Оқу ісінің меңгерушісі
«_______» ___________20__ж
Пән аты : Информатика
Сынып : 6 «ә»
Сабақтың тақырыбы: Нөмерленген және таңбаланған тізімдер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік - оқушыларға мәтінді маркерленген және нөмірленген тізімдермен жазуды, беттерді бояуды, жақтаулармен жазуды үйрету
Дамытушылық – оқушыларды MS Word бағдарламасымен жұмыс жасауға дағдыландыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту
Тәрбиелік – оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: АКТ, СТО
Көрнекілігі: ДК, бейнепроектор, үлестірмелі карточкалар, жауап парағы, презентация
Сабақтың барысы :
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
«Білгенге маржан» аялдамасы
Сәйкестендіру тесті:
1. MS Word редакторын іске қосу жолы
А. Мәтінді курсивпен жазады
2. Құжатты сақтау командасы
В. Файл – Создать (Құру)
3. Мәтінді пішімдеу деген не?
С. Пуск – Все программы – Microsoft Office – Microsoft Word
4. Жаңа құжат құру командасы
D. пернесі
5. Мәтінді редакциялау деген не?
E. Файл – Сохранить как.. (Сақтау)
6. MS Word-та абзац қай пернені басумен аяқталады?
F. Мәтіннің пішімін оның параметрлері арқылы қою
7. - батырмасының қызметі қандай?
G. Өңдеу, енгізу, өшіру, орын ауыстыру, құжаттың мазмұнын түзету
Оқушыларға жауап парақтарын тарату, оқушылар тесттің жауаптарын бір-біріне беру арқылы өздері тексереді.
Жауабы:
1 – С
2 – Е
3 – Ғ
4 – В
5 – G
6 – D
7 –А
ІІІ «Білімді мыңды жығар» аялдамасы(жаңа сабақ)
Нөмірленген және маркерленген тізімдер
Бірнеше бөлімдерден, тараулардан тұратын құжаттарды көркемдеу барысында тізімдерді таңбалау және нөмірлеу қажеттігі туады.
Маркерлер мен нөмірлерді Главная менюіндегі Маркерлер, Нөмірлер, Көпдеңгейлі батырмасын немесе құжаттың жанама менюіндегі Маркерлер, Нөмірлер командасын таңдағанда ашылған сұхбат терезесінің көмегімен қоюға болады.
Көпдеңгейлі астарлы беті құрылымы күрделірек құжатпен жұмыс жасағанда пайдаланылады. Нөмірленген астарлы бетінде нөмірлеу форматын таңдау және өзгерту мүмкіндігі бар.
Разметка страницы (Бетбелгі) режимінде Ориентация (Бағдарлау) батырмасын шерту арқылы қағаз бетінің кітаптық немесе альбомдық түрін таңдауға болады.
Мәтіннің беттерін және абзацтарын рәсімдеу кезінде өрнектеу, түсін өзгерту т.б. түрлі әдістер қолданылады. Бұл жағдайда абзацты белгілеп, Разметка страницы – Границы страниц командасын таңдау керек. Экранда Границы и заливка (Шекаралар және құю) сұхбат терезесі ашылады. Граница (Шекера) астарлы бетінде мәтінді жиек, көлеңке, көлемді, басқа жиектемелердің бірін және сызықтың түрін, түсін, енін таңдай отырып, оның үлгісінен көріп, қажет емес шекараны үлгіде немесе сәйкес батырмада шерту арқылы іске қосып, немесе қайта алып тастау әрекеттерін орындап болған соң, ОК батырмасын шертеміз. Страница (Бет) астарлы бетінде дәл осы әрекеттерді орындауға және бір немесе бірнеше бетті Рисунок (Сурет) батырмасын шерткенде шығатын тізімнен таңдап алынған суретпен жиек қойып қоршау мүмкіндігі бар. Заливка (Бояу) астарлы бетінде мәтіннің белгіленген аймағына бояу параметрлерін бергеннен кейін ОК батырмасын шерткенде, таңдаған түске боялады.
IV. «Өзіңді тексер» аялдамасы (жаңа сабақты бекіту)
Тапсырма Компьютермен тәжірибелік жұмыс
V. «Ойнайық та, ойлайық» аялдамасы (сергіту сәті)
Баспа құрылғысы (принтер)
Компьютер теледидары (монитор)
Үлкен темір қорап (жүйелік блок)
Функционалдық пернелер (F1- ден F12-дейін)
Зиянкес бағдарлама (вирус)
Файлдар жиыны (бума)
Таңбалар мен сигналдар жиыны (ақпарат)
Ақпараттық процесті зерттейтін ғылым (информатика)
Информатика өлшем бірлігі (бит, байт)
Сурет салуға арналған бағдарлама (Paint)
Адам мен компьютер арасындағы байланыс (операциялық жүйе немесе интерфейс)
Компьютердің негізгі құрылғысы (жүйелік блок)
Құжаттарды көшірмелеу құрылғысы (ксерокопия)
Дербес компьютердің кішкентай құрылғысы (тышқан)
Офистік бағдарламадағы мәтіндік редактор (Word)
Дыбыс естілетін қорап (колонка)
Мәлімент енгізу құрылғысы (пернетақта)
Компьютердің маманы (программист)
Бүкіләлемдік желі (интернет)
Компьютерді вирустан қорғайтын бағдарлама (антивирус)
Корзинаның қызметі ( жойылған файлдарды жинау)
Ең ұзын перне (пробел)
VІ. Сабақты қорындылау
Үйге тапсырма §19 Өзіңтексер тест тапсырмасы
«Өлеңім-өнерім» бір шумақ өлең құрастырады. Өлеңнің әр жолы ұйқас болып, дұрыс құралған болу керек.
(Word мәтіндік бағдарламасы туралы) (Paint графикалык бағдарламасы туралы)
Оқушыларды бағалау