Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыДүниетану 1 сынып "Қазақстанда жасалған" қысқа мерзімді жоспар

Дүниетану 1 сынып "Қазақстанда жасалған" қысқа мерзімді жоспар

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

 

Сабақ: Дүниетану

7 тарау «Тағам және сусын»

Мектеп: Тараз қаласы Төле би атындағы №8 гимназия

Күні:30.03.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Куатбекова Меруерт Малдыбаевна

Сынып: 1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Қазақстанда жасалған

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.1.1.4 тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру;

 

1.1.1.5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау

Сабақ мақсаттары

·         Отандық тағам түрлерімен таныстыру. Тағамдарды өндіретін адамның еңбегін түсіндіру.

·         Өсімдік пен мал өнімдерін ажырату.

·         Қазақстан картасынан тағам түрлерін өндіретін жерлерді көрсету.

Бағалау критерийлері

 

-          тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсінеді;

-          тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтайды.

Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология:

-          Өнім, өндіріс, өнім құрамы; кәсіпорын;

-          Солтүстік  Қазақстан,  Оңтүстік  Қазақстан, Шығыс  Қазақстан, Батыс Қазақстан.

-          100 теңгеге сатып алатын заттар

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Өнім, өсімдік өнімдері, мал өнімдері, өндіретін жер;

-          Өнім деген не? Оның қандай түрлері бар?

-          Өнімді тегін алу үшін не істеу керек деп ойлайсыз? Еңбек туралы қандай мақал айтар едіңіз?

-          Қазақстанда өндірілетін қандай тағам түрлерін білесіз?

Құндылықтарды дарыту

«Қазақстандық  патриотизм және жаһандық азаматтық», «еңбек және  шығармашылық», «ытымақтастық» , «өмір бойы  білім алу»

Пәнаралық байланыстар

Математика, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Қазақстан картасы, ғаламтор, бейнелі аудио.

Бастапқы білім

Дұрыс тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігі мен ұлттық тағамдар туралы ұғымы бар; Пайдалы және пайдасыз тағамдарды ажыратады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған  іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

 

1 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин.

 

 

1.      Жағымды ахуал туғызу.

Сынып білім алушыларын сабаққа зейінін аударту үшін рухтандыратын ұранды сөздермен назарын аударту:

Біз ақылды баламыз!

Білім нәрін аламыз.

Күнде оқып сабақты,

Өнертапқыш боламыз!

 

2.      «Суретті құрастыр» тәсілі. Қима суреттер арқылы сыныпты 4 топқа бөлу.

 Білім алушылар қима суреттерден  көгөністер, ет тағамдары, сүт тағамдары, жемістер суреттерін құрайды.

Мұғалім:

-          Балалар, қандай суреттер құралды?

-          Қима қағаздардан көгөністер, ет тағамдары, сүт тағамдары, жемістер құралды.

-          Оларды бір сөзбен не деп атаймыз?

-          Тағам мен сусындар.

-  Олай болса,  біз «Тағам мен сусын» тарауының келесі сұрақтарына жауап берейік (әр топқа бір сұрақтан).

«Миға шабуыл» әдісі. (Т, Ұ, МК)

- Дұрыс тамақтанудың денсаулыққа қандай пайдасы бар?

- Пайдалы және зиянды тағамдар туралы не айтар едіңіздер?

- Дұрыс тамақтану тәртібі не үшін қажет?

- Қазақстанда өндірілетін қандай тағам түрлерін білесің?

- Оларды кім өндіреді?

- Қандай елді мекенде, қандай қалаларда тағам өнімдерін шығаратын кәсіпорындар бар?

Дескриптор:

-          Дұрыс тамақтанудың денсаулыққа пайдасын әңгімелейді.  

-          Пайдалы және зиянды тағамдар туралы білетінін айтады.

-          Дұрыс тамақтану тәртібін түсіндіреді.

-          Қазақстанда өндірілетін қандай тағам түрлерін атайды.

Кері байланыс.

Бағалау: шапалақ.

