Сабақтың тақырыбы: Көкшенің әйгілі әншілері.
Сабақтың мақсаты: Жазушы ақындар, сазгерлердің әндерін қайталау,
қорыту.
Сабақтың түрі: 1-ші тоқсанда өткендерін пысықтау мақсатында
қайталау сабағы.
Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, ой қозғау, әңгімелесу, бейнекөріністер
көрсету, шығармашылық жұмыс, ән орындау.
Көрнекі құралдар: топтау, интерактивті тақта, тақта, бор, маркер,
сазгерлердің суреттері, бағалау парақтары, слайд, үнтаспалар, магнитофон,
ноталар, флипчарт, сөзжұмбақ, венн диаграммасы.
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі.
Сазбен амандасу.
-
Сәлеметсіңдер ме, балалар?
-
Сәлеметсіз бе, мұғалім.
-
Сәлеметсіз бе, қонақтар.
-
2.Топтарға бөліну.Ақан сері ауылы, Біржан сал ауылы, Ыбырай
Сандыбайұлы.(Сазгерлердің суреттері арқылы)
Әңгімелесу. (Мұғалім сабақ тақырыбы, мақсатын анықтау үшін).
-
Бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы қандай? Көкшенің әйгілі әншілері туралы түсініктерін толықтыру.
- Мақсатымыз: Ақын, сазгерлердің шығармаларын оқи орындап, талдай
отыра сазгерлердің өз жеріне деген шексіз махаббаттарын жырлауы, сұлу
әндерінің біз үшін өшпес мұра екеніне көздерімізді жеткізу.Осы әндер арқылы өз
табиғатымызды, өлкемізді сүйуге тәрбиелеу.
Топтарға шығармашылық тапсырма.
1-
топ: Ақан сері ауылы.
I.Топтан бір бала шығып әншінің шығармашылығы туралы айтып флипчартқа суретін
жабыстырып, қорғайды.
II.Барлығы қосылып топпен әндерін талқылап, орындауға арналған Ақан
серінің «Балқадиша» әнінің шығу тарихын айтып өту және орындау.
2- топ: Біржан сал ауылы.
I.Әйгілі Біржан сал шығармашылығымен таныстыру әкелген суреттерін флипчартқа
жабыстырады және қорғайды.
II. Барлығы қосылып топпен әндерін талқылап, орындауға арналған Біржан
салдың «Ләйлім шырақ» әнінің шығу тарихын айтып өту және орындау.
3- топ: Ыбырай ауылы.
I. Топтан бір бала шығып әншінің шығармашылығы туралы айтып флипчартқа
суретін жабыстырып, қорғайды.
II. Барлығы қосылып топпен әндерін талқылап, орындауға арналған Ыбырайдың
«Гәкку» әнінің шығу тарихын айтып өту және орындау.
3.Бейнертаспадағы кейіпкерлерді тану, әндерін атау:
Барлық топтарға арналған интерактивті тақтада жұлдызшаның астындағы
сұрақтарды сұранымдары бойынша ашып жауаптарын тыңдау.
(1.Жұлдызшаның астында Өскен ауылы туралы бейнетаспа. Осы жерде кім
туып өскен, шығармаларын атау.
2.Мұқан Төлебаевтың «Біржан- Сара» операсынан хордың орындауынан үзінді
тыңдату. Автордың әндерін атап беру.
3.Үкілі Ыбырайдың «Гәкку» әнін Қайрат Байбосыновтың және
МедеуАрынбаевтың орындауында тыңдау. Тағы қандай әндері бар екенін айтып өту.
)
4.Қорытындылаған тақырыптар бойынша сөзжұмбақ құрастырамыз.
Ең жақсы сөзжұмбақты оқимыз.Мысалы:
|
|
3.
|
|
9.
|
|
2.
|
А
|
й
|
т
|
б
|
а
|
й
|
|
Б
|
|
|
қ
|
|
4.
|
|
а
|
|
ж
|
К
|
л
|
|
і
|
ө
|
қ
|
|
г
|
к
|
а
|
1.
|
Л
|
ә
|
й
|
л
|
і
|
м
|
|
ш
|
ы
|
р
|
а
|
қ
|
|
д
|
|
т
|
5.
|
Т
|
е
|
м
|
і
|
р
|
т
|
а
|
с
|
|
|
и
|
|
6.
|
т
|
е
|
м
|
б
|
р
|
|
ш
|
|
7.
|
а
|
р
|
а
|
н
|
ж
|
и
|
р
|
о
|
в
|
к
|
а
|
|
8.
|
Г
|
ә
|
к
|
к
|
у
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Біржан салдың қызға арнаған әнін ата?
2.Біржанның әнін ата?
3.Ақан серінің шын аты кім?
4. Осы әншілер қай өңірде дүниеге келген?
5. Біржанның ең соңғы әні қалай аталады?
6.Дыбыс бояуы?
7. Ән мен күйге сүйемел жасап өңдеу қалай аталады?
8. Кәкимаға арналған Ыбырайдың әнін ата?
9.Ақан серінің қосыла алмаған қызының атын ата?
5.Біржан сал және Ақан серіні салыстыру мақсатында венн диаграммасын
балалар дәптерлерінде жасайды.
6.Бағалау: Балалар топ ішінді бірлескен жұмыстарын бірін- бірі
бағалайды, бағалау өлшемдері жазылған парақтарды толтырып тапсырады.
Кері байланыс: сабақта алған әсерлері туралы бөлісу........
Стикерге жазып флипчартқа жапсыру.
Сазбен қоштасу:
-
Сауболыңдар балалар.
-
Сауболыңыз мұғалім.
Көкшетау
қаласы №6 орта мектеп- лицейінің
музыка
пәнінің мұғалімі
Курманкулова Ажар Танаткановна
Жоғарғы санат