Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Химия / Другие методич. материалы / Ауа-газдар қоспасы және құрамы
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Химия

Ауа-газдар қоспасы және құрамы

библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifСемей қаласы «№22 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ

Автордың аты: Бегалина Нағыштай Мерекеновна

Ашық сабақ тақырыбы:Ауа - газдар қоспасы

Беретін пәні:химия

Бағыты:химия және қоршаған орта

Лауазымы: жоғарғы санатты химия пәні мұғалімі.

Мекен жайы,телефоны : Галето 26-71 ,35-90-96

Электрондық почтасы: student 0707 @mail.ru

































Сабақтың тақырыбы:Ауа-газдар қоспасы.

Сабақтың мақсаты:Ауаның құрамы, ауа-газдар қоспасы,ауаны ластаудан сқтау жөнінде мәлімет беру.

Оқыту мен тәрбиелеу міндеттері.

Білімділігі.

Оттектің химиялық қасиеттерін білу арқылы,одан түзілетін қосылыстардың құрамы,табиғатта таралуы, озон қасиеттері мен оттектің табиғаттағы айналымы жайлы оқушылар көзқарасын дамыту .

Дамытушылық.

Ауа-газдар қоспасы жөнінде өз бетінше білім алу дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелігі:адамершілік,экологиялық білім беру.

Құрал-жабдықтар:Интерактивті тақта, электронды оқулық,сутегінің асқын тотығы,көміртегі,күкірт,фосфор ұнтағы т.б.

Көрнекі құралдар: ақпараттық жаңа технология.

Сабақ түрі:конференция сабақ.

Әдіс тәcілдер: сұрақ жауап,ізденіс,зерттеушілік.

Сабақ барысы :

1.Ұйымдастыру.

2.Оқушыларды түгендеу.

3.Үй тапсырмасын сұрау.

Оттегіні лабораторияда қалай аламыз?

1.Калий перманганатынан

2.Бертолле тұзынан

3.Сутегінің асқын тотығынан тәжірибе көрсету

4.Сынап оксидін ыдырату арқылы

5.Су молекуласын ыдырату арқылы

Бүгінгі сабақтың тақырыбы:

Ауа - газдар қоспасы.

Ауаның қүрамын алғаш рет француз ғалымы Антон Лавазье 1774жылы анықтады.17ғ.-ға дейін сутекті жанғыш,СО орман ауасы тек ғасырдың аяғында ауа газдар қоспасы екені толық дәлелденді.

Оттектің табиғатта таралуы (электронды оқулықтан көрсету)

Оттек газы ауаның құрамдас бөлігі екендігіне көз жеткізейік.



Ауаның құрамында ,оттек,инертті газ кездеседі.Мысалы,жер сілкінгенде ,зауыт,фабрикалар жұмыс істеп тұрғанда аз мөлшерде кездейсоқ газдар ауаға таралуы мүмкін.

Жану процесі ауадағы оттек газының мөлшерін азайтады да,массалық үлесінің көбеюіне әсер етеді.Ал көмір,бензин,отындар толық жанбаса атмосфераға күйе,иіс газы,т.б. газдар таралады.

Ауада одан да басқа шаң тозаң ,автомобильдерде бензин жанғанда бөлінетін газдар,химия өндірістері жұмыс істегенде бөлінетін газ тектес қоспалар кездеседі.

Зауыттар мен өнеркәсіп орындарынан шығатын улы газдар ,автокөлік түтіні атмосфераға түрлі улы газдар адам өміріне үлкен қатер төндіреді,ауа ласталады,табиғат тепе теңдігі бұзылады,эколoгиялық мәселелерді туғызады.Бұл да қышқыл жаңбыр тууына әкеледі.

Бүгінгі сабағымызға маман иелері қатысып отыр,соларды тыңдайық:

Ғалым-биолог :

Оқушылар хабарлама жасайды (слайд түрінде).

Фотосинтез “Oттектің табиғаттағы айналымы”.

Ғалым-эколог :Ауаның ластануы .

Ғалым-металлург :қара түсті металлургия өнеркәсібі .



Атмосфералық ауаның өндіріс қалдықтарынан ластануы.

Ғалым-технолог:

Семей цемент зауыты .

Ғалым-эколог:

Қоршаған ортаға радиация әсері.

Ғалым-метеоролог :Oзон - атмосфераның үстіңгі қабаты

Табиғатты қорғау инспекторы:

Ауаны ластанудан сақтау шаралары.

Дәрігер-диагност:

Әр түрлі газдар өмірге қауіпті ме ?

