Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Арифметикалык және геометриялық прогрессия
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям рекомендуем принять участие в Международном конкурсе «Я люблю природу», приуроченном к году экологии. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

СЕГОДНЯ (15 ДЕКАБРЯ) ПОСЛЕДНИЙ ДЕНЬ ПРИЁМА ЗАЯВОК!

Конкурс "Я люблю природу"

Арифметикалык және геометриялық прогрессия



Московские документы для аттестации!

124 курса профессиональной переподготовки от 4 795 руб.
274 курса повышения квалификации от 1 225 руб.

Для выбора курса воспользуйтесь поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВА).

ДИПЛОМ от Столичного учебного центра: KURSY.ORG


библиотека
материалов

Арифметикалык және геометриялық прогрессия тақырыбын қайталау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: «Арифметиклық және геометриялық прогрессияның анықтамаларын, n-ші мүшесінің, n мүшесі қосындысының формулаларын меңгертіп, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету, оқушылардың білімдерінің дейгейі мен тиянақтылығын тексеру және қорытындылау»

Дамытушылық: Оқушылардың есепті шығару барысында формуланы тиімді пайдалану жолдарын дамыту, логикалық ойлау қабілетін шыңдау, пәнге қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы, өзін-өзі басқаруына ықпал ету, алдына қойған мақсатына жете алатын оқушыны дайындау.

Сабақтың әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың түрі: Бекіту сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар, тапсырмалар жинағы.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, оқу құралдарын түгелдеп, назарын сабаққа аудар.

Үй тапсырмасына берілген есептерді төксеріп, теориялық сұрақтарға жауап алу және тірек сызбасы арқылы қорытындылау.

  1. Теориялық сұрақтар:

А-тобы

1. Арифметикалық прогрессия дегеніміз не?

2. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы?

3. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n-мүшесінің қосындысының формуласы.

Б-тобы

1. Геометриялық прогрессия дегеніміз не?

2. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы?

3. Геометриялық прогрессияның алғашқы n-мүшесінің қосындысының формуласы.

Сәйкестігін тап. (слайд)


1.

Арифметикалық прогрессияның анықтамасы.

hello_html_m22d2bfa7.gif

2.

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы.

hello_html_m281c5d5c.gif

3.

Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиеті.

hello_html_m5f7fd8dc.gif

4.

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы.

hello_html_m931425f.gif

5.

Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласы.

hello_html_748202b8.gif


1.

Геометриялық прогрессияның анықтамасы.

hello_html_29d8856c.gif

2.

Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы.

hello_html_m56f877b2.gif

3.

Геометриялық прогрессияның өзіне тән қасиеті.

hello_html_m1082892f.gif

4.

Геометриялық прогрессияның алғашқы n-мүшесінің қосындысының формуласы.

hello_html_59036a27.gif

5.

Геометриялық прогрессияның еселігінің формуласы.

hello_html_m2cfd4365.gif


  1. Есептер шығару кезеңі. (оқулықпен жұмыс)

573 есеп

a1=13,5 d=-1,8 4,6; -2,7 сандары осы прогрессияның мүшесі бола ма?

hello_html_m188f1d8b.gif hello_html_m188f1d8b.gif

13,5+(n-1)*(-1,8)=4,6 -2,7=13,5+(n-1)*(-1,8)

13,5-1,8n+1,8=4,6 -2,7=13,5-1,8n+1,8

-1,8n=4,6-15,3 -2,7=15,3-1,8n

-1,8n=-10,7 -2.7-15.3=-1,8n

nhello_html_6a94ad6b.gif -18=-1,8n

4,6 саны мүшесі болмайды. n=10

Ж: -2,7 саны осы прогрессияның мүшесі болады

579 есеп

b2=20, b6=320

hello_html_31b8642f.gif

hello_html_4b7d371e.gif


hello_html_m74a4aae2.gif


Демек еселігі q=2

576 есеп Логикалық есеп

-8,8 және 2 сандарының арасына арифметикалық прогрессия болатындай бес санды жазыңдар

a1=-8,8 a7=2

hello_html_m56cea2c.gif


Демек

a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7

-8.8 -7 -5,2 -3,4 -1,6 0,2 2

3) Сергіту сәті. Бос орынды толтыр


1

4

7


13

16


22


28

31

34



43



2

6


54



1458

4374


39366


  1. Ауызша есептеу

А-тобы

1. Тізбектердің қайсысы арифметикалық прогрессия болып табылады:

3; 6; 9; 12; ...

-1; -1; -1; ...

0; 13; 1; 14; ...

-3; -1; 1; 3; ...

2. hello_html_47fe37fc.gif тізбегіндегі: 9; 7; 5; 3; 1; -1; -3; ... бірінші, төртінші, алтыншы және жетінші мүшелерді атаңдар.

Б-тобы

1. hello_html_574db186.gif тізбегі төмендегі формуламен берілген

hello_html_m45ee568a.gif

hello_html_m180c894c.gifмүшелерін табыңдар.

2. hello_html_m58d15661.gifhello_html_23acdcce.gifhello_html_m35166595.gif

  1. Тест тапсырмалары. Сәйкестік тесті.


1.

3; 9; 15 ... d-?

29

6

2.

a1=-5; d=2 a4-?

26

1

3.

17; a2; 35

28

26

4.

xn=3n2+1; x3-?

1

28

5.

a2=1; a4=7; a3-?

15

4


1.

1; 3; 9; q-?

30

3

2.

b1=4 q=2 b4-?

32

26

3.

5; a2; 45

12

15

4.

yn=2n2*3 y2-?

24

28

5.

b1=2 b3=18 b2-?

9

6





Бекіту

Қорытындылау

«Білім шыңы» ойыны (слайд)

а) hello_html_23d893f5.gif

hello_html_5f05350d.gif

hello_html_4e32fd7f.gif

ә) hello_html_m5101ebef.gif

hello_html_m51971310.gif

hello_html_m3ceb8565.gif

б) hello_html_2e336d1a.gif және hello_html_m1051eb24.gif формулаларының айырмашылығы неде?

в) d саны, q саны қалай аталады?

Үйге тапсырма беру: №510; 512; 582



Очень низкие цены на курсы переподготовки от Московского учебного центра для педагогов

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 65% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: KURSY.ORG

