Инфоурок Английский язык Другие методич. материалыДискуссия "My future profession"

Дискуссия "My future profession"

Скачать материал

 

 

Цели урока:

·         Коммуникативная - развитие коммуникативных навыков учащихся в рамках разговорной темы "Устройство на работу";

·         Обучающая - отработка лексики по теме, чтение и аудирование с извлечением информации, развитие разговорных навыков в речевой ситуациях "Собеседование при приеме на работу", "Поиск работы. Разговор по телефону";

·         Воспитательная - создание мотивации к соблюдению норм этикета во время собеседования и телефонного разговора;

·         Развивающая - расширение социо-культурных знаний учащихся, помощь в профессиональном самоопределении.

Задачи урока:

·         тренироваться в употреблении лексики по теме "Профессиональное определение";

·         развивать навыки диалогической речи с целью обмена фактической информацией;

·         развивать навыки аудирования с извлечением информации;

·         читать тексты по теме с детальным пониманием содержания и в пониманием заданной информации;

·         закреплять грамматический материал по теме "Условные предложения".

Ход урока

1.      Организационный момент. Целеполагание.

T: Good morning students! Please, take your seats. We continue our work on the topic "Future profession"

T: Today we have the following goals:

to practice the vocabulary on the topic;

to develop speaking abilities;

to practice making phone calls;

to practice listening and reading for gist.

2. Речеваяразминка.

T: Choosing a job is not an easy task. I hope that you have already made up your mind on this. Everybody has some inclinations which are necessary for this or that kind of work.

Of course, I wish you success in your future professional life. It`s possible even in the case you have made the right decision about your career. So, the topic of our discussion is “A job for life”

All of us want to be successful in our life. It`s true.

What is success? What comes to mind when you hear the word ‘success’: Personal

achievement? Personal satisfaction/ not wanting more than you’ve got? Money? Top

job? Making a difference? Who is the most successful person you know? What does

success taste like? Does success keep you happy?- 5 min

Work in pairs:

What is needed for success? Are you successful now? Do you want to be successful in

the future? What kind of success? How will you achieve this? What education do you

need to achieve this? What part does luck play in success? Is success a journey or a

destination? What is your formula or recipe for success?

Do you think you can teach someone to be successful?- 6 min

Учащимся предлагается распределить лексику на три группы, заполнив таблицу.

Учащиеся распределяют лексику на группы "Навыки", "Способность", "Качества".

P1: Qualities are ambition; creativity; individuality; leadership; flexibility; a sharp mind; initiative.

P2: Skills are numeracy and literacy; foreign languages; administrative skills; artistic skills; IT skills, driving skills; teamwork skills.

P3: Ability to work under pressure; ability to work to tight deadlines.

T: Please, answer my questions:

·         What qualities do you have and lack?

P1: I think I'm creative, but I'm not very organized.

P2: I have flexibility, but I lack initiative, I'm not a leader.

P3: I'm creative and artistic but I'm not very ambitious.

P4: I'm sociable, but everybody says I'm talkative.

What skills are necessary for your future job?

P1: I'm going to be a businessmen so I certainly need foreign languages.

P2: I'm going to be an manager, so I need good education and teamwork skills.

P3: To my mind it skills are necessary nowadays for everybody, in any job.

P4: I'd like to work in human research, so I need some administrative skills IT skills and teamwork skills.

Can you give any examples of jobs which need the ability to work under pressure and ability to work to tight deadlines?

P1: Teachers: need the ability to work under pressure (psychological).

P2: Businessmen, managers: need ability to work to tight deadlines.

– 7 min

Where can people look for a job? (Exchange, market)
– What kinds of jobs can people have? (Full-time, part-time, regular, odd jobs)
– What prospects can jobs offer? (Earn money, be job satisfied, friendly atmosphere, good conditions, training, travel)
– Jobs can be attractive and not attractive. What qualities make them such? (Interesting, well paid, active, calm, independent)
– Who and what can help you to make your choice? (Parents, teachers, friends, information, interests)
– What are the most popular and important jobs?

 I see that choosing a profession is very important to you. You know there are highly-paid and low-paid, challenging and boring jobs. Now I’d like you to answer the question: Which is more important – a high salary or satisfaction? My job, for example, is not highly-paid, but it is extremely interesting. What’s your opinion on the problem?

Is the first impression very important? How to impress your employer to get the job? Which criteria are important on the job interview?

(Educational background
Work experience
Personal and family background
Health and fitness
Reasons for applying
Present job
Leisure activities
Physical characteristics (height, weight)

Your ideas

Should we separate private life and job or should we try to achieve harmony in all the spheres of our life?

8. Окончаниеурока.

T: In conclusion, I`d like to show you rather motivating video about your future life. In fact, everything which is happening to you is a part of your life. Do your best to be satisfied with it!

active
calm
capable
careful
charming
cheerful
clever
efficient
independent,
Naughty
Warm
Caring
Easy-going  – добродушный

friendly
good-humored
hard-working
helpful
intelligent
interesting
kind
lively
Talkative
Funny
 Loving
Hospitable
reliable

loyal
open-minded
nice
patient
polite
practical
punctual
serious
Responsible
Rude
Close
getting  along well
Enthusiastic  – увлекающийся

sincere
sympathetic
tactful
trustworthy
wise
witty
unselfish
generous
 creative
Shy
Conservative
Polite
Generous – щедрый

https://www.youtube.com/watch?v=gQH-YPTanHA

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Дискуссия "My future profession""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по ипотечному кредитованию

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
