Интегрированный урок английский язык и
математика в 9 классе
по теме: «Неравенства»
Цели урока:
Ø Закрепление навыков решения рациональных
неравенств; знакомство с выдающимися учеными Великобритании.
Ø Развитие вычислительных навыков и умений
учащихся.
Ø Активизация познавательной деятельности и
логического мышления учащихся.
Ø Расширение кругозора учащихся и развитие
интереса к предметам «Математика» и «Английский язык» посредством их
интеграции.
Ход урока
I.
Организационный момент (слайд 1)
Учитель математики: Добрый день, дорогие учащиеся.
Учитель английского языка: Good afternoon, dear pupils.
Учитель английского языка: Today we have an unusual lesson-an integrity lesson:
mathematics and the English language. This lesson is devoted to inequalities.
We’ll try to decide many tasks and get to know many great scientists.
II.
Фонетико-математическая разминка (слайд 2-3)
Учитель английского языка: Look at these mathematical signs and say what they
mean:
+ plus; a sign of addition
- minus; a sign of subtraction
± plus or minus
· times (by); a sign of multiplication
: divided by; a sign of division
= equals; is equal to
≠ not equal; is not equal to
≈ approximately equal
> greater than
< less than
≥ equal or greater than
≤ equal or less than
√ square root of
∞ infinity
% per cent
( ) parentheses
( )12 parentheses in twelfth degree
Учитель английского языка: Do the tasks and comment in
English: (Слайд 4)
Ø 361+82=443 (361 plus 82 is equal to 443)
Ø 294-46=248 (294 minus 46 is equal to 248)
Ø 12*12=144 (12 times by 12 is equal to 144)
Ø 3.333:3=1.111 (3point333 divided by 3 is equal to 1point111)
Ø √81=9 (square root of 81 is 9)
III. Проверка домашнего задания
Quiz-quiz-trade
- Дайте определение
квадратному трехчлену.
-Что значит найти
корни квадратного трехчлена? (Решить квадратное уравнение.)
- Как определить
сколько корней имеет квадратный трехчлен? (Вычислить дискриминант.)
- Чем будут
являться корни квадратного трехчлена для графика квадратичной функции? (Точками
пересечения с осью ОХ.)
- Сколько точек
пересечения может быть? (1,2 точка или ни одной.)
- Как определить
куда направлены ветви параболы (вверх или вниз)? (По знаку коэффициента
а.)
- Как по графику
определить когда функция принимает положительные значения или отрицательные?
(Промежутки, где график лежит выше оси ОХ, У>0; промежутки, где график лежит
ниже оси ОХ, У<0.)
- Расскажите алгоритм решения квадратных неравенств
III. Решение неравенств
Учитель математики: А теперь решим неравенства, выберем правильные ответы
и узнаем имя великого английского ученого, который ввел знаки неравенства (4-9
слайды)
IV. Знакомство с выдающимися учеными Великобритании
Учитель английского языка: So you see many mathematical works were written in
English and a lot of famous mathematicians were from Great Britain. Read about
them and fill the table.
British scientists
|
The year of birth
|
The place of birth
|
The place of study
|
What mathematical sigh invented
|
The year of death
|
Robert Recorde
|
|
|
|
|
|
Thomas Harriot
|
|
|
|
|
|
William Oughtred
|
|
|
|
|
|
John Wallis
|
|
|
|
|
|
Ученик 1. Robert Recorde
was a Welsh physician and mathematician. He was born in Tenby, Wales in 1510.
A member of a respectable family of Tenby, Wales, Recorde entered the
University of Oxford about 1525, and was elected a fellow of “All Souls
College” there in 1531. Recorde also went to the University of Cambridge to
take the degree of M.D. in 1545. Recorde wrote many books in mathematics and introduced
the “equals” sign (=). He first used the symbols (+) and (-). Recorde died in
the King’s Bench Prison in 1558. (Слайд
12)
Ученик 2. Thomas Harriot was an English astronomer,
mathematician, ethnographer, and translator. He was born in Oxfordshire,
England, in 1560. In 1557 Harriot entered the University of Oxford. Then he
worked for the 9th Earl of Northumberland, became a prolific
mathematician and astronomer to whom the theory of refraction is attributed. Thomas
Harriot invented the signs “greater than” (>) and “less than” (<) that
are in use today. He died in 1621. (Слайд 13)
Ученик 3. William Oughtred was an
English mathematician. He was born in Buckinghmshire, England, in 1575, and
educated there at King’s College, Cambridge. Oughtred left the University of
Cambridge about 1603. He first used two scales sliding one another to perform
direct multiplication and division and is credited as the inventor of the slide
rule in 1622. Oughtred also introduced the “´” symbol
for multiplication as well as the abbreviation “sin” and “cos” for the sine and
cosine functions. He died in 1660. (Слайд 14)
Ученик 4. John Wallis was an English
mathematician who is given partial credit for the development of infinitesimal
calculus. He was born in Ashford, Kent in 1616. Wallis was sent in 1632 to
Emmanuel College, Cambridge. Between 1643 and 1689 he served as chief
cryptographer for Parliament and, later, the royal court. He is also credited
with introducing the symbol ∞ for infinity. Asteroid 31982 Johnwallis
was named after him. He died in 1703. (Слайд 15)
V.