Бекіту:



Ауаны ластаушы көздер

















Қорытындылау :

1.Ауаның құрамында қандай газдар бар?

2.Улы газдардың аты.

3.Ауаны қалай ластанудан қалай сақтаймыз?

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы:Ауа-газдар қоспасы.

Сабақтың мақсаты:Ауаның құрамы, ауа-­газдар қоспасы,ауаны ластаудан сқтау жөнінде мәлімет беру.

Оқыту мен тәрбиелеу міндеттері.

Білімділігі.

Оттектің химиялық қасиеттерін білу арқылы,одан түзілетін қосылыстардың құрамы,табиғатта таралуы, озон қасиеттері мен оттектің табиғаттағы айналымы жайлы оқушылар көзқарасын дамыту .

Дамытушылық.

Ауа-газдар қоспасы жөнінде өз бетінше білім алу дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелігі:адамершілік,экологиялық білім беру.

Құрал-жабдықтар:Интерактивті тақта, электронды оқулық,сутегінің асқын тотығы,көміртегі,күкірт,фосфор ұнтағы т.б.

Көрнекі құралдар: ақпараттық жаңа технология.

Сабақ түрі:конференция сабақ.

Әдіс тәcілдер: сұрақ жауап,ізденіс,зерттеушілік.

Сабақ барысы :

1.Ұйымдастыру.

2.Оқушыларды түгендеу.

3.Үй тапсырмасын сұрау.

Оттегіні лабораторияда қалай аламыз?

1.Калий перманганатынан

2.Бертолле тұзынан

3.Сутегінің асқын тотығынан тәжірибе көрсету

4.Сынап оксидін  ыдырату арқылы

5.Су молекуласын ыдырату арқылы

Бүгінгі сабақтың тақырыбы:

Ауа - газдар қоспасы.

Ауаның қүрамын алғаш рет француз ғалымы Антон Лавазье 1774жылы анықтады.17ғ.-ға дейін сутекті жанғыш,СО  орман ауасы тек ғасырдың аяғында ауа газдар қоспасы екені толық дәлелденді.

Оттектің табиғатта таралуы (электронды оқулықтан көрсету)

Оттек  газы ауаның құрамдас бөлігі екендігіне көз жеткізейік.

 

Ауаның құрамында  ,оттек,инертті газ кездеседі.Мысалы,жер сілкінгенде ,зауыт,фабрикалар жұмыс істеп тұрғанда аз мөлшерде кездейсоқ газдар ауаға таралуы мүмкін.

Жану процесі  ауадағы оттек газының мөлшерін азайтады да,массалық үлесінің көбеюіне әсер етеді.Ал көмір,бензин,отындар толық жанбаса  атмосфераға күйе,иіс газы,т.б. газдар таралады.

Ауада одан да басқа шаң тозаң ,автомобильдерде бензин жанғанда бөлінетін газдар,химия өндірістері жұмыс істегенде бөлінетін газ тектес қоспалар кездеседі.

Зауыттар мен өнеркәсіп орындарынан шығатын улы газдар ,автокөлік түтіні атмосфераға түрлі улы газдар адам өміріне үлкен қатер төндіреді,ауа ласталады,табиғат тепе теңдігі бұзылады,эколoгиялық мәселелерді туғызады.Бұл да қышқыл жаңбыр тууына әкеледі.

Бүгінгі сабағымызға маман иелері қатысып отыр,соларды тыңдайық:

Ғалым-биолог :

Оқушылар хабарлама жасайды (слайд түрінде).

Фотосинтез “Oттектің табиғаттағы айналымы”.

Ғалым-эколог :Ауаның ластануы .

Ғалым-металлург :қара түсті металлургия өнеркәсібі .

 

Атмосфералық ауаның өндіріс қалдықтарынан ластануы.

Ғалым-технолог:

Семей цемент зауыты .

Ғалым-эколог:

Қоршаған ортаға радиация әсері.

Ғалым-метеоролог :Oзон - атмосфераның үстіңгі қабаты

Табиғатты қорғау инспекторы:

Ауаны ластанудан сақтау шаралары.

Дәрігер-диагност:

Әр түрлі газдар өмірге қауіпті ме ?

Бекіту:

 

Ауаны ластаушы көздер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытындылау :

1.Ауаның құрамында қандай газдар бар?

2.Улы газдардың аты.

 

3.Ауаны қалай ластанудан қалай сақтаймыз?

Автор
Дата добавления 23.02.2015
Раздел Химия
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров1949
Номер материала 405284
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
