698550
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Манифест «Инфоурок»
ИнфоурокФизикаКонспекты«Жол және орын ауыстыру.Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар»

«Жол және орын ауыстыру.Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар»

библиотека
материалов

Оқушылардың физикаға деген қызығушылығын арттыру мақсатында сабақты жаңа технологиялық әдістерді қолданып, түрлендіріп өткізуге болады.


Сабақтың тақырыбы: «Жол және орын ауыстыру.

Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар»

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік:

Жол дегеніміз не? Орын ауыстырудың жолдан айырмашылығы неде? Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысқа мысалдар келтіре білу.

б) Дамытушылық:

Оқушыларды қозғалыстың түрлерімен таныстыру, ойлау қабілеттерін дамыту, білім деңгейін тереңдету.

в) Тәрбиелік:

Оқушылардың білім деңгейін көрсете алуы, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Көрнекілігі: штатив, жүктер, серіппе, ойыншық машина, сағат, ғаламшарлар моделі, портрет, плакаттар.

Сабақтың барысы:


І. Ұйымдастыру бөлімі.


ІІ. «Ұшқыр ойдан – ұтымды жауап» өтілген материалдарды тексеру:

  1. «фюзис», табиғат грек тілінен алынған. Қандай мағына береді? Жауабы: физика.

  2. Ең соңында бөлінбейтін бөлшек? Жауабы: атом.

  3. Затты ұсақ бөлшектерден тұрады деген идеяны ұсынған грек ғұламасы кім? Жауабы: Демокрит.

  4. Бір заттың молекулаларының екінші заттың молекулаларымен араласуы. Жауабы: диффузия.

  5. Дененің немесе дене бөліктерінің уақыт өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы орнының өзгеруі қалай аталады? Жауабы: механикалық қозғалыс.

  6. Санақ денесі, координата жүйесі мен сағаттан тұратын жүйені қалай айтамыз? Жауабы: санақ жүйесі.

  7. Коперниктің ілімін жақтаушылар кімдер? Жауабы: Кеплер, Галилей, Бруно, Ньютон, т.б.

  8. Материялық нүкте дегеніміз не? Жауабы: Материалық нүкте деп – қозғалыстың қарастырылып отырған жағдайында өлшемдерін ескермеуге болатын денені айтады.

  9. Қозғалыстың траекториясы деп нені айтамыз? Жауабы: Дененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі қозғалыс траекториясы деп аталады.

  10. Сағат тілі ұшының қозғалыс траекториясы қандай? Жауабы: қисық сызықты қозғалыс (шеңбер бойымен).


ІІІ. Жаңа сабақ.

Бүгінгі сабақта:

Жол және орын ауыстыру және олардың айырмашылығы туралы танысамыз. Сонымен қатар бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыс.

Біз математикадан білетініміздей қозғалыс жылдамдығы V, жол S және t уақыт арасындағы байланысты жаза аламыз. V = S / t.

Формуланы магнит арқылы жапсырамыз. S = V * t.

t = S / V.

А - нүктесі дененің бастапқы орны;

В – белгілі бір уақыт өткеннен кейінгі соңғы орны;

l орын ауыстыру.

В

оhello_html_2047b6bd.gifрын ауыстыру

hello_html_c5fd1a0.gifhello_html_108abc46.gifА

траектория


Айырмашылығы: жүрілген жол орын ауыстырудың ұзындығынан үлкен болады, тек түзу сызықты қозғалыс кезінде ғана дәл келеді. Алуан түрлі қозғалыстардың арасында дененің кез-келген тең уақыт аралықтарында бірдей орын ауыстыратын қозғалысы да кездеседі.

Мысал келтіру:


  • Бірқалыпты қозғалыс: Поезд темір жолдың ұзын тегіс бөлігінде бірқалыпты қозғалады, терезеден қарағанда километрлік бағандар да бірдей уақыт аралықтарында тұсымыздан өтіп артта қалады, автомобиль жолдың түзу бөлігінде, конькиші жүгіру аралығының орта тұсында, жаңбыр тамшысының, парашюты ашылғаннан кейінгі парашютшінің қозғалысы, т.б.

  • Бірқалыпсыз қозғалыс: Табиғатта бірқалыпсыз қозғалыс көп кездеседі. Поездің, автомобильдің, спортшының қозғалысы, т.б.


Тәжірибе жасау: 47 – сурет. Кішкентай арбашаның үстіне тамызғыш орнатылған (баяндау).


ІV. Бекіту: «Іздеген жетер мұратқа»


Семантикалық карта



температура

зат

метр

секунд

дене

жол/уақыт

жол







уақыт







термометр







шойын







сызғыш







жылдамдық








V. Кім жылдам?


10 – тапсырма: ауызша талдау.