 

3.      «Болжау» әдісі. (Т, Ұ,МК)Үстелдің үстіне тағам  түрлері салынған дорбаны қойылады. Білім алушылар  дорбадағы тағам, сусын  түрлерін ажыратады. Әр тағамдағы  «KZ» деген жазуға назары аударылады.  ««KZ» - деген жазу нені білдіреді?» деген жетелеуші сұрақ арқылы бүгінгі сабақтың  тақырыбы «Қазақстанда жасалған», оқу мақсаты  «Елімізде қандай өнімдер шығарылатынын білеміз» анықтап  айтамын.

Дескриптор:

-          Дорбаның сыртын ұстап, сипап-сезу арқылы жасырын затты анықтайды.

-          Заттың тағам немесе сусын екенін ажыратады.

Кері байланыс.

Бағалау: арқа қағу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

көгөністер, ет тағамдары, сүт тағамдары, жемістер суреттері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 дорба,

«KZ» жазуы бар қима қағазы,

 

Сүт, айран, шырын, пияз, қияр, алма, сәбіз, картоп

 

Сабақтың ортасы

 

6 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

1.«Ойлан» тапсырмасы. (Т,Ұ,МК)

Суретпен және мәтінмен жұмыс.

Сұрақтар:

-          Ақшаға сатып алынған заттарды ата.

-          Олар сенің үйіңе қайдан келеді?

-          Нені тегін алуға болады?

-          Еңбек туралы қандай мақал айтар едіңіз?

Сұрақтарды талдау барысында кейбір тағамдардың сатып алмай, бақшада өсіруге болатындығы, еңбекті бағалау керек деген қорытындыға келеді. Мәтінді оқып, «өнім» деген тірек сөзімен танысады.

Дескриптор:

-          Қай затты сатып алуға болатынын айтады.

-          Қайсысын тегін алуға болатынын әңгімелейді.

-          Мәтінді түсініп оқиды.  

-          Өнім сөзін түсінеді.

Кері байланыс. (ауызша)

Бағалау: басбармақ

 

2. «Ізден» тапсырмасы. (Жұптық) «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Тапсырманы орындау барысында жұпта білім алушылар зерттеу әрекеті арқылы 100 теңгелік және 50 теңгелік монеталардың ұқсастығы мен айырмашылығын әңгімелейді.

Дескриптор:

-          100 теңгелік монетаның ерекшелігін анықтайды;

-          50 теңгелік монетаның ерекшелігін анықтайды;

-          100 теңгелік пен 50 теңгелік монеталарды салыстырады.

Кері байланыс.

Бағалау: бірін-бірі басбармақпен бағалайды.

 

3.«Есепте» тапсырмасы. (Жеке)

Әр білім алушы «100 теңгеге не сатып алуға болады?» сұрағына түрлі тағам, сусын, заттар түрлерін атауы қажет.

Дескриптор:  

-          Құны 100 теңгеге сатып алуға болатын тағам, сусын, заттар атауын атайды.  

Кері байланыс.

Бағалау: шапалақ.

 

4.    Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру. 1 мен 3 тапсырмасы ғана беріледі. Ал 2-тапсырмасы ұзақ мерзімді болғандықтан бос уақытында орындауға беріледі.

1)   Тапсырма: Суретке мұқият қараңыз. Ерте кезде заттарды қалай сатып алған деп ойлайсыз? Сурет бойынша әңгімелеңіз.

Дескриптор:

-          тауар-ақша қатынасын сипаттайды.

-          ерте кездегі сауда-саттық туралы ой бөліседі

3)      Тапсырма. Сіздің отбасыңызда ақша қайда жұмсалады? Сызбаны толықтырыңыз.

Дескриптор:

- отбасылық қаражаттың жұмсалу көзін анықтап, бейнелейді.

Кері байланыс.

Бағалау: арқа қағу.

 

Сергіту сәті: Өнім  жинау  туралы қимыл-қозғалысты би.

Ормандағы  аюдың

Құлпынайы көп екен.

Құлпынайын қазір біз,

Теріп-теріп аламыз.

Себеттерге  саламыз.   

