Приложение
1
ГУО «Средняя школа №40 г.Могилёва»
Конкурсная работа
на конкурс
«Лучшая методическая разработка по английскому языку –
2014»
в номинации
Разработка для обучения лексике в 8-9 классах
Автор
разработки:
Легунова
И.С.___
учитель
английского языка
I категории___________
2014
год
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В VIII
КЛАССЕ ПО ТЕМЕ «FOOD FROM ALL OVER THE WORLD»
Тема: Food from all over the world (Еда со всего мира), урок №3 в теме «Еда».
Тип урока: комбинированный урок
Цель урока: развитие коммуникативной и когнитивной компетенции учащихся.
Задачи урока:
§
создать условия для
развития коммуникативной и когнитивной компетенции;
§
содействовать развитию
навыков говорения и восприятия речи на слух;
§
расширить знания учащихся
о блюдах разных стран.
Формы работы учащихся: фронтальная, групповая, индивидуальная.
Оборудование урока: интерактивная доска.
Дидактические материалы: презентация «Food from all over the world».
Ход урока
Организационно-мотивационный этап урока
Приветствие
-
Good morning, students! I’m glad
to see you.
-
How are you?
Введение в тему
First
of all, please, look at the riddle. What are your thoughts about it? (Слайд 1)
Who
can tell me what we are going to speak about today?
Right
you are, we’ll speak about food from all over the world. We’ll discuss dishes
of different countries. Then you’ll compare them with our traditional ones.
Проверка домашнего задания
Before
speaking about the dishes of other countries let’s check up your hometask. Who
wants to be the first to tell us about our traditional Belarusian meals?(Слайд 2)
Предтекстовый этап
Now
look at the pictures of three different breakfasts. Guess which breakfast Lee
from China, Alesya from Belarus and Yan from Scotland eat. (Слайд
3).
Текстовый этап
While
listening make a list of things the children eat for breakfast. (Слайд 4)
Answer
my questions, please.
1.
What does Alesya from Belarus
usually have for breakfast?
2.
What does Yan from Scotland
usually have for breakfast?
3.
What does Lee from China usually
have for breakfast?
Послетекстовый этап
Imagine
that you are Alesya (Yan, Lee) and tell us about your breakfast.
Разминка
Now
let’s have some fun. (Учащиеся
делятся на две команды по три человека. Каждая команда получает картинки с
изображением десяти национальных блюд из разных стран. Каждая команда должна
выбрать по три национальных блюда каждой из стран Шотландии, Китая и Беларуси.
Побеждает та команда, которая быстрее справилась с заданием и не допустила ни
одной ошибки.
You
can see that all the countries have their own national dishes. Let’s take some
countries, for example, Italy. Who knows what dish this country is famous for?
What about Japan? I have some more countries for you. (Слайд 7)
Match
the country and the dishes
1.
Irish Stew
|
a) Italy
|
2.
Onion Soup
|
b)
Russia, Ukraine
|
3. Spaghetti Bolognese
|
c)
France
|
4.
Greek Salad
|
d)
Ireland
|
5.
Sushi
|
e)
Greece
|
6.
Borscht
|
f)
Japan
|
Чтение
Do
you know anything about these dishes? Try to search some brief information in
the Internet about them. (Дети в
интернете ищут информацию о своем блюде, которое они вытянули на листке.)
Let’s
exchange the information you have found. (Слайды 8-14)
But
you should listen very attentively and remember what your classmates will tell
you because you’ll do some tests.
Fill in the missing words.
(приложение 3)
It
is Ireland’s best-known dish from … or … .
French
onion soup is made of onions and … or chicken … .
Spaghetti
Bolognese mixes spaghetti with … and tomato … .
Greek
Salad is made with tomatoes, … , black … and cubes of … .
Slices
of very fresh …, … and vegetables wrapped in … are laid on … .
Borscht
is eaten … in summer and … in winter. Sometimes meat or …, cabbage, … and … are
added.
(Слайд
15)
Рефлексия
Think
of the words that are connected with our lesson. (Слайд16)
Домашнее задание
Tell
about your favorite dish, give its recipe. (Слайд 17)
Выставление и комментирование отметок учащимся
Thank you for your work. The
lesson is over. Good bye.
Приложение 1
презентация Power Point «World Food»
Приложение 2
аудиозапись «Conversation of
children »
Приложение
3
Карточки с заданием
Fill in the missing words.
1.It
is Ireland’s best-known dish from … or … .
2.French
onion soup is made of onions and … or chicken … .
3.Spaghetti
Bolognese mixes spaghetti with … and tomato … .
4.Greek
Salad is made with tomatoes, … , black … and cubes of … .
5.Slices
of very fresh …, … and vegetables wrapped in … are laid on … .
6.Borscht
is eaten … in summer and … in winter. Sometimes meat or …, cabbage, … and …
are added.
|