Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚазақ тілі пәнінен жаңартылған бағдарлама бойынша ашық сабақ " Достық-өмірлік нұсқа" 7 сынып

Қазақ тілі пәнінен жаңартылған бағдарлама бойынша ашық сабақ " Достық-өмірлік нұсқа" 7 сынып

Скачать материал

 

Пәні: қазақ тілі

Мектеп: №16 Д.Жазықбаев

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мыңжасарова Гауһар

 

Сынып: 7 «а»

Келгендердің саны: 20

Келмегендердің саны: 1

 

Бөлім атауы: 4-бөлім . «Сүйіспеншілік пен достық»

 Сабақ тақырыбы:  «Достық –өмірлік нұсқа»

 

 

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.Т/А3 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылға ақпарат бойынша факті мен көқарасты ажырата білу.

7 ӘТН 3 Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.

 

Сабақ мақсаттары

 

 

 

Барлық оқушылар  орындай  алады:

Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді.

 

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Ұсынылға ақпарат бойынша факті мен көқарасты ажырата біледі, сұрақтарға жауап беріп, сұрақ қоя біледі

 

Кейбір оқушылар орындай алады:

Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп  қолдана алады.

 

 

Сабақтың түрі

·        Жаңа білімді меңгерту.

 

Оқыту әдістері

·        Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап,  «Ыстық алақан» тренингі, «Кіші шеңбер тәсілі» , «Биопоэма» тәсілі,  «Балық қаңқасы»  диаграмма , «Қабырғадағы сұлба», смайлктер, «Бес саусақ» тәсілі

 

АКТ-мен байланыс

·        Интерактивті тақта,тақырыпқа қатысты слайдтар, аудиотаспа, түрлі-түсті маркер, плакат, А4 қағазы

 

Күтілетін нәтижелер

·        Достықтың адам өміріндегі маңызын түсініп, адал дос пен амал досты ажыратды

 

Ойлау дағдыларының  деңгейі

·        Түсіну. Білу. Қолдану

 

 

Бағалау критерийі

·        Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, ұсынылға ақпарат бойынша факті мен көқарасты ажырата біледі

·        Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп, орынды қолдана алады.

 

Жаңа сабақ бойынша дескрипторлар

·        Мәтінді түсініп оқиды

·        Биопоэмалар оқиды, талдайды.

·        Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды  мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолданады.

·        Сұрақтарға жауап береді

·        Мәтінді  аудиотаспадан  тыңдап, оқиғаның  басталуы, дамуы мен қорытындысын пайымдай алады.

·        Тақырып қоя біледі

·        Мәтінді  жеке  оқи алады

·        Қабырғаның ішіне мәтін  мазмұнын жазады

·        Сұлбаның сыртына мәтін бойынша сұрақтар дайындай алады

·        Оқушылар себеп –салдар диаграммасын сызады және жазады

 

Тілдік мақсат

·        Жады ағаш- айыр түйенің арқасына мініп жүру, жүк арту үшін салынатын арнайы әбзел. Жады ішіне қамыс, қоға салынып, киізден тігіледі. Жады салынған түйенің терісі қажалмайды және жүкті де көп көтереді.

·        Мес-теріден жасалған ыдыс. Қымыз, шұбат, айран, іркіт сияқты сүт тағамдарын құяды.Мес жолаушылар,көшіп қонушыларға, бақташыларға сусын құйып алып жүреуге өте ыңғайлы ыдыс.

·        Ұнжырға-адамның көңіл күйі

·        Мақұл  десіп– ымыраға , бір шешімге келу.

 

Алдыңғы оқу

·        Достыққа тән қасиеттер

 

Дереккөздері

·        Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.

 

Құндылықтар

·        «Нағыз шынайы достық адамдардың бір-бірімен терең, таза және адал қарым-қатынасын қажет етеді. Бұл дегеніміз – досыңыздың қайғысы мен қуанышына ортақтаса білу  деген сөз.  Осының бәрі адамның табиғи өзімшілдік, өркөкіректік қасиеттерін жояды» деген.               Нақты ой айтқан философ: А.Шопенгауэр

 

 

 

 

 

Жоспар                            

Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеттері: 

         

 

Тапсырма және жоспарланатын уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әректеі

 

Сабақтың басы             

2 -минут

Оқушыларға психология

лық ахуал туғызыу

·        Мұғалім ұйымдасыру кезіңінде «Ыстық алақан» тренингін өткізеді

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді

 

Өткен сабақты тексеру  (6-минут)

«Кіші шеңбер» тәсілі негізінде үйге берілген 8- тапсырма тексеріледі. Үй тапсырмасын қалай орындалғанын тексеру үшін әр топтан  бірнеше оқушы іріктеп алынады. Белгілі бір уақыт ішінде шеңбер бойынша әрбір оқушының кезекпен үй  тапсырмасын қалай орындағанын баяндап шығуы сұралады. Айтылған әрбір хабарлама талқыланады, кемшіліктер түзетіліп, дұрыс жауаптар тақтаға жазылып (ішкі уәжді көтеру мақсатында жылы сөздермен) бағаланады.

