Күндөлүк сабактын планы
Сабактын темасы: Ч.Айтматовдун өмүрү жана
чыгармачылы
№
|
Сабактын максаты
|
Мазмуну
|
Көрсөткүчтөр
|
1
|
Билим берүүчүлүк
|
Окуучулар Чыңгыз Айтматов
боюнча кеңири маалымат алышат.
|
|
2
|
Өнүктүрүүчүлүк
|
Окуучулар тема боюнча 3 тайпага бөлүнүп, заманбап техниканын
жардамы менен билимин кеңейтип, өз пикирин, оюн айтып, аң-сезимдерин калыптандырып,
дүйнө таанымын өнүктүрүшөт.
|
Окуучулар берилген маалымат боюнча суроолорго жооп берип,
синквейн,ажппоп жана кластер менен
иштей алышса;
(чыгармачылык)
|
3
|
Тарбия берүүчүлүк
|
Окуучулар теманы бири-бирине түшүндүрүү, жардамдашуу аркылуу
чечмелешет.
|
Теманын маанисин чечмелеп, Айтматовдун чыгармачылыгын айтып,
каармандарынын оң жана терс көрүнүштөрүнө баа берип, далилдей алышса.
Бири-бирине суроо берүү жана жооптуу уга билүү маданиятын
сактай алышса.
|
Сабакта төмөнкүдөй компетенттүүлүктү
калыптандырышат
№
|
Негизги компетенттүүлүк
|
Күтүлүүчү
натыйжа
|
Предметтик компетенттүүлүк
|
Күтүлүүчү натыйжа
|
1
|
Маалыматтык
|
Окуучулар Айтматов дүйнөсүнө саякаттап, кеңири маалымат алып,
туура, сүйлөөнү, жазууну үйрөнүшөт.
|
Жаңы заманбап технология
(пладформалар)
|
Туура сүйлөөнү өздөштүрүшөт. Ошону менен бирге чыгармачылык
менен иштөө аркылуу туура жообун чечмелеп, айтып беришет
|
2
|
Социалдык коммуникативдик
|
Залкар жазуучунун турмуштагы басып өткөн жолун,
чыгармачылыгын аныктап билишет
|
Тарыхый- цивилизациялык
|
Кыргыз адабиятында жазуучунун орду жана чыгармаларынын
мааниси чоң экендигин түшүнүшөт
|
3
|
Өзүн-өзү өнүктүрүү,
көйгөйлөрдү чечүү
|
Адамга, мекенге болгон туура мамилени көрсөтүшөт
|
Этно маданиятка
|
айырмачылыкты биле алышат.
|
Убакыт: 45 мүнөт
Сабактын формасы: Активдүү, интерактивдүү,
биргелешип топтор менен иштөө
Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү.
Сабакта колдонулган
интерактивдүү окутуунун методдору: Батман,пладформалар
Сабактын жабдылышы: Интерактивдүү доска,
сүрөттөр, синквейн, видеолор,онлайнtestpat, Quzizz ж.б
Сабактын жүрүшү:
№
|
Сабактын этаптары, убактысы
|
Убактысы
|
Мугалимдин иш аракети
|
Окуучулардын
Иш аракети
|
Баалоо
|
1
|
Уюштуруу
|
3мүнөт
|
Саламатсыңарбы, менин сүйүктүү окуучуларым! Бүгүн баарыбыз
үчүн жакшы күн, анткени бири-бирибиз менен жүз көрүшүп атабыз. Сабагыбызды эң
сонун быйтыкчаларды тууроо менен баштагым келип тура . Экранда көрсөтүлгөн
быйтыкчаны туурашат. Азаматсыңар, балдар!
|
Жагымдуу маанай менен сабакты баштайбыз.
Тайпалар өз ара быйтыкчаларды тууроо аркылуу бири-бирине
жагымдуу маанай тартуулашат.
|
|
2
|
Жаңы теманы түшүндүрүү
|
4мүнөт
5мүнөт
5 мүнөт
|
Балдарга суроо берүү аркылуу теманы ачып беребиз.
Айтматовдун чыгармачылыгы боюнча суроо-жооп
Айтматов боюнча видео
|
Берилген суроого окуучулар өз алдынча иштеп, жооп беришет.
|
Түшүнүү
Колдонуу
|
3
|
Тайпалар менен иштөө
|
10мүнөт
|
Quzizz менен түзүлгөн тесттердин жообун табышат.
Айтматовдун каармандары чыгып монолог айтышат
|
Окуучулар бири-бири менен өз ара кеңешип, топтордо берилген
иштерин аткарып, жооп беришет.
|
Чыгармачылык
|
4
|
Бышыктоо
|
15 мүнөт
|
3 топ синквейн, ажппоп жана кластер жана tespat менен
бышыктап, жыйынтыкташат.
|
Окуучулар чыгармачылык менен иштеп, жеңишке умтулушат.
|
Чыгармачылык
Баалоо
|
6
|
Баалоо
|
2мүнөт
|
Келгиле,балдар! Сабактын максатына жеттикпи, тактайлы,
баалайлы
|
Биз бүгүнкү сабактан көп нерсени билдик. Жазуучунун басып
өткөн жолун билдик . Бул сабак бизге жакты. Көп маалыматтарды алуу менен
ийгиликке жетип, турмушубузда колдонобуз.
|
Колдонуу
Талдоо
Баалоо
|
7
|
Үйгө тапшырма
|
1мүнөт
|
Монолог жаттоо.
Каармандардын сүрөтүн тартуу
|
|
|
Д.Иманов атындагы жалпы билим берүү мектебинин филиалы
Сабактын темасы : Ч.Айтматовдун
өмүрү жана чыгармачылыгы
6- класс
Даярдаган мугалим :
Усенова Асел Табылдиевна