Инфоурок Иностранные языки КонспектыКонспект урока по английскому языку: "Виртуальное путешествие по Лондону"

Конспект урока по английскому языку: "Виртуальное путешествие по Лондону"

Скачать материал

 

ОТКРЫТЫЙ УРОК ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ ПО ТЕМЕ «ВИРТУАЛЬНОЕ ПУТЕШЕСТВИЕ В ЛОНДОН»

 

Предмет (направленность): английский язык.

Возраст детей: 5 а  класс.

Место проведения: класс.

 

Тема:  A virtual trip to London.

Класс: 5 А

Учебник: М.З. Биболетова, Н.Н. Трубанева, О.А. Денисенко

 “Enjoy English 5”

Цель: обобщение представлений учащихся о достопримечательностях Лондона.

Задачи:

Обучающие:

1. Активизировать лексику по теме “Достопримечательности Лондона”

2. Формировать навыки и умения иноязычной речевой деятельности: аудирование, монологическая и диалогическая речь.

Развивающие:

1. Развивать память, внимание, логическое мышление, эмоциональную сферу личности.

2. Развивать умение применять полученные знания в конкретной ситуации

Воспитательные:

1. Формировать познавательный интерес к культуре и истории страны изучаемого языка;

2. Воспитывать культуру общения.

Тип урока: Обобщение и систематизация.

Оборудование: Мультимедийный проектор, компьютер, колонки, видеоролики, карточки, наглядное пособие.

 

Ход урока

I. Организационный момент.

- Good morning, boys and girls!  My name is Irina Sergeevna. I’m glad to see you. Sit down, please.

Please answer my questions.

Who is on duty today? I am on duty today.

Who is absent today?

What date is it today? -  Today is the 18th of February.

Let’s continue our lesson.

At first I would like you to guess the theme of our lesson. Watch the short presentation. And answer my questions.

- What is the theme of our lesson?

Presentation (Начало урока)

- The theme is а trip to London!

- Yes, you are right!  At our lesson you will have a trip, watch the films about the places of London. Make up the dialogues between the Londoner and the tourist; make up a short story about places that you would like to visit there. And at the end of our lesson you will answer my questions:

 1) Would you like to visit London?

 2) What places would you like to see there? OK?

II. Фонетическая зарядка.

- And now I want you to prepare your lips and tongues to do the sound drills.

Look at the screen! You see some sounds and the words. Repeat them after me for one time. Pay attention to the right pronunciation.

·        [æ] – travel, capital, gallery, taxi

·        [eı] – play, place, stadium

·        [ju:] – museum, new, beautiful

·        [ı] – big, different, bridge, trip

·        [α:] – park, car, partner

·        [i:] – see, meet, week

·        [eə] – square, where.

And now I would like you to look at these transcriptions. These are the words which are connected with our theme of the lesson – London.

- Your task is to match the words with the transcription.

Building              [ˈbɪldɪŋ ]
Square                 [ˈ skweə ˈ]

Tower                  [ taʊə ] 
Abbey                  [ˈæbi ] 

Bridge                  [ brɪʤ]

Museum               [mjuːˈzɪəm ]

Tourist                 [ˈtʊərɪst ]

London                [ˈlʌndən ] 
Eye                       [ aɪ ] 

- Read the word.  All together, please.

Well done! You are very clever pupils. I am proud of you.

III. Речевая разминка.

Look at the blackboard. Please answer my questions: “What can you see?”

Use the model- I can see……

Sleep, children!  Wake up, children!  Whats missing?

IV. Активизация навыков устной речи учащихся.

Let’s play the game «Agree or disagree». Listen to my sentences, please. Repeat me statement if you agree with me and correct it if you disagree.  

- Red Square is in Moscow. I agree with you. Red Square is in Moscow.

- Trafalgar Square is in London. -  I agree with you. Trafalgar Square is in London.

- London is not beautiful city.  -  I disagree with you. London is beautiful city.

V. Тренировка навыков аудирования.

- We start to work with the places of interest of London.

-  Let’s work in pairs.  Now you watch the film about the sights of London.

Before it, look at the blackboard. You can see the words and word combinations. Read them.

