Инфоурок Английский язык Другие методич. материалыМетодическая разработка урока по теме "Мой дом"

Методическая разработка урока по теме "Мой дом"

Скачать материал

Малодербетовская гимназия имени Б.Б.Бадмаева

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  

 

                                   Методическая разработка урока по теме:

                            “ Sport  in  our  life”

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          

                                                                                                         

 

                                                                                                              Учитель : Шовгурова В.В.

                                                                                                                           Проведен в 7 «а»классе.

 

                                                          с.Малые  Дербеты – 2020г.

Theme: Sport  in  our  life

   Цель урока: систематизирование знаний, умений и навыков учащихся по теме “Sport in our life”          

Задачи:
1-обучающие:
-активизировать и расширить словарный запас обучающихся,
-совершенствовать : грамматические навыки (настоящее совершенное время), навыки чтения с общим и детальным пониманием прочитанного; навыки устной речи (в диалогической форме) ; рефлексивно-оценочную деятельность; коммуникативные навыки.
2-развивающие:
-способствовать развитию логических общеучебных умений и навыков;
-способствовать развитию разных видов памяти, в том числе ассоциативной, языковой догадки;
- создать условия для развития всех типов каналов сенсорного восприятия информации через использование ИКТ;
3- воспитательные:
-создать условия для формирования интереса к вопросам «спорт» и «здоровый образ жизни», понятия заботы о своем здоровье через занятия спортом,
- воспитывать интерес к спорту как к культуре;
- расширить общий кругозор обучающихся.

Данный урок формирует следующие компетенции:

Приобретение знаний социокультурного характера, желание заниматься спортом для поддержания себя в хорошей физической форме, заботиться о своем здоровье, приобретение достаточных знаний на английском языке для установления коммуникативных связей.

Актуальность использования информационно-коммуникационных технологий на данном уроке связана прежде всего:
- с усилением личностно-развивающего потенциала образовательной среды,
-расширением границы информационного и образовательного пространства.
Использование ИКТ позволяет:
- сделать урок более информативным, зрелищным и динамичным;
- регулировать объём и скорость выводимой информации с помощью компьютерного моделирования;
-способствует эффективному запоминанию информации;
-обеспечивает оперативность и объективность контроля;
- активизирует творческую деятельность педагога

Подбор учебного материала соответствует уровню подготовки обучающихся и их возрастным особенностям. Тип урока выбран, исходя из его цели. Для реализации всех типов задач применялись следующие методы обучения: словесный, наглядно-иллюстративный, нагляднообразный, проблемный.

Материально-техническое обеспечение урока:
ПК (windows XP), презентация к уроку(Power Point), интерактивная доска

                                                                 

 Ход урока

I.Организационный этап. (Introduction)
    Good morning, children! I’m well because I’ve started my morning with sport exercises and I’m very energetic now.
And how are you today?
Have you done your morning exercises today?
Why is it necessary to do it?   (It helps you to feel well, to be in a good shape, to keep fit).
What do you think  we are going to speak about?

   Right .Dear Children, our theme is “Sport” today and we must repeat all we have learned to this theme. Our lesson we’ll begin with the vocabulary which is necessary at the lesson. Look at the blackboard and tell me your associations  with the word “Sport”.

2. Речевая зарядка. (Speech  drill)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Now ask each other questions about your sport life.

1)    Have you ever skated? – Yes, I have.

2)    Have you ever gone swimming?

3)    Have you ever taken part in competition?

4)    Have you ever gone jogging?

5)    Have you ever done sports?

6)    Have you ever skied?

7)    Have you ever gone horse – riding?

   Well, let’s make a short report about your sport life. You are welcome.

Many pupils in our class like sport. We have already skated, gone swimming, taken part in competitions…  We have never skied. I think that our class is a sport class.

 

3.Аудирование  текста.(Auding)

   It is good that you are a sport class. Now listen to the dialogue about English schools and answer the question: Why does Mr.Grams call Misha a tiger? Open your books at page 169 ex.4

   Read the text again and do ex.6 at page 170 ,answer true, false or no information.

1.Misha is a bear.

2.Misha didn’t know anything about the  team system.

3.This competition is very important for all the pupils of St David’s School.

4.Misha has earned his team twenty points.

5. Misha doesn’t want to compete.

6.Misha wants to help his team.

7. Nobody likes Misha because he has lost  his team twenty points.

8. Misha lost some points on Monday,12 October.

9. Misha can earn some points if he chooses an activity.

 

   We’ll continue speaking about English school and let’s do ex.7 at page 170. Fill in the gaps with the words from the text.

      There   are   four  …..   In  St. David’s School: the Tigers, the ……, the …… and the …… . The teams ……

Every new ……. goes into one of the teams.

 If a pupil does something good, he/she …….    his/her  team ……. .

If a pupil does something bad, he/she …… his/her team ……. .

Pupils can also points if they do ……. .

4. Монологическая  речь.(Speaking)

    It is everything clear about English schools. What about your school? Do you have any teams and competitions? Do you like competitions? Has your class ever won?

5.Релаксация.( Relaxation).

    Are you tired? Let’s have a rest.

Stand up!

Hands to the sides!

Bend left!

Bend right!

Hands up!

Hands down!

Hands on hips!

Sit down!

