Екінші
кіші тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі
Конспект
организованной учебной деятельности во второй младшей группе
Өткізу
күні/Дата проведения:
Тәрбиеші/Воспитатель:
Білім беру
саласы/Образовательная область: Қатынас. Коммуникация
Пән/Предмет:
Сөйлеуді
дамыту
Өтпелі
тақырып/Сквозная тема: «Көктемгі ағаштар»
Тақырыбы/Тема:
«Орманға
саяхат»
Мақсаттары/Цели:
1.Тәрбиелік
– воспитательная: Туған жердің табиғатын сүюге, адамгершілікке, орманға
деген сүйіспеншілігін арттырып ,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
2.Дамытушылық
– развивающая: Дидактикалық ойындар арқылы ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту.
3.Оқыту –
обучающая: Орман
ондағы ағаштар туралы әңгімелеу. Ағаштармен таныстыру, олардың
бөліктерін атай білуге, қажетті сөздер мен сөз тіркестерін қолдануға үйрету.
Педагогикалық
технологиялар/пед.технологии: компьютерлік, денсаулық сақтау
технологиясы, ойын әдісі, сұрақ – жауап, әңгімелеу.
Ресурстармен
қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: интербелсенді
тақта, конверт, ағаштардың суреттері, үнтаспа, ағаштан жасалған заттар.
Билингвалдық
компонент/Билингвальный компонент: орман – лес, қайың – берёза, шырша
– ёлка, қарағай – сосна, терек – тополь
Ұйымдастырылған
оқу қызметінің барысы
1.Ұйымдастырушылық
кезеңі/организационный момент:
Ғажайып
сәт:
Есік қағып хат келеді. Балалар бізге орманшы ағайдан хат келіпті. Хатта:
«Сәлеметсіздер ме
менің жас достарым! Мен сендерді көктемгі орманға саяхатқа шақырамын. Сендерді
асыға күтемін.»
Балалар орманға
саяхатқа барсақ қалай қарайсыңдар? Ол жақта қандай өзгерістер болып жатқанын
білгілерің келе ме?
Балалар орманда
нелер болады?
Ал орман көркі не
деп ойлайсыңдар?
Жеке жұмыс: Мадияр
сен қандай ағаш түрлерін білесің?
-Ендеше біз қазір көктемгі
орманға саяхатқа шығамыз. Көктемгі ормандағы ағаштарды тамашалайтын боламыз.
Орманда өздеріңді
дұрыс ұстау ережесін білесіңдер ме?
Орманда айқайлап,
шулауға болмайды, бір-бірінен алыс кетпеу керек. Бұтақтарды сындырмайды.
2.Негізгі
бөлім/оснавная часть:
Орманшы ағайды
кездестіреді.
Орманшы: балалар біздің
табиғатымыз неше түрлі ағаштарға өте бай. Мен бүгін сендерге ормандағы ағаштар
туралы айтып беремін.
- Балалар бірінші
аялдамаға келіп қалдық.
Слайд – 1:
Қайың ағашы аялдамасы:
Жұмбақ жасыру:
Ақ көйлекті көк
желек,
Орманда орны бір
бөлек.
Әннің аты деседі,
Сазды жерде өседі.
(Қайың)
Қайың- сәнді,
сымбатты, биік болып өсетін ағаштардың бірі.
- Қайыңның қабығының
түсі қандай?
- Ақ, қара
сызықтарымен қабығы теріс, жылтыр, жапырағы жүрекке ұқсайды.
- Қайыңнын тигізер
пайдасы барма?
- Қайыңнан біз
шырын аламыз, онда дәрумендер көп болады.
Билингвалдық
компонент: орман – лес, қайың – берёза
Слайд – 2:
Шырша ағашы аялдамасы:
Шырша- ол үнемі
жасыл болып тұратын, жапырақтары тікенекті.
Шырша адамға
қуаныш сыйлайтын ағаш.
Билингвалдық
компонент: шырша – ёлка
Кәне балалар
өзімізді бұтақтар деп елестетейік. (Шеңберге тұрады)
Сергіту
сәті:
(Үнтаспа әуені қосылады).
Балалар біз
кішкентай ғана бұтақтармыз, жарқырап өсіп келеміз.
Аспанда жарқырап
күн шықты.
Кенеттен аспанда
жел пайда болады, аспанды бұлт басып, жаңбыр жауады. Осы кезде бұтақтар тонып
жабырқайды.
Жаңбырдан кейін
күн шығады.
Бұтақтар күнге
бойын созып тербеледі.
Слайд – 3:
Келесі аялдама қарағай мен терек ағашы аялдамасы:
Ал қарағай ағашы
несімен көрікті?
Қарағай биік
сымбатты ағаш, денсаулық ағашы. Қарағай дәнімен құстар, тышқандар қоректенеді.
Терек – біздің
жеріміздің барлық жерлерінде өседі. Теректің гүлдері неге ұқсайды?
Сырғаларға,
сырғалары қауызданып ақ мамық тұқымы жан жаққа ұшып жерді ақ қар басады.
Билингвалдық
компонент: қарағай – сосна, терек – тополь
Балалар ағаштарға
байланысты мақал-мәтел, тыйым сөздерді бірге қайталайық.
«Ағаш ексең аялап,
басында болар саябақ»
«Бір тал ексең, он
тал ек»
«Ағашты сындырма»
Енді балалар біз
сендермен ойын ойнайық.
Д/о: «Жапырағына
қарап ажырат»
Ойын
барысы:
Ағаштардың суретіне қарап әр ағаштың өз жапырақтарын ажыратып табу.
- Балалар ағаштар
қандай бөлшектерден тұрады?
- Ағаштардың тамыры,
діңі, бұтағы, жапырағы болады екен.
Дидактикалық
ойын: «Ағаш затты тап»
Шарты: Берілген
әр түрлі заттардың ішінен ағаштан жасалғанын тауып алуы керек.
3.Қорытынды/итоговая
часть:
Балалар біз бүгін
қайда саяхатқа шықтық?
Көктемгі орманның
табиғаты қандай екен?
Орманда қандай
ағаштарды кездестірдік?
Жарайсыңдар
балалар!
Жақсы жауап берген
балаға жұлдызша беремін.