Пәні:Математика | Мұғалімі: Ихсанова Гүлмира Бауыржанқызы
|
Сілтеме: | Алматы «Атамұра»2014 Т.Қ.Оспанов, Ш.Х.Құрманалина |
Сабақтың тақырыбы: | Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу,. Квадрат сантиметр |
Сабақтың мақсаты: | Фигураның ауданы туралы түсінік беру, фигуралардың ауданын салыстыру және өлшеу тәсілдерімен таныстыру.Квадрат сантиметрді пайдаланы отырып, фигуралардың ауданын табу, есеп шығару, амалдарды орындау дағдыларын бекіту. |
Оқу нәтижелері: | Өздігінен түсініп есеп шығаруға дағдыланады |
Түйінді идеялар: | Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрету.
|
Ресурстар немесе құрал-жабдықтар: | Математика оқулығы, геомтриялық фигуралар, плакаттар, стикерлер, постерлер,маркерлер |
Тапсырмалар немесе жаттығулар
Білу
Түсіну
Қолдану
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық. Бүгінгі күн, міне, Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын! Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып , бір-біріне бүгінгі сабақта тілек тілеу.
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын тексеру. 1. Ауызша жұмыс.
№6 Теңдеуді үш топтан үш оқушы оқып шығады «Бір айналым сөйлесу»
Тіктөртбұрыш дегеніміз не? Шаршы дегеніміз не? Фигураның ауданын қалай табамыз? Ауданның өлшем бірлігі қандай? Ауданды немен өлшейміз?
Бейнетаспа көрсету Бейнетаспадан не көрдік? Қандай фигуралар берілген? Фигуралардың ауданын қалай тапқан?
-Ендеше бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Тік төртбұрыш пен шаршының периметрі мен ауданы 5. Жаңа сабақ 1см 1см-кеісндінің ұзындығы. Кесіндінің ұзындығы 6см. Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейміз?
1см2
1см2-ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6см2. (квадрат сантиметр)Фигураның ауданын қалай өлшейміз? 6.Оқулықпен жұмыс. №1 ә)Суретпен жұмыс. Фигураның ауданы неге тең? Ауданы бірдей фигуралар бар ма? 1-топ
2-топ
3 топ
7.Тақтамен жұмыс 1-топ.№3 а) Әр бала-5асық 6бала-? 6*5=30 Жауабы: 30асық 2-топ. Ә) 52кітап-10бала Артық қалғаны-? 52/10=5(2артық) Жауабы: 2кітап артық 3-топ. №4 3арыстан-21кг ет, 12кг балық 1күнде әр арыстан-? Ш:(21+12)/3=11 Жауабы: әр карыстан11кг ет пен балы |
Талдау | 8.Ойлан-тап
2/1бөлігі- 4/1бөлігі-
|
Жинақтау | 9. Қорытынды Крестиктер-нөлдіктер 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды. 4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік 1.Геометриялық фигураларға нелер жатады? 2. Аудан дегеніміз не? 3. Ауданды қандай әріппен белгілейміз? 4. тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? 5. Шаршы дегеніміз не? 6. Шаршының ауданын қалай табамыз?
|
Бағалау | XII.Бағалау парақшалары арқылы топ басшыларына бағалату XI. Үйге тапсырма беру №7, 90б |
Пәні:Математика
Мұғалімі: Ихсанова Гүлмира Бауыржанқызы
Сілтеме:
Алматы «Атамұра»2014 Т.Қ.Оспанов, Ш.Х.Құрманалина
Сабақтың тақырыбы:
Ауданды өлшеу. Палетка
Сабақтың мақсаты:
Палетканы пайдаланып фигураның ауданын есептеуді үйрету
Оқу нәтижелері:
Өз беттерінше есеп шығара білуге, өз ойын еркін айтуға үйренеді
Түйінді идеялар:
Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрету.
Ресурстар немесе құрал-жабдықтар:
Математика оқулығы, геомтриялық фигуралар, плакаттар, стикерлер, постерлер,маркерлер
Тапсырмалар немесе жаттығулар
Білу
Түсіну
Қолдану
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Бүгінгі күн, міне,
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын!
Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып , бір-біріне бүгінгі сабақта тілек тілеу.
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын тексеру. 1. Ауызша жұмыс.
№6
4.«Ыстық доп» ойыны
Қандай геометриялық фигураларды білеміз?
Тік төртбұрыш пен шаршының периметрін қалай табамыз?
Көпбұрыштың дөңгелектен айырмашылығы қандай?
