Инфоурок Информатика Другие методич. материалы7.2.2.1. Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеу (форматтау)

7.2.2.1. Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеу (форматтау)

Скачать материал

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:7.2Абөлім - Тапсырмаларды электронды кестелердің көмегімен шешу

Мектеп: Облыстық ұлттық гимназия

Күні:

Мұғалімнің  аты- жөні: Құбай Гүлсая

Сынып:  7-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мәтіндік процессордағы кестелер

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.1. Мәтіндік процессорда  кесте элементтерін пішімдеу (форматтау)

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Мәтіндік процессорда кесте құрып, элементтерін пішімдей алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Кесте құру тәсілдерін біледі, кестеге мәтінді, суреттерді,  фигураларды  кірістіре алады

Кейбір оқушылар:

Әр команданың атқаратын қызметі туралы түсінік бере отырып,

кестені қоршау, қаріптің және кесте ұяшықтарын бояудың түстерін таңдай алады.

Бағалау критериийі

             Мәтіндікпроцессорда кестеқұра білу.

             Мәтіндік процессорда кесте ұғымына және пішімдеу командаларына түсінік бере отырып қолдана білу.

             Кестені редакциялап,  пішімдеу жолдарын саралай алу.

Тілдік мақсат

Барлық оқушылар: Пән бойынша сауатты сөйлеу мен өзін-өзі бағалау дағдысын дамыту үшін жауаптарды толық жауап беруге, өз ойларын еркін айтуға дағдыландырады.

Пәнге  қатысты сөздік қор мен терминдер:

Кесте, жол, баған және ұяшық, экспресс-кестелер, конструктор

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

·         Кестені құру үшін...

·         Компьютерде кесте сызуға мүмкіндік беретін қандай бағдарламаларды білесіңдер?    

Құндылыққа баулу

Оқушыларды отансүйгіштікке, сын тұрғысынан ойлауға, шығармашылыққа баулу.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, сызу, бейнелеу өнері, математика, биология

Алдыңғы  білім

Вирусқа карсы қауіпсіздік. Оқушылар компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғауды үйренеді.

Сабақтың

жоспарланған  кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

І.Ұйымдастыру кезеңі

3мин

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTi7qQksxBO3V7Tck2hVnIAvhLyJTNG5P_m6oK15eW3wRi4LwOoOA

 

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру

7 мин

І. Ынтымақтастық атмосферасын құру.Оқушылармен амандасу, түгендеу, дөңгеленіп тұрып, «Ыстық лебіз» тренингін өткізу. Бір-біріне жақсы тілек айту арқылы сыныпқа жағымды ахуал туғызу.

ІІ. «Сурет қиындыларын құрастыру» әдісіарқылы 2 топқа бөлу.(машина, гүл, суреттері)

http://st12.stpulscen.ru/images/product/072/705/537_big.jpghttp://www.resepty.ru/images/ts/Eucharis01.jpg

І-топ «Кесте»

ІІ -топ«Баған»

І топ «Жалғасын тап...»

Компьютер зақымдалған жағдайда.... . Антивирустық программаларға мыналар жатады: ............... Компьютерді вирустардан................... әдістері арқылы тазалаймыз.

ІІ топ «Сәйкесін тап»

1.       

Сурет қиындылары

карточкалар, интерактивті тақта, проектор , маркер, ручка

Сабақтың

ортасы

Мағынаны тану

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Компьютер-мен жұмыс

7мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

10мин

Сабақ тақырыбын оқуға талаптану:

Оқушылар интерактивті тақтадан BilimLand.kz сайтынан Мәтіндік процессорда кесте құру тақырыбында бейнежазба көрсетіледі. Оқушыларға түрткі сұрақтар қою арқылы бүгінгі сабақтың мақсаты анықталады.

-          Біз күнделікті өмірде  кесте қолданамыз ба?

-          Күнделікті өмірден кестеге қандай мысал келтірер едіңдер?

«Ойлан, жұптас, талқыла». Постер қорғау.

І-топ Кесте элементтерінің атқаратын қызметі туралы

ІІ-топКестені пішімдеу ұғымы туралы

Дескрипторлар:

1.      Кесте элементтерінің қызметін айқындай алады.

