ҰМЖ
бөлімі
|
2-бөлім:Тәрбиенің
қайнар бұлағы
|
Сабақ
|
Қазақ
әдебиеті
|
Тақырыбы
|
Ы.Алтынсарин
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.
|
|
Мерзімі
|
|
Мұғалім:
|
Сынып :
5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы
сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттар
|
5.1.1.1
- Әңгіменің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
5.1.2.1.
– «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақыыбы мен идеясын анықтау;
5.1.3.1
– «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесіндегі кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы
образын ашу.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
1.Барлық
оқушылар орындай алады: Әңгіменің фабуласы мен сюжеттік дамуын
айта алады.
|
2. Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақырыбы мен
идеясын анықтай алады.
|
3. Кейбір
оқушылар орындай алады: Әңгімедегі кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті
арқылы образын ашады.
|
Бағалау
критерийі
|
1. Шығарма
мазмұнын түсінеді, тұжырым жасайды.
2. Әңгіменің
тақырыбы мен идеясын анықтайды.
3. Әдеби
шығармадағы кейіпкерлер бейнесін мәтіннен табады.
4. Кейіпкерді
шынайы өмірмен салыстырып бағалайды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар
орындай алады: Әдеби шығармадағы Қыпшақ Сейітқұл мен ағасының
бейнелеген суреттеулерді тауып, диалог, пікірталасқа түсу үшін қажетті
сөздер мен сөз тіркестерін қолдана алады.
|
Пәнге
қатысты сөздік қор мен терминдер: отыз үйлі тобыр, барымта, кетпен
алып, арық қазып, көшпелі елшым,қорған, кенттер, жамағат.
|
Диалог
құруға\шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: бай болды,
маңдай терімен тапқан, тауарын айырбас етіп.
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
-
Сейітқұл елі үшін не ойлады?
- Оған
ерген халық қандай кәсіппен айналыса бастады?
-
Сейітқұлдың орнында болсаң, сен не істер едің?
|
-Сейітқұлдың
ағасы бай болу үшін не істеді?
|
Ишара: рөлдік
ойындағы қол қимылдары
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы
қоғам мен жоғары руханият. Әңгіменің айтар негізгі түйінді ойы арқылы
еңбекке деген құрмет, өмір бойы білім алу құндылықтарына, рухани өрлеуге
баулимын.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Әдеби
шығармадағы кейіпкердің пікірі арқылы, оқушыларға сұрақтарды талдату арқылы еңбекке
деген құрметті қалыптастырамын, еңбекке баулу пәнімен байланыстырамын.
Өзін-өзі тану пәнімен байланыстырамын.
|
Тақырып
бойынша алдыңғы білім
|
«1
минут» әдісі. Оқушылар шеңбер құрап тұрады. Оқушылар өтілетін тақырып
бойынша не білетінін 1 минут тоқтамай айтып шығады.
|
Жоспар
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Қалыптастырушы
бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы 3мин
|
1.«Сәлемдесу»
сергіту сәті. Білім
алушылар
орындарынан тұрып, көршісінің аттас саусақтарына кезек-кезек тигізеді, бас
бармақтан бастайды:
-Мен
саған тілеймін(бас бармағын тигізеді)
-Бақыт(сұқ
саусағын тигізеді)
-Денсаулық(ортаңғы)
-Барлығында(атаусыз
саусақ)
-Барлық
жерде(шынашақ)
-Сәлеметсің
бе!(алақанын бір-біріне
тигізеді)
2.
Интерактивті тақтадан видеоүзік көрсетіледі.
Білім
алушының назарын шоғырландыру үшін қосымша жетекші сұрақтар қойылады:
-
Көріністен не байқадыңдар?
-
Бүгінгі сабақтың тақырыбы не жайлы? Болжаңыз.
3.
Оқушылармен бірігіп, бүгінгі сабақ мақсатын айқындап аламын.