ҚБ

Белгілі бір уақыт ішінде шеңбер бойынша әрбір оқушы кезекпен үй тапсырмасын қалай орында-

ғанын баяндайды. Сынып оқу-

шылары жауап берушілер сөзін тыңдайды, әрбір жауап талқы-

ланады. Дұрыс орындалған жұ-

мыстардың нәтижесі тақтаға жазады.

 

 

 

 

Сабақ ортасы               

І.Қызығушылық-

ты ояту  

 

 (2-минут)

 

 

 

 

Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Биопоэма» тәсілін қолданып, әрбір топ  оқушыларына «Достықтың пайдасы» деген тақырып бойынша А4 парағына жазылған бірнеше сауал

береді.                                           

 

ҚБ    

 

 

Оқушылар  2- минут  ішінде бір  парақшадағы сауалдарға жауап береді. Биопоэмалар оқылады, талданады.

 

ІІ. Мағынаны тану кезеңі 

Барлығы- 30 минут

 

 

2- минут

 

 

 

 

 

 

 

2- минут

 

 

 

 

 

 

Білу.Түсіну.                  Топпен жұмыс                

А) Оқулықтағы 1, 3- тапсырмаларды орындатады

1. Достық жайында айтылған шешендердің ұлы тұлғалардың қандай сөзін оқыдың?

2. Достық жайында айтылған шешендердің  ұлы тұлғалардың қандай сөзін оқыдың?

3. Әйтімбет пен жанындағылар не туралы  сөйлесті?

4. Достықтың қандай түрлері бар екен?

5. Амал достық деген не?

6. Достықпен сыйыспайтын қайсы мінездер?

Қолдану.                Тілдік бағдар              «Қос жазба» күнделігі

Фразеологизмдер

Эмоционалды мәні

жаны мұрнының ұшына келді

 

жерден жеті қоян тапқандай болды

 

бет моншағы үзілді

 

Досы көпті жау алмайды,ақылы көпті дау алмайды

 

арқасы мұздап қоя берді

 

жанды жегідей жеу

 

зығыры қайнау

 

 

Похожее изображение

 

Айтылым.

Сұрақтарға жауап береді

 

 

Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсінеді , орынды қолдана алады.

 

Похожее изображение

 

7- минут

 

 Жұппен  жұмыс                                   

Ә) Оқулықтағы 2- тапсырама бойынша мәтін аудиодан тыңдатады және  орындатады.

Похожее изображение

Картинки по запросу смайлик

Тыңдалым.

Мәтінді  аудиотаспадан  тыңдап, оқиғаның  басталуы, дамуы мен қорытындысын пайымдайды.

 

7- минут

Топпен  жұмыс    «Қабырғадағы сұлба»  тәсілі           

Б) Оқулықтағы 5- тапсырманы орындатады.

·        Тақырыбы

·        Мәтінді  жеке  оқиды

·        Қабырғаның ішіне мазмұнын жазады

·        Сұлбаның сыртына мәтін бойынша

              сұрақтар жазады

 

 

 

Оқылым.

Мәтінді жеке оқиды, қабырға-

ның ішіне мазмұнын жазады, сыртқы сұлбасына мәтін желісі бойынша сұрақтар жазады

 

2-минут

 

 

 

 

 

 

 

«Достық» дидактикалық ойынын ойнатады. Шарты: оқушы-лардың қолына доп беріледі.

Картинки по запросу сергіту сәті

Оқушылар шеңбер құрады,бір-біріне допты лақтыра отырып достық туралы өлеңдер, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер, жақсы тілектерден үзінді айтады.

 

 

 

6-минут

 

 

 

 

 

 

«Балық қаңқасы» тәсілі

6-тапсырманы 5 –тапсырмадағы мәтін бойынша дос болудың себептерін анықтап диаграммаға түсіреді

 

1 -себеп                                2 -себеп

Салдар
 

 


                                                                                         

         3 –себеп

 

Жазылым

Оқушылар себеп –салдар диаграммасын сызады және жазады

 

ІІІ. Кері байланыс

3-минут

Бес саусақ тәсілі арқылы сұрақтаға жауап береді.

Алдымен әр оқушыға А4 парағы таратылады. Параққа қолдарын қойып, жиегімен қарындашпен айналдырып сызу керектігі айтылады . Осыдан соң мынадай сұрақтарға жауап береді.

Бас бармақ-басты мәселе.  Бүгін сабақта ең құнды мәселе не болды?

Балаң үйрек-бірлесі.  Мен топта ,жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?

Ортан терек-ойлану.  Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы.  Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?

Салынған саусақ ізіне сұраққа жауап жазады немесе ауызша айтады

 

 

 

ІҮ. Үйге тапсырма

1- минут

7-тапсырма. Мәтіндегі тыныс белгілерді қойылу мақсатына қарай анықтап, кестеге түсір.

Тыныс белгінің түрлері

Қойылу жағдаяты

Нүкте

Хабарлы сөйлемнің соңына қойылған.

Үтір

Қаратпа сөзден кейін қойылған

 

 

Үйге берілген тапсырманы түртіп алады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі пәнінен жаңартылған бағдарлама бойынша ашық сабақ " Достық-өмірлік нұсқа" 7 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Карьерный консультант

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