Решение неравенства (продолжение)
Учитель математики: А теперь решим неравенство
VI.
Занимательная пятиминутка
Учитель математики: Немного отдохнем и ответим на занимательные
вопросы.
- В математике это есть у каждого квадратного уравнения,
в лингвистике - у каждого слова. (Корень)
- В английском языке есть правильные и неправильные
глаголы, а в математике - правильные и неправильные… (дроби)
- Какая цифра широко известна в мировой политике и
употребляется с эпитетом «большая»? («Большая восьмерка» - объединение восьми
государств: США, Великобритании, Франции, Германии, Италии, Японии, Канады,
России)
- Наиболее часто употребляемые слова в английском
языке. (the, of, and, to, a, in, is,
that, I, it, for, as)
- Какую математическую фигуру носят на голове? (Цилиндр)
- Самая распространенная буква в английском языке. (Буква
e)
VII. Самостоятельная работа («Билетик на выход»)
I.
- Minus x squared plus sixteen x
minus twenty eight is greater than zero
- Minus x in second degree plus four x
minus three is equal or less than zero
- Two x in second degree plus three x
plus one is less than zero
- Five x in second degree minus eleven x
plus two is equal or greater than zero
II.
- Minus six x in second degree plus thirteen
x plus five is less than zero
- Minus three x in second degree plus five x
minus two is equal or greater than zero
- Minus two x in second degree plus x
plus six is equal or less than zero
- Five x in second degree plus eight x
minus four is equal or greater than zero
III.
- Seven x in second degree minus x
plus three is equal or less than zero
- Two x in second degree plus five x
plus ten is less than zero
- Minus two x in second degree plus three x
minus two is equal or greater than zero
- Minus five x in second degree minus x
minus one is greater than zero
IV.
- Six x in second degree minus five x
plus one is greater than zero
- Minus five x in second degree plus eleven x
minus six is less than zero
- x in
second degree minus six x plus nine is equal or less than zero
- Minus x in second degree plus twelve x
minus thirty six is greater than zero
VII. Подведение итогов урока и домашнее задание
Учитель математики: Как вы сегодня убедились, изучение математики
связано с изучением английского языка. Увлечение математикой приводит к
необходимости научиться разговаривать грамотно, правильно и красиво строить свою
речь. Каждый математик должен уметь донести свою мысль до собеседника.
Математика помогает выстраивать логично речь. Увлечение математикой неизбежно
связано с переходом на более высокий уровень овладения английским языком.
Учитель английского языка: Galileo Galilei, a great Italian astronomer and
mathematician, once said: “Mathematics is the language with which God has
written the universe”. Mathematics deals with the process of thinking of
mankind. English is not merely the medium of our thought, it is the very stuff
and process of it. English has become a truly universal language, “a window on
the world”. These two subjects are deeply connected. We wish you great success
in studying mathematics and the English language.
Д/З выучить лексику урока, составить 10 квадратных неравенств на
английском языке
Приложение.
British scientists
|
The year of birth
|
The place of birth
|
The place of study
|
What mathematical sign invented
|
The year of death
|
Robert Recorde
|
1510
|
Tenby, Wales
|
The University of Oxford, the University of
Cambridge
|
introduced the “equals” sign (=). He first used the
symbols (+) and (-).
|
1558
|
Thomas Harriot
|
1560
|
Oxfordshire, England
|
The University of Oxford
|
invented the signs for “greater than” (>) and
“less than” (<)
|
1621
|
William Oughtred
|
1575
|
Buckinghmshire, England
|
King’s College, Cambridge
|
introduced the “´” symbol
for multiplication, “sin” and “cos” for the sine and cosine functions
|
1660
|
John Wallis
|
1616
|
Ashford, Kent, England
|
Emmanuel College, Cambridge
|
the symbol ∞ for infinity
|
1703
|
Список использованных источников
1. Longman WordWise Dictionary
2. www.wikipedia.org