English words

Transcription

Translation

 

Train station

[treɪn ˈsteɪʃən]

Железнодорожный вокзал

taxi

[ˈtæksi]

 такси

Sightseeing bus

[ˈsaɪtsiːɪŋ bʌs]

экскурсионный автобус

ticket

[ˈtɪkɪt]

билет

Buckingham Palace

[ˈbʌkɪŋəm ˈpælɪs]

Букингемский дворец

The London Eye

[ðə ˈlʌndən ]

колесо обозрения

Big Ben

[big ben]

Биг - Бен

boat                           |

[bəʊt]

лодка

Tower Bridge

[ˈtaʊə brɪdʒ]

Тауэрский Мост

tube map

[ tjuːb mæp]

карта метро

 

Look at the desk. You can see the card 1. You can see the sights of London. You should tick them that you will see while watching a film!  Now watch the film. Are you ready? Start! 

VIDEO

Now you watch the episode of the film.  You should fill in the blanks.

VIDEO

Физ. минутка

Oh, are you tired? Let’s rest. Stand up, please.

VII. Контроль навыков понимания прочитанного

Lets work in pairs. Look at the desk. You can see the card 2. Read the information about some London sights and write what they are.

VIII. Развитие навыков диалогической и монологической речи.

- And now imagine that somebody of you will go to London this summer.

- The task to the first group makes a short story about your future trip to London. Use the ex. 29 p. 95.

 You can use the plan.

Я бы хотел посетить … .

Я бы хотел увидеть … .

Лондон -  очень … .

- The second group has the task: make up the dialogue between the tourist (who lost) and Londoner. Use the ex. 3 p. 87.

- Let’s check your dialogues and short stories.

IX. Итог урока.

 - Thank you for your work. I see that you liked our trip to London.

Домашнее задание.

-Write down your Homework. Ex.38 p.98,  Ex. 32,  p 96.

You should say what you remember about the most famous London’s sight and complete the text.

Подведение итога урока. Рефлексия.

- Do you remember my questions at the beginning of our lesson?

- Would you like to visit London?

- Yes, I would.

 - What places would you like to see there?

- I would like to see Big Ben (Trafalgar Square …)

Оценивание.

 - I enjoyed your work. I think you know many things about London.

Your marks are….  Diana is excellent!

- Did you like our lesson?

- Yes, we did.

- How is your mood? Choose the smile and put it on the blackboard.

The lesson is over. Good-bye. You may be free.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Card № 1

Name: ……………………………………………………

Pairs ………………

 

 

 

 

What famous places can you see?   Tick them.

 

 

 

 

 

1. Buckingham Palace    

2. The Globe Theatre      

3. London Eye     .

4. Piccadilly Circus

 

 

 

 

5. The Tower of London    

6. Tower Bridge

.

7. Westminster Abbey

8. Houses of Parliament       

 

 

 

 

9. Hyde Park     .

 

10 The Gherkin

11. Madame Tussaud’s.

 

12. The British Museum      

 

 

 

13. Beefeaters

14. A double ducker      .

15. A phone box      

 

16. A mailbox.

 

 

 

 

 

 

 

Card 2

http://clipart.coolclips.com/150/wjm/tf05242/CoolClips_vc034247.jpgPICTIONARY & 
INFORMATION FILELONDON                                                                                                                                                      

 

 

Прямоугольник: скругленные углы: Read the information about some London sights and write what they are.
http://clipart.coolclips.com/150/wjm/tf05143/CoolClips_vc003388.jpg
Прямоугольник: скругленные углы: It is a big clock tower. It is famous all over the world. It is part of the Houses of Parliament. It is one of the symbols of London. ___________________
Прямоугольник: скругленные углы: The official home of the British royal family in London, containing almost 600 rooms. ________________________
Прямоугольник: скругленные углы: It is the tallest Ferris wheel in Europe, and the most popular paid tourist attraction in the United Kingdom.______________________
Прямоугольник: скругленные углы: A bridge which crosses the River Thames, just to the east of the Tower of London. Often used as a symbol of London.________________________
Прямоугольник: скругленные углы: The building in which the members of the British Parliament meet.______________
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по английскому языку: "Виртуальное путешествие по Лондону""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Юрист

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