Фигураның ауданын қалай табамыз?
Ол қандай өлшем бірлікпен өлшенеді?
Квадрат сантиметр дегеніміз не?
Бейнетаспа көрсету
Мағынаны тану:
Палетка-шаршылармен бөлінген мөлдір пластина. Палеткамен өлшенген фигураның ауданы квадрат сантиметрмен есептеледі.
Бұл-палетка. Дөңгелекті аламыз, оның үстіне палетканы қойып, дөңгелектің ауданын табамыз. Дөңгелектің ішіндегі толық квадрат сантиметрлердің саны-9, толық емес квадрат сантиметрлердің саны -16. Толық емес квадрат сантиметрлердің санын 2-ге бөлеміз. Сонда шамамен 8толық
квадрат сантиметр аламз. Демек 9+8=17см2
Жауабы: 17см2
5.Топпен жұмыс. Палетканы пайдаланып, фигураның ауданын табу
1-топ
2-топ
3 топ
6.Ой толғаныс «Ойлан-жұптас-талқыла» 1-топ.
5*20+6*10=160
6*30+20*2=190
2-топ.
4*50-50*3=50
60*5+0*5=300
3-топ.
(56+44)/10=10
(20+60)*10=800
7.Тақтамен жұмыс. «Ұқсастық пен даралық»
№4 Салыстыр
8бала-40табан
Әр бала-?табан
Ш: 40/8=5
Жауабы: әр бала 5табан балық алды
Ә)
Табан балық-30
Қызыл қанат-15 ?
Сазан-8
Ш: 30+(15+8)=53
Жауабы: барлығы 53балық ұстады
Сергіту сәті
Арқаға фигура салып, палетканы үстіне орналастыру
Талдау
8.Миға шабуыл
1-топ.
№3. Бір балықтың массасы неше кг?(бірдей 1кг)
2-топ.
№5а) 5-ке бөлгенде 1қалдық қалатын үш сан жаз.(11,16,21)
3-топ. Ә)
10-ға бөлгенде 4қалдық қалатын үш сан жаз(14,24,34)
9. Шығармашылық жұмыс: Логикалық есеп
1. 8жұмыртқа 4минутта піседі. 16 жұмыртқа неше минутта піседі? (8минут)
2. Бір бөлмеде 10шыбын мен 2 өрмекші жүр еді. Біраздан соң әр өрмекші үш шыбыннан жп қойды. Бөлмеде неше шыбын қалды? (4шыбын)
3. Әпкесә 7жаста, ал інісі 4жаста. Неше жылдан кейін інісі қазіргі әпкесінің жасына келеді? (3жылдан)
9. Өздік жұмыс
Теңдік
Теңсіздік
Жинақтау
9. Қорытынды «Бес жолды өлең»
1. Не? Палетка
2. Қандай? Мөлдір
3. Не істейді? Өлшейді
4. Мағыналы сөйлем: Мөлдір палеткамен фигура өлшейді.
5. Синоним: пластина
Бағалау
XII.Бағалау парақшалары арқылы топ басшыларына бағалату
XI. Үйге тапсырма беру №6 Ойлан, тап, 90б
Пәні:Математика
Мұғалімі: Ихсанова Гүлмира
Сілтеме:
Алматы «Атамұра»2014 Т.Қ.Оспанов, Ш.Х.Құрманалина
Сабақтың тақырыбы:
Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрі мен ауданын табу
Сабақтың мақсаты:
Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрі мен ауданын табудың әр түрлі тәсілдерін меңгерту
Оқу нәтижелері:
Тік төртбұрыштың (шаршының) пери метрі мен ауданын табудың әр түрлі тәсілдерін, топта еркін жұмыс жасай алуға үйренеді
Түйінді идеялар:
Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасай отырып бірін-бірі бағалауға, формативті бағалауға үйренеді
Ресурстар немесе құрал-жабдықтар:
Математика оқулығы,стикерлер, геометриялық фигуралар, суреттер, бейнежазба, АКТ, постерлер,маркерлер
Тапсырмалар немесе жаттығулар
Білу
Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық дайындық
-оқушылар шеңберге тұрады
-оқушыларды топқа бөлу
(Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліну)
Мұқият, еңбексүйгіш, орынды, саналы білімді, табысты, ұқыпты
Шырайлы, ақкөңіл, қолғабыс беруші, жанқияр, жомарт, сенгіш
-Оқушылар үш топқа бөлініп отырады. Әр топтың топ басшысына бағалау парақшаларын тарату
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
-Алдыңғы сабақта қандай тақырыппен таныстық?