4. Үлестірме
қағаздар арқылы сынып оқушыларын топқа бөлемін.
І топ.
Адалдық
ІІ топ.
Еңбекқорлық
ІІІ топ.
Кәсіпкерлік
|
|
Егін алқабында еңбек етіп жатқан диқаншы
туралы видеокөрініс
Топ
аттары жазылған үлестірме қағаздар
|
Сабақтың
ортасы
4
минут
3 минут
|
Білім
алушы әрекеті: Оқушылар әңгімені мәнерлеп оқиды. Сұрақтарға жауап
іздейді.
Ойлау дағдысының деңгейі: білу,түсіну
Бағалау
критерийі:
Шығарма
мазмұнын түсінеді
Тұжырым жасайды.
Тапсырма. Әңгіме мазмұнына жоспар
құрады.
Дескриптор:
1. Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді.
2. Мәтін мазмұнына анализ жасайды.
3.Шығармадағы оқиғалар тізбегін дәптерге түсіреді.
Кері байланыс: ауызша
жүргіземін. Қолданатын сөздер: «Жарайсың!», «Керемет!», «Әлі де ойлан!»
4-тапсырма.
Әңгіменің
сюжеті бойынша ретімен дәптерлеріңе жазыңдар.
|
|
|
|
|
|
|
|
Сейітқұлдың
ағасының тағдыры
|
|
|
Жаңа
кәсіппен айналысқан ел
|
|
|
Сейітқұлдың
жайлы қоныс іздеуі
|
|
|
|
Жұрт
ағасы болған Сейітқұл
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі:
қолдану
Бағалау критерийі: Әңгімедегі Сейітқұл мен ағасының
бейнесін салыстыра отырып, пікір айтады.
Тапсырма. Қыпшақ Сейітқұл
мен ағасының бейнесін, іс-әрекетін салыстырып, кестені толтырыңыз.
Сөз
|
Іс-әрекеті
|
Менің
ойым
|
Сейітқұл
|
|
|
Ағасы
|
|
|
Дескриптор:
1 Қыпшақ Сейітқұлдың іс-әрекетіне пікірін білдіреді.
2. Ағасының іс-әрекетіне талдау жасайды. ашады.
3. Кестені толтырады.
Кері байланыс: ауызша
жүргіземін. Қолданатын мадақтау сөздері: «Дәл таптыңыз!», «Орынды айтылған!»,
«Жарайсың!»
|
Смайлик
арқылы
бағалау
Қалыптастырушы бағалауды сабақ барысында оқу үдерісін түзетіп
отыру үшін тиімді қолданамын.
|
«Атымтай
Жомарт»
әңгімесі
«Уақыт
тізбегі»
әдісі
Интербелсенді
тақта
|
Сабақтың
соңы
3
минут
|
«Аяқталмаған
сөйлем» әдісі
Оқушы
әрекеті: Білім алушы өздеріне жақын сөйлемді таңдайды. Айтылған ойды
жалғастырады.Білім алушы «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер
жапсырады.
-Бүгінгі
сабақта мен ... түсіндім, ... білдім, ... көзімді жеткіздім.
-Мен
өзімді ... мақтар едім.
-Маған
ерекше ұнағаны ...
-
Сабақтан соң маған ... келді.
- Бүгін
маған .. ... ... сәті түсті.
-
Қызықты болғаны ....
- .....
қиындық тудырды.
- Менің
түсінгенім ...
-Енді
мен .... аламын.
Білім алушылар өз – өзіне есеп беріп, қажеттілігін,өзіндік көзқарасын
қалыптастыру үшін және де өз – өзіне баға бере алу үшін«Аяқталмаған
сөйлем» әдісін тиімді қолданамын.
|
|
Стикер
|
Үйге
тапсырма: «Қыпшақ
Сейітқұл» әңгімесі бойынша сурет салып келу
|
|
|
|
|
|