Шайхлисламова А.А.,
Учитель английского языка
Игра «Крестики - нолики» для
3 класса
Цели урока:
1. Актуализация изученных
английских букв и звуков
2. Тренировка навыков чтения
3. Повторение изученного
лексического материала
4. Закрепление грамматических
навыков
5. Развитие навыков аудирования
и диалогической речи
6. Развитие логического
мышления, восприятия на слух, внимания
Оборудование:
Транскрипционные значки, 2 комплекта
разрезной азбуки, 2 карточки с заданием, картинки с животными, 2 карточки с
транскрипцией, 2 карточки со словами, кроссворд
Ход
урока:
Организационный момент
Hello! I am glad to see you.
Sit down, please!
How are you today?
Let’s start our lesson now.
Today we have an unusual lesson. We
will play the game “Crosses and zeroes”.
Divide, please, into 2 groups.
You are “crosses” and you are
“zeroes”.
“Crosses”, please, open one of the
squares.
Проведение конкурсов
1. “Tell sound and word” ( “назови звук и слово” )
[m], [f], [g], [p], [t],
[e], [d], [k], [n]
2. “Make a word” ( “составь слово” )
Elephant, cockerel, crocodile (слова составляются из букв)
3.
“Read words right” ( “прочитай правильно
слова” )
1 команда читает слова со звуком [a:], другая со звуком [æ]
p. 92 ex. 2
4. “Make sentences
and write them” ( “составь предложения и запиши” )
·
Pupils, are, we
·
Not, a farmer,
am, I
·
Cars, like, red,
I
5. “Riddles” ( “загадки” )
I read a text for you and you must
say me who is it?
(На доске висит несколько картинок с
животными)
Listen to me, please.
·
This animal is
nice. It is blue. It is not big. It likes carrot. It can jump and run.
(rabbit)
·
This animal is
nice. It is orange and black. It likes drawing. It can jump and run. (tiger)
Физкультминутка
Let’s relax for some time.
Stand up! Clap! Clap!
Arms up! Clap! Clap!
Step! Step! Arms down!
Clap! Clap! Please, sit down!
6. “Match words with transcriptions” ( “соедини слова с транскрипцией”)
Rabbit [ka:]
Farm [‘ræbit]
Car [pa:k]
They [fa:m]
Park [ðei]
7.
“The
Interview” ( “интервью” )
Answer my questions:
·
What is your
name?
·
How old are you?
·
Where do you
live?
·
Do you have a
mother, a father, a sister?
·
What do you like?
·
Can you run,
jump, sing?
8. Fill in missing letters ( “вставь пропущенные буквы” )
H_ _ se, sh_ _t, f_ _m, d _ _k, c_
_n, _re, p _ rk, m_ _ning.
Go to the blackboard and write these
words.
9.
“Crossword”
( “кроссворд” )
(под цифрами весят картинки)
Подведение итогов
Our competition is over. Let’s count
the zeroes the crosses.
So the winner of our game is the team
“ ”.
Thank you for your work. Your marks
for the lesson …
The lesson is over.
Good bye.
Приложение
[m], [f], [g], [p], [t], [e], [d], [k], [n]
E l e p h a n t c o c k e r
e l c r o c o d I l e
·
Pupils, are, we
·
Not, a farmer,
am, I
·
Cars, like, red,
I
·
Pupils, are, we
·
Not, a farmer,
am, I
·
Cars, like, red,
I
E l e p h a n t c o c k e r
e l c r o c o d I l e
Rabbit [ka:]
Farm [‘ræbit]
Car [pa:k]
They [fa:m]
Park [ðei]
Rabbit [ka:]
Farm [‘ræbit]
Car [pa:k]
They [fa:m]
Park [ðei]
H_ _ se, sh_ _t, f_ _m, d _ _k, c_
_n, _re, p _ rk, m_ _ning.
H_ _ se, sh_ _t, f_ _m, d _ _k, c_
_n, _re, p _ rk, m_ _ning.
“Tell
sound and word” ( “назови звук и слово” )
|
“Make a
word” (“составь слово” )
|
“Read words right” (“прочитай правильно слова”)
|
“Make sentences and write them” (“составь предложения и
запиши” )
|
“Riddles”
(“загадки” )
|
“Match
words with transcriptions” (“соедини слова с транскрипцией”)
|
“The
Interview” (“интервью” )
|
Fill in missing letters ( “вставь пропущенные буквы”
)
|
“Crossword”
(“кроссворд” )
|
|