 

5.«Дастарқандағы ас» тапсырмасы. (Жұптық)

«Ойға ой қос» рөлдік ойын әдісі.

Аяқталмаған мәтінді білім алушылар жұпта оқиды, түсінеді, сахналайды.

Мұғалімнің түсіндірмесі:

-          Дастарқанда қандай тағамдар бар?

-          Нан өнімдері қайдан келді? (зауыт, комбинат, өндіріс, кәсіпорын)

-           

  Дескриптор:  

-          Мәтінді түсініп оқиды.

-          Рөл бойынша ойнау арқылы өз ойымен мәтінді жалғастырады.

Кері байланыс.

Бағалау: шапалақ

 

6.«Сен білесің бе?» ойыны. Постермен жұмыс.

(Т, МК) Ғаламтор мүмкіндіктерін пайдалану арқылы жаңа ақпарат іздейді.

Дескриптор:

- Картаны мұқият зерттейді.

- Қай өңірде қандай тағам өндірілетінін анықтайды.

- Берілген тағам суреттерін постерге жазады.

- Әр топ өз жұмыстарымен таныстырады.

Кері байланыс.

Бағалау: «Бағдаршам»

 

7.Дәптермен жұмыс.

1-тапсырма. «Ботаға көмектес»

Дескриптор:

-          Өсімдік пен мал өнімдерін ажыратады.

-          Ботаның қатесін табады.

-          Суреттерді бояйды.

Кері байланыс.

Бағалау: басбармақ.

 

2-тапсырма. «Қажетті азық-түлік пирамидасы»

Дескриптор:

-          Қажетті сөздермен оқып танысады.

-          Қажеттілігіне қарай сөздерді пирамидаға төменнен жоғарыға қарай орналастырады.

Кері байланыс.  

Бағалау: арқа қағу

 

 

оқулықтағы сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100, 50 теңгелік монеталар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 теңгелік монета

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ жинағынан 67-68 беттері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнелі аудио

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулық

 

 

әже маскасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақстан картасы, қима суреттер,

сөйлем жазылған қималар

 

ғаламторға қосылған ұялы телефон, планшет

 

 

 

 

 

жұмыс дәптері

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

 

3  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

Кері байланыс:

-          Өнім деген не? Оның қандай түрлері бар?

-          Өнімді тегін алу үшін не істеу керек деп ойлайсыз?

-          Қазақстанда өндірілетін қандай тағам түрлерін білесіз?

«Сыныптан шығу билеті» әдісі арқылы кері байланыс жасауда өздерін бағалайды

 

Шығу билеті

Берілген сөйлемдерді мұқият оқыңыз және тұсына «+»,«-» таңбаларының тиістісін қойыңыз. 

+, -

1.Еліміздің шығысында қант өндіріледі

 

2.Қызылорда - күріштің Отаны.

 

3.Барлық тағам түрлері еңбекпен келеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

қима қағаз

Рефлексия                      

 Нені білдім? Не білгім келеді?  ББҮ

 

 

Қосымша мәліметтер

Саралау - оқушыға мейлінше қолдау  көрсетуді қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Тиімді кері байланыс ретінде ашық сұрақтар арқылы «Еңбек етсең емерсің»  мақалының еңбекке қатысын мысалмен дәлелдейді.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Шапалақ, басбармақ, арқа қағу, бағдаршам, «Шығу билеті» қолданылды.

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

Денсаулыққа пайдалы тағам өнімдерін біледі

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына (ОМ) қол жеткізді ме?     Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? 

Білім алушылар:

- елімізде өндірілетін негізгі тағам түрлері туралы білді;  

- барлық тағам түрі ауыл еңбеккерлері мен кәсіпорын жұмысшыларының қажырлы еңбегімен келетінін түсінді.

- мал өнімдері мен өсімдік өнімдерін ажыратуды үйренді;

- Қазақстан картасынан еліміздің қай өңірінде не өндіретіндігін көрсете алады.

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)

1.

2.

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

2.

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1.

2.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Дүниетану 1 сынып "Қазақстанда жасалған" қысқа мерзімді жоспар"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по корпоративной культуре

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
