Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі:
8.1В бөлім: Жылу мөлшері
|
Мектеп: Шымкент қаласы ФМБ
НЗМ
|
Күні: 01.10.2018
ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кененбаева
А.А
|
Сынып: 8 «А» ;
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
10
|
Сабақ тақырыбы
|
Булану және конденсациялану.Қаныққан
және қанықпаған булар. Қайнау
|
Жеке кәсіби даму
мақсаты
|
Дифференциациялық
тапсырмалар беру арқылы оқушының бойында талдау дағдысын дамыту .
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
·
Молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ
күйіне және кері айналуын сипаттау;
·
Булану
/ конденсациялану кезіндегі жұтылатын / бөлінетін жылу
мөлшерінің
формуласын есептер шығаруға қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
·
Булану
және конденсация процесін түсінеді
·
Булану
кезіндегі формуланы біледі және қолдана алады
·
Булану
және конденсация кезіндегі жұтылатын және бөлінетін жылу мөлшерінің
формуласын қолдана алады
|
Бағалау критерийі
|
·
Температураның
уақытқа тәуелділік кестесі мен графиктерін
талдайды
·
Зат
күйлерінің алмасуы кезіндегі берілген немесе бөлінген жылу
мөлшерін
есептейді
|
Тілдік мақсаттар
|
Сұйық денелер әртүрлі
жылдамдықпен бірдей температураға дейін қызатынын біз байқадық.
Жану процесі қайтымсыз процесс
екенін біз анықтадық.
Жүйенің алған жылуы мен жүйенің
берген жылуын біз салыстырдық.
|
Құндылықтарды дарыту
|
қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілік;
– құрмет;
– ынтымақтастық;
– ашықтық;
– еңбек және
шығармашылық;
– өмір бойы білім алу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Заттардың құрлысын тақырыбы химия пәнімен
байланысты.
Матеметика пәнімен есептер шығару арқылы байланыс
орнатамыз.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интерактивті тақта
|
Бастапқы білім
|
Температура. Температура шкалалары. Жылулық тепе –
теңдік күйі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Сәлемдесу.
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгелдеу.
Үй жұмысын тексеру
Блис сұрақ
1. Балқу
дегеніміз не ?
2. Қатаю дегеніміз
не?
3. Судың
балқу графигін сызып беріңдер ?
Қосымша № 1. Mix and match. Жұппен жұмыс
жасайды. Дифференциациялық тапсыра. Мұғалім коментарийі.
|
Үлестірмелі қағаз
|
Сабақтың ортасы
15 мин
15 мин
5 мин
20 мин
18 мин
|
Жаңа
сабақ:
Мұғалім
АКТ қолданып, сабақ мақсатымен таныстырып кетеді.Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
үшін оқушыларға сұрақтар қояды.
Демонстрация:
Қайнау , булану, конденсация процесін бақылайды. Демонстрациядан көрген процестерін
сипаттап береді.
Видео
көреді. Видео арқылы бақылаған құбылыстарын қорытындылайды.
http://bilimland.kz/kk/#lesson=10850
http://www.bilimmedia.kz/ru/#lesson=10786
https://www.youtube.com/watch?v=9GU1dLJIfIM
Жұппен
жұмыс. Оқушылар кебу процесін бақылайды.(термометр, спирт, мақта)
Қаныққан
және қанықпаған бу жайлы түсінікті химия тұрғысында ақпарат алады.
Демонстрация:
қаныққан және қанықпаған будың айырмашылығын практика жүзінде көрді.
Қажетті
анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады.
Көзге
жаттығу
Қосымша № 2. Деңгейлік тапсырма. Жұппен жұмыс
жасайды. Өзара бағалау. Дифференциациялық тапсырма.
Дескриптор
1.Буланудың
анықтамасын біледі
2.
Қаныққан және қанықпаған будың анықтамасын біледі және өмірден мысал келтіре
алады
Қосымша № 3. Графикпен жұмыс. Жеке жұмыс жасайды.
Дифференциаицялық тапсырмаларды оқушылар талдау жасайды. Өзгені бағалау.
Дескриптор
1.Қатты
күйден газ күйіне заттарды ауыстырғанда қажетті жылу мөлшерінің формуласын
біледі
3.
Берілген шамаларды ХБЖ-не айналдыра алады
|
Интернет желісі,
презентация
Демонстрациялық тапсырма
Үлестірмелі қағаз
Үлестірмелі қағаз
|
Сабақтың
соңы
2 мин
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Үйге тапсырма: § 15-16 - жаттығу. № 10 жаттығу. 8
сынып оқулық. Байжасаров Н.С; Дүйсенбаев К.С
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|