VІ. Оқушыларды бағалау.





























Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:
Оқушылардың физикаға деген қызығушылығын арттыру мақсатында сабақты жаңа технологиялық әдістерді қолданып, түрлендіріп өткізуге болады.   Сабақтың тақырыбы: «Жол және орын ауыстыру.                                        Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар» Сабақтың мақсаты:           а) Білімділік:                                                      Жол дегеніміз не? Орын ауыстырудың жолдан айырмашылығы неде? Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысқа мысалдар келтіре білу.   б) Дамытушылық:                                        Оқушыларды қозғалыстың түрлерімен таныстыру, ойлау қабілеттерін дамыту, білім деңгейін тереңдету. в) Тәрбиелік:                                       Оқушылардың білім деңгейін көрсете алуы, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Көрнекілігі:           штатив, жүктер, серіппе, ойыншық машина, сағат, ғаламшарлар моделі, портрет, плакаттар. Сабақтың барысы:        І. Ұйымдастыру бөлімі.   ІІ. «Ұшқыр ойдан – ұтымды жауап» өтілген материалдарды тексеру: 1)                              «фюзис», табиғат грек тілінен алынған. Қандай мағына береді? Жауабы: физика. 2)                              Ең соңында бөлінбейтін бөлшек? Жауабы: атом. 3)                              Затты ұсақ бөлшектерден тұрады деген идеяны ұсынған грек ғұламасы кім? Жауабы: Демокрит. 4)                              Бір заттың молекулаларының екінші заттың молекулаларымен араласуы. Жауабы: диффузия. 5)                              Дененің немесе дене бөліктерінің уақыт өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы орнының өзгеруі қалай аталады? Жауабы: механикалық қозғалыс. 6)                              Санақ денесі, координата жүйесі мен сағаттан тұратын жүйені қалай айтамыз? Жауабы: санақ жүйесі. 7)                              Коперниктің ілімін жақтаушылар кімдер? Жауабы: Кеплер, Галилей, Бруно, Ньютон, т.б. 8)                              Материялық нүкте дегеніміз не? Жауабы: Материалық нүкте деп – қозғалыстың қарастырылып отырған жағдайында өлшемдерін ескермеуге болатын денені айтады. 9)                              Қозғалыстың траекториясы деп нені айтамыз? Жауабы: Дененің немесе материялық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі қозғалыс траекториясы деп аталады. 10)                         Сағат тілі ұшының қозғалыс траекториясы қандай? Жауабы: қисық сызықты қозғалыс (шеңбер бойымен).   ІІІ. Жаңа сабақ. Бүгінгі сабақта: Жол және орын ауыстыру және олардың айырмашылығы туралы танысамыз. Сонымен қатар бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыс. Біз математикадан білетініміздей қозғалыс жылдамдығы V, жол S және t уақыт арасындағы байланысты жаза аламыз. V = S / t. Формуланы магнит арқылы жапсырамыз.      S = V * t.                                                                              t = S / V. А - нүктесі дененің бастапқы орны; В – белгілі бір уақыт өткеннен кейінгі соңғы орны; l – орын ауыстыру.                             В орын ауыстыру                                  А                                     траектория   Айырмашылығы:              жүрілген жол орын ауыстырудың ұзындығынан үлкен болады, тек түзу сызықты қозғалыс кезінде ғана дәл келеді. Алуан түрлі қозғалыстардың арасында дененің кез-келген тең уақыт аралықтарында бірдей орын ауыстыратын қозғалысы да кездеседі. Мысал келтіру:   ·        Бірқалыпты қозғалыс: Поезд темір жолдың ұзын тегіс бөлігінде бірқалыпты қозғалады, терезеден қарағанда километрлік бағандар да бірдей уақыт аралықтарында тұсымыздан өтіп артта қалады, автомобиль жолдың түзу бөлігінде, конькиші жүгіру аралығының орта тұсында, жаңбыр тамшысының, парашюты ашылғаннан кейінгі парашютшінің қозғалысы, т.б. ·        Бірқалыпсыз қозғалыс: Табиғатта бірқалыпсыз қозғалыс көп кездеседі. Поездің, автомобильдің, спортшының қозғалысы, т.б.   Тәжірибе жасау: 47 – сурет. Кішкентай арбашаның үстіне тамызғыш орнатылған (баяндау).   ІV. Бекіту:     «Іздеген жетер мұратқа»   Семантикалық карта     температура зат метр секунд дене жол/уақыт жол             уақыт             термометр             шойын             сызғыш             жылдамдық               V. Кім жылдам?   10 – тапсырма: ауызша талдау.   VІ. Оқушыларды бағалау.                                                        