- Үйге қандай тапсырма берілді?
(Үш топ оқушыларына ауызша оқыту)
№7 теңдеуді шешу
12/х=6
Х=12/6
Х=2
12/2=6
9*х=45
Х=45/9
Х=5
9*5=45
45=45
Х*10=30
Х=30/10
Х=3
3*10=30
50*х=400
Х=400/50
Х=8
50*8=400
400=400
Х*100=900
Х=900/100
Х=9
9*100=900
900=900
72/х=8
Х=72/8
Х=9
72/9=8
8=8
ІІІ. «Сұрақты ұстап ал» әдісі Қандай геометриялық фигураларды білеміз?
Аудан дегеніміз не?
Ауданның бірлігі нешеге тең?
Ауданды өлшеу үшін нені пайдаланамыз?
Фигураның ауданын қалай табамыз?
Әр топ бір –бірін басбармақтар арқылы бағалайды
Түсіну
IV.Жаңа сабақ
Бейнетаспа көрсету
-Бұл бейнетаспадан не түсіндік?
-Қандай геометриялық фигуралар туралы айтылған?
-S деген белгі нені білдіреді?
-P деген белгі нені білдіреді?
-Фигураның ауданы мен периметрін қалай табамыз?
- Фигураның ұзындығы мен енін латынның қандай белгілерімен белгілейміз?
-Өте жақсы. Ендеше бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы Тік төртбұрыш пен шаршының периметрі мен ауданы
-Экранға назар аударайық. Қандай фигура берілген?
-Тік төртбұрыш дегеніміз не?
3см
-Ұзындығы неше сантиметр?
P=a+b+a+b
P=a*2+b*2
P=(a+b)*2
S=a*b
-Ені ше? 3+4+3+4=14
4см 3*2+4*2=14
(3+4)*2=14
3*4=12
4*3=12
-Тік төртбұрыштың периметрін қалай табады екенбіз?
-Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
2см
-Қандай фигура берілген?
P=a+a+a+a
P=a*4
S=a*a
-Шаршы дегеніміз не? 2см 2+2+2+2=8
2*4=8
2*2=4
-Шаршының периметрі мен ауданын қалай табамыз?
Ү.Оқулықпен жұмыс
-Оқулықтан үш топқа фигураның ауданы мен периметрін табу тапсырылады?
1-топ.
Ұзындығы-2см
Ені-1см
Тіктөртбұрыштың периметрі мен ауданын табу
2-топ
Ұзындығы-5см
Ені-2см
Тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын табу
3-топ.
Ұзындығы 3см шаршының ауданы мен периметрін табу
ҮІ. «Ойлан тап» ойыны
№2 (ауызша орындалады)
Ұзындығы 10см, ені 7см күнтізбенің ауданы? S=10см*7см=70см2
ҮІІ. Тақтамен жұмыс
№4. №7
1-топ.
Бекіре -80кг
Уылдырығы-?4/1
Ш: 80/4=20
Жауабы: Уылдырық 20кг
-Бекіре қандай балық?
-Қайда тіршілік етеді?
Қандай пайдасы бар?
Бекіре балығы өзге балықтардан етінің дәмділігі мен уылдырығының құндылығымен ерекшеленеді. Бекіре балығының асқазаны мен омыртқа жотасының аралығындағы
мүшесінен желім майы алынады. Сол балықтан алынған желім майын тұрмыста ағашты желімдеуге пайдаланылады. Сонымен қатар қазіргі таңда Арал ауданы өкпе ауруынан алдыңғы қатарлар санында тұрғаны бәрімізге белгілі. Сол аурудың емі осы бекіре балығының майы екендігі медицинада дәлелденген. Сондықтан бекіре осындай құндылықтары мен ерекшеліктерінен Қазақстанда ІІ орындағы бағалы балық саналған. Бекіре балығының уылдырығының көлемі мылтықтың оғының бытырасында болса, ал оның іші аппақ сүтке толы болады.
2-топ.
Ұзындығы-12см
4/1-?
Ш: 12/4=3
Жауабы: 3см
3-топ.
Ұзындығы-12см
6/1-?
Ш:12/6=2
Жауабы: 2см
-Бөлік дегеніміз не?
-Неше бөлікке бөлінген?
-Неше бөлігі бо
Қолдану
Ү. Топпен жұмыс
1-топ.
