; hello_html_m43a6c421.gif.

2. (Шыныбеков. Геометрия 9-сынып . №121)

Егер hello_html_6f845fdd.gif және hello_html_6870833e.gif болса, онда hello_html_39a0546c.gif және hello_html_m7f8173b9.gif векторларының арасындағы бұрышын табыңдар.

Шешуі: hello_html_6870833e.gif, hello_html_1641bd4d.gif hello_html_m71834ef7.gif

(hello_html_5095b9e.gif*(hello_html_mc278c30.gif

hello_html_16669917.gif (hello_html_67b9dd15.gif

(hello_html_m1f6d2a0b.gif

hello_html_cbe0a59.gif hello_html_m44e104a0.gif

Жауабы: hello_html_408b6050.gif.

3. (Шәкілікова. Геометрия 9- сынып №84)

hello_html_374e204.gif және hello_html_m24cfb10a.gif. hello_html_m7f4308d8.gif векторы hello_html_m47970ac.gif векторына перпендикуляр болатындай hello_html_m580024c6.gif санын табыңдар.

Жауабы.-2. .

Қосымша есептер: №116; №117 (Шыныбеков. 9- сынып)

116. Егер hello_html_7be9a9bf.gif және hello_html_m704ee062.gif бірлік векторлары үшін (hello_html_69cc14d6.gifболса, онда hello_html_7be9a9bf.gif және hello_html_3aa130eb.gif векторлары арасындағы бұрышты табыңдар. Жауабы. hello_html_71748814.gif

117. Егер hello_html_7be9a9bf.gif және hello_html_m704ee062.gif өзара перпендикуляр бірлік векторлар болса, онда hello_html_96dc3c2.gif2hello_html_7be9a9bf.gif-hello_html_16c27727.gif

hello_html_m473b88e5.gif деп алып, hello_html_70e7d8b.gif, hello_html_m1da2a89d.gif, hello_html_1d34a022.gif hello_html_m32939d.gif сандары мен hello_html_1c2593b0.gif және hello_html_1416d2d1.gif векторлары арасындағы бұрышты табыңдар. Жауабы.900

Үйге тапсырма беру: №69, №72, №81. (Шәкілікова. 9- сынып) . 7- жұмыс, 3,4-нұсқа (ДМ). №123. (Шыныбеков).

Өздік жұмысын алу: (ДМ. 7- жұмыс. 1,2 – нұсқа)

Оқушыларды бағалау: жетістіктері мен кемшіліктерін атап айту.

Сабақты қорытындылау: Өтілген тақырыптың негізгі түйінін сұрау.




Геометрия – 10

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: “Стереометрия аксиомалары”

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларды стереометрия аксиомаларымен таныстыру;

ә) дамытушылық: Аксиома, кеңістік ұғымдарын дамыту;

б) тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Көрнекі құрал-жабдықтар: сызғыш

Әдіс тәсілдер: баяндау, есептер шығару

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын тексеру

3. Жаңа материалды түсіндіру

hello_html_m72a8ea5d.png

hello_html_m60dd8e2b.png

hello_html_8fed1d0.png

hello_html_4c816b9b.png

hello_html_mb4af533.png

hello_html_13036765.png









4. Есептер шығару


hello_html_5af6172a.png


5hello_html_m5202bb36.gif. Сабақты бекіту сұрақтары:

hello_html_7551b549.png

6. Сабақты қорытындылау

7hello_html_339f8da4.gifhello_html_12593ed0.gifhello_html_4f00aba3.gifhello_html_m58119f24.gifhello_html_m21a64ae5.gif. Оқушыларды бағалау

8hello_html_41ca3311.gifhello_html_41ca3311.gifhello_html_41ca3311.gifhello_html_m1e1643ab.gif. Үйге тапсырма: №1-2


1 Күні _________ пәні геометрия сыныбы 10


Сабақтың тақырыбы: «Стереометрия аксиомалары»


Сабақтың мақсаты:

1. «Стереометрия аксиомаларымен таныстыру және аксомаларды пайдалана отырып есептер шығару

2. Ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.

3.Есте сақтау , кеңістік ойлау қабілеттерін дамыту.


Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгерту сабағы.

Сабақта қолданатын әдістер: сұрақ-жауап, көрнекілікті-түсіндіру әдісі

Сабақтың көрнекілігі: слайд, сызбалар


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Сабақтың мақсатын қою кезеңі


А) Планиметрия деген не?

Ә) Геометрияның негізгі ұғымдарын атаңдар.

Б) Планиметрия курсында өткен аксиомаларды еске түсіріңдер.


ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру кезеңі

Стереометрия (грек. stereos - кеңістік, metreo - өлшеймін)- кеңістіктегі фигуралардың қасиеттерін зерттейтін геометрияның бөлімі.

Жазықтықты грек алфавитінің әріптерімен белгілейді: α, β, γ, δ, т.с.с.

hello_html_m32cef99.jpg

С1. Қандай жазықтықты алсақ та , сол жазықтықта жататын нүктелер де, жатпайтын нүктелер де бар болады.




hello_html_m32cef99.jpg


С2. Бір түзуде жатпайтын үш нүкте арқылы бір ғана жазықтық жүргізуге болады.





hello_html_m32cef99.jpgС3. Егер түзудің екі нүктесі жазықтықта жатса, онда түзу тұтасымен осы жазықтықта жатады

Белгіленуі: Аhello_html_m289d78ff.gifβ , Вhello_html_m289d78ff.gifβ, АВ=а hello_html_1b730b13.gifаhello_html_246867f4.gifβ

hello_html_m32cef99.jpg


Анықтама. Түзу мен жазықтықтың ортақ

тек бір ғана нүктесі бар болса, онда олар

қиылысқан деп аталады.



hello_html_6be90fc4.jpgС4. Егер әртүрлі екі жазықтықтың ортақ нүктесі бар болса, онда жазықтықтар осы нүкте арқылы өтетін түзу бойымен қиылысады.

Белгіленуі: Кhello_html_m289d78ff.gifα , Кhello_html_m289d78ff.gifβ, hello_html_1b730b13.gifаhello_html_mbc2ebcf.gifβ, Кhello_html_m289d78ff.gifс



hello_html_6be90fc4.jpg

Мысал

  1. Егер шеңбердің екі нүктесі жазықтықта жатса, онда шеңбер тұтасымен осы жазықтықта жата ма?


Шешуі. Бұл тұжырым дұрыс емес


  1. Еhello_html_6be90fc4.jpgгер шеңбердің үш нүктесі жазықтықта жатса, онда шеңбер тұтасымен осы жазықтықта жата ма?

Шешуі. Бұл тұжырым дұрыс .

Шеңбердің кез келген үш нүктесі бір жазықтықта жатпайтын болғандықтан, А, В, С, арқылы бір ғана α жазықтығын жүргізуге болады (С1). Шеңбер жазық фигура, яғни оның барлық нүктелері бір жазықтықта жатады. α мен шеңбердің жазықтығы беттеседі.




IV. Түсігенін тексеру кезеңі

  1. Планиметрия аксиомалары мен стереометрия аксиомаларының ұқсастығы қандай?

  2. 7 беттегі 1, 2-ші сұрақтарға жауап беру.


V. Бекіту кезеңі



1


2


