Разработка к уроку (Биболетова М.З.- 5 класс)
Конкурс «Весёлое путешествие»
Цели : активизация лексического материала по теме
«Весёлое путешествие», тренировка навыков диалогической речи; закрепление
навыков монологической речи.
Оборудование:
мяч;призы для победителей викторины.
Ход урока:
I.
Организационный момент:
- Good morning, my dear
friends. How are you?
- What date is it today?
- Are you ready to start
our work?
- I'm glad to hear that
you are ready. Let's start our lesson. Today we shall play, recite the poems
and ask and answer different questions.
II.
Фонетическая зарядка:
(быстрое
чтение пословицы )
A skunk sat on a stump and
thunk the stump stunk,
but the
stump thunk the skunk stunk.
III. Проведение конкурса :
Конкурс 1 (Учитель
предлагает детям задать различные разделительные вопросы. Концовки вопросов записаны на доске.)
- The first task for
you is to make up the tag-questions with these words. You can see the tags on
the blackboard. (isn't
she? , won't they? , aren't there? , did she? , don't we? , can't she? , does
he? , shall I?) Who is ready to start?-
Примерные ответы:
- We go to school six
days a week, don't we?
- He can play the
guitar, can't he?
- She doesn't like to
go to the theatre, does she?
- I shall not visit him
tomorrow, shall I?
- She is a pupil, isn't
she?
- They will buy a
computer, won't they?
- There are twenty five
pupils in our class, aren't there?
- She didn't play chess
yesterday, did she?
Конкурс 2
(Учитель
предлагает детям рассказать стихи и исполнить песни, рaзученные
в 5 классе. Одно и то же стихотворение или песня могут быть представлены
несколькими учениками.)
- It's time to sing our
songs and recite poems. Who will be the first?
Конкурс 3
(Учитель
предлагает учащимся «узнать» слова, заранее записанные на доске. Учащиеся по
желанию выходят к доске По очереди и «расшифро¬вывают» слова, записывая их на
доске.)
- Look at the
blackboard now. You can see some English words there. But some letters are
mixed up. Will you put letters to the right order?
nerrtpa (partner) vio tutisiaon (situation) ntitain (invitation) leponressi
(responsible) promeamgr (programme) endekwe (weekend) geranar (arrange)
duetionalca (educational) maheci (cinema) lingveltra (travelling) alciso
(social)
Конкурс
4 (Игра с мячом)
(Учитель
бросает мяч ученикам по очереди и произносит различные утверждения. Задание для
учащихся: повторить предложение, если оно верное, и выразить свое несогласие,
если утверждение неверное.)
- The task for you is
to agree or disagree with me. Let's
play with a ball!
- You are a doctor.
(No, I am not a doctor.)
- You watched the
monkeys yesterday. (No, I didn't watch the monkeys yesterday.)
- You are going to
travel during autumn holidays. (Yes, I am going to travel during autumn
holidays.) Etc.
- You have a pet at
home. (No, I don't have a pet at home.)
- You will go to London
next week. (No, I shall not go to London next week.)
- You can run. (Yes, I
can run.)
Конкурс 5
(Учитель
обращает внимание детей на картинки и предложения на доске. Задание для
учащихся: вписать в предложения пропущенные слова, соответствующие содержанию
картинки. Ученики по очереди выходят к доске и вписывают слова в предложения.)
— You can see seven
pictures and sentences on the blackboard. Some words in the sentences are
missing. You must write these words. Don't copy the sentences. Put the number
and write down one word.
Задания
на доске:
1. These pupils will...
with the families of children from English schools.
2. The young woman is
... for the tickets.
3. Pupils will have a
special ... programme.
4. They will go to the
... in the evenings.
5. I can see а ...
of children.
6. They are going to
... .
7. They got an ...
letter last month.
Ключи: 1. stay; 2. responsible;
3. educational; 4. cinema ; 5. group;
6. travel; 7.. invitation
IV. Итоги
урока (Ученики подсчитывают свои жетоны, учитель подводит итоги викторины и
поздравляет победителей.)
- That'll do for today.
You were active. Now we shall decide who wins in our competition today.
Good morning, when it's
morning,
Good night, when it's
night,
And when it's time to
go away
Good-bye, Good-bye,
Good-bye.
- Good-bye, my dear
friends!
Домашнее задание: с. 167-168 ,домашнее чтение
№ 1.