2.      Кестені пішімдеу жолдарын біледі.

 

Оқушылар «Қол шапалақтау» әдісі  арқылы бағаланады.

Картинки по запросу қол шапалақтау арқылы бағалау

 

«Біз біргеміз» әдісі. Интербелсенді тақтада берілген жұмысты орындау.

І-топ «Менің сыныбым» кестесін құру.

Р/с

Оқушының аты-жөні

Сыныбы

Бойы

Салмағы

Мекен-жайы

Телефоны

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

ІІ-топ «Сабақ кестесін құру»

 

Дүйсенбі

Сейсенбі

Сәрсенбі

Бейсенбі

Жұма

1

Қазақ тілі

Математика

Орыс тілі

Дене тәрбиесі

физика

2

Математика

Қазақ тілі

математика

Орыс тілі

Қазақ тілі

3

Информатика

Орыс әдебиеті

Қазақ тілі

Физика

Математика

4

Биология

Химия

география

математика

Өзін-өзі тану

Дескрипторлар:

1.      Кестені  құжатқа қандай тәсілдермен кірістіруге  болатынын біледі

2.      Кесте құрастыру амалдарын қарастырады.

3.      Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуді біледі.

Қалыптастырушы  бағалау «Басбармақ»

MSOfficePNG(8)

Деңгейлік тапсырмалар

1-деңгей

Кесте__________  мен__________  тұрады. Баған мен жолдың қиылысқан жерін___________ деп атайды. Ұяшыққа _________,__________  ,____________  енгізуге болады.

2-деңгей

5 жол, 8 бағаннан тұратын кесте құр. Оны қою жасыл түспен жиекте.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-деңгей

Мәтіндік процессорда ұяшықтарды бөлу, ұяшықтарды біріктіру, бағандар қосу, жолдарды алып тастау бұйрықтарын орында.

Дескрипторлар:

1.       Кесте құрылымын білді

2.       Кестені пішімдей алды.

3.       Ұяшықпен жұмыс жасай алды.

4.       Ұяшықтарды жою

5.       Ұяшықтарды қосу, біріктіру

6.       Бағандарды қосу, жою

Смайликтер арқылы бағалаймын.

 

BilimLand .kz

Оқулық,  жұмыс дәптері,  интербелсенді тақта, проектор, дербес компьютер, карточкалар, маркер, ручка, А3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, жұмыс дәптері, дк

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, үлестірмелі карточкалар, дк

Сабақтың

соңы

4 мин

 

 

 

 

 

 

1мин

 

 

“Бес саусақ" әдісі арқылы кері байланыс

 Бас бармақ - Бастытақырып. Мәселеқандайболды?

Балалыүйрек - Бірігу. Бізтоптақандайжұмысжасадық, кімгекөмектестім, кімге ризаболдым?

Ортантерек - Ойлану. Менбүгінқандайбілім мен тәжірибеалдым?

Шылдыршүмек - Шынайылық. Сабақмағанұнадыма? Неліктен?

Кішкенебөбек - Көңіл-күй. Сабақтаөзімдіқалайсезіндім?

Үй тапсырмасы.Электрондық кестелердің элементтерін форматтау тақырыбын оқып келу.

 

Дербес компьютер

Саралау

 

 

 

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сыныптағы саралау жұмысының жалпы ортақ қабылданған тапсырма , диалог және қолдау көрсету тәсілдері бойынша білім  деңгейі әртүрлі  оқушыларға арналған тапсырмалар беремін, кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында қолдау көрсетемін.

Мен барлығын түсіндім

Мен енді түсініп келемін

 

Мен түсінбедім

 

Қол шапалақтау әдісі

Формативті бағалау

 

 

- Компьютерде жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау;

- сергіту жаттығулары орындау;

 

 

Дескриптор:

ü  Кестені  құжатқа қандай тәсілдермен кірістіруге  болатынын білді

ü  Ұяшықтарды  біріктіре алды.

ü  Кестеге жолдар мен бағандарды қоса алды.

ü  Кестенің іргелес  және іргелес емес элементтерін  арнайы пернелерді қолдана алды.

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "7.2.2.1. Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеу (форматтау)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Менеджер бизнес-процессов

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