 

6. Чтение.(Reading)

  Now I’ll give you a text about sports in Great Britain. Read the text and answer the questions. Pay attention to the words:  

                            

1.origin                                      - начало, источник, происхождение

2.contest                                   - состязаться, соревнование

3.soccer                                    - футбол  (американский)

4.rugby                                      - регби

5.table  tennis                            - настольный теннис                         

6.row                                          - грести      

7.racing                                      - состязания, гонки       

8.cricket                                     - крикет

              

                              SPORTS  IN  GREAT  BRITAIN

 

   National sports in Britain… It is a very interesting question, because many  kinds of sports  have  taken  the  origin  in  England.

   The Englishmen  love  sports, they  are called sports – lovers.  They  like  to  speak  about  sports.

    Some  kinds  of  sport  are  professional  in England. Many  traditional  sporting  take  place  in  England,  for  example,  cricket.  It is  played  from  May  till  September.  This  game  is  associated  with  England.  There  are  many  cricket  clubs  in  this  country.  English  people  like  to  play  cricket.  They  think  that  summer  without  cricket  isn’t  summer.  Cricket  is  the  English  national  sport  in  summer.  If  you  want  to  play  cricket  you  must  wear  white  boots,  a  white  shirt  and  white  long  trousers.

   There  are  two  teams.  Each team  has  eleven  players.  Cricket  is  popular  in  boys’  schools.  Girls  play  cricket  too.

   Football. It  has  got  a  long  history.  Football  was  played  by  the  whole  village  teams  in  the  middle  ages  in  England.  If  we  speak  about  football  we  can  mention an interesting fact  in  American  football,  called  soccer.

   Rugby  football.  You  can  see  a  ball  in  this  game,  but  it  is  not  round.  It  is  oval.  This  is  a  team  game.  There  are  fifteen   players  in  each  team.  It  is  a popular  game  in  England.

   Englishmen  like  playing  tennis  but  many  of  them  prefer  to  watch  this  game.

   Englishmen  pay  much  attention  to  swimming,  rowing  and  walking.

There  are  some  racing  competitions  in  England.  They  are  motor – car  racing,  horse – racing.

  The  English  are  great  lovers  of  sports.           

                      

                                Questions

 

1.The  Englishmen  love  sport, don’t  they?

2.What  kind  of  traditional  sporting  contests  in England  do  you  know?

3.Are  there any  cricket  clubs  in England?

4.Do  the  Englishmen  play  cricket  in  winter  or  in  summer?

5.What  is  the  most  popular  game  in  Britain?

6.Is the  ball  oval  or  round  in  rugby  football?

7.Do  Englishmen  like  to  watch  games?

8.what  kinds  of  racing  are  popular  in  England?

9.Have  you  read  any  books  about  sports  in  Great  Britain?

 

7.( Dialogue)

  Now let’s speak about your attitude towards sport. Using these word combinations act out a  conversation about sport.

-       Do you like…… ?                                      Do you like…… ?

-       No, I …..                                                     Yes, I …..

 -    Why?                                                          What is your favourite …. ?

  -    It takes a lot of …….                                  ……  ……

                                                                          Why?

                                                                          Because ……..

 

 9.Work  in  pairs.                                                                                                  

        Let’s  remember  the  proverbs  about  sport.You’ll  work  in pairs  and  help  each                     other.  You  have  cards  with  words  on  the  table,  compose  the  sentences.

            What  do  you  have?  Lena,  go  to  the  blackboard  and  show  to  the  class.

          10. (Grammar)

          Now I’ll give you some cards. Your task is  to  put the verbs in the right form. What tense will    

        you use?

 

1.Their  team  ……      ………      a  football  match. (play) 

 

2. I  ….   never  …..   in  the  sea. (swim)  

 

3. Our  team  …   never   …   the   game. (lose)  

4. ….   you   ever  (jump) ?

 

5.He  ….   already  …….     late    three    times.(be)

6. He   ….    …..     three   detentions. (have)

 

7. ….    you   ever   ……    any   sports? (do)

8.   We  ….    ……    skiing. (do)

 

9.  Misha  ….     …….   his   team   twenty   points.(earn)

10.  They    …..     ……     their    team    ten    points. (lose)

 

11.  I   ….     …..    at   this   list   of   activities. (look)

12.  One    team   …..     ……    and    ……    his     cup. (win, get)

 

13.  He   ….    ……    three    goals.  (score)

14. Jackson   …..     ……..     his     arm. (break)

 

15. Andrew   ….     …….    a    cold. (catch)

 

16. Jim     ……      ……    the    school.(leave)

 

17.  Тhe    goalkeeper    …..    already    …….     ten     fantastic    saves. (make)

 

18.  The  Tigers   ….    ……     for   the   first    time   in   twenty   years. (win)

 

11.Монологическая  речь.(Speaking)

Well, you know grammar material, you know everything about sport life in English schools and sport life in our school  and it is interesting for me to know: Does sport play a role in your life? Please, speak up.

12. Заключение. (Conclusion).

        What  have  we  talked  today  about?  (sport life in English schools, sport life in our school,sport           

         in Great Britain) Does sport play a role in your life? What should you do to be sport?(skate,ski,

         dance,swim,go horse – riding, do sports,take part in competitions)

        

         13.Итоги урока.

                      

We have spoken about a sport and I think that you will continue to go in for sport to be healthy. All of you worked hard. I think you have got 5, you have got 4, and you have got 3....

I hope you’ve enjoyed our lesson. The lesson is over. Good- bye!

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Методическая разработка урока по теме "Мой дом""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по занятости населения

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