VI. Математикалық жұмбақ (ауызша)
1-топ
6бірл. *5= бірл
6онда.*5= онд
18бірл/2= бірл
9онд./3= онд
2-топ
6см*5= см
6дм*5= дм
30см /6= см
30дм/6= дм
3-топ.
9кг*5= кг
7л*4= л
12кг/3= кг
21л/3= л
Талдау
VII.Логикалық тапсырма
4сіріңке арқылы ішінде шиесі бар бокал құрастырылған. Шие бокалдың сыртында қалатындай етіп 2сіріңкені қалай қозғаймыз
Жинақтау
ҮІІІ. Қорытынды
«Кезбе тілші»
1-топ
Тілші: Бүгінгі сыныпта болған жағдайға байланысты сұрақ дайындайды
2-топ
Сұхбат алатын куәгер.
3-топ.
Диктор. Теледидардан болған жағдайды сыныпқа хабарлайды
Бағалау
ІX.Бағалау парақшалары арқылы топ басшыларына бағалату
____________________________________________
Р/с
Критерий
Дискриптор
Ұпай
Баға
1.
Білім көлемін зерделеу
Толық орындалды
Толық орындалмады
Орындалмаған
3
2
1
2.
Тақырыптың басты идеясын табу
Ауданы мен периметрге байланысты тапсырма толық орындалды
Қателіктер болды
Орындай алмады
3
2
1
3.
Алған білімін іс-жүзінде қолдана алуы
Тақырып мазмұнына сәйкес топтастыра алды
Қателіктер болды
Тақырып мазмұнына сәйкес келді
3
2
1
4.
Логикалық тапсырманы орындай алу құзыреті
Толық орындады
Қиналды
Орындай алмады
3
2
1
5.
Тақырыпты қорытындылай білуі
Сұрақтарға жүйелі жауап бере отырып қорытынды жасай алды
Ойы жүйелі емес
Ойын жинақтай алмады
3
2
1
Жалпы ұпай:
Қорытынды баға:
12-15ұпай-«5» 9-11ұпай-«4»
5-8ұпай-«3»
Х. «Бес саусақ»
- Сабақтан алған әсерлерін жазады
XI. Үйге тапсырма беру
№6, 94 б
Пәні:Математика
Мұғалімі: Ихсанова Гүлмира
Сілтеме:
Алматы «Атамұра»2014 Т.Қ.Оспанов, Ш.Х.Құрманалина
Сабақтың тақырыбы:
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр.Квадрат метр
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың білім – білік дағдыларын қалыптастыра отырып, ауданның жаңа өлшем бірліктері туралы қатынас туралы түсінік қалыптастыру, есептеу және өз бетімен жұмыс істей білу дағдыларын жетілдіру, интеллектуалдық қиындықтарды жеңе білу білу және өзін - өзі бағалай білуге тәрбиелеу.
Оқу нәтижелері:
Өздігінен түсініп есеп шығаруға дағдыланады
Түйінді идеялар:
Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасап формативті бағалау
Ресурстар немесе құрал-жабдықтар:
Математика оқулығы, көбейту кестесі стикерлер, постерлер,маркерлер
Тапсырмалар немесе жаттығулар
Білу
Түсіну
Қолдану
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
Бүгінгі күн, міне,
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын!
Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып , бір-біріне бүгінгі сабақта тілек тілеу.
ІІ. Топқа бөлу
ІІІ .Өткенді пысықтау. 1. Ауызша жұмыс.
№6,№7
«Он сұрақ»
Тік төрбұрыштың ауданын қалай табамыз?
-Тік төртбұрыштың периметрі дегеніміз не?
-Палетка не үшін керек?
Есіңе сақта! Тік төртбұрыштың ауданын табу үшін оның бірдей бірлікпен алынған ұзындығын еніне немесе керісінше енін ұзындығына көбейту керек
Тапсырмалармен жұмыс: «Компьютер» дидактикалық ойынын ойнау
1 см²(квадрад сантиметр) = 100 мм²
1 дм²(квадрат дециметр)= 100 см²
1 м² (квадрат метр) =100 дм²
1 км²(квадрат километр) =1 000 000 м²
1 а(ар) =100 м²
1 га(гектар)= 100 а
1 га=100 а=10 000 м²
1 м² = 100 дм²= 10 000 см² = 1 000 000 мм²
1 дм²= 100 см²=10 000 мм²
Топтық жұмыс
1-топ №2
А-5см
В-2см
Р-?, S -?
Р=5+2+5+2=14см
Р=(5+2)*2=14см
Р=5*2+2*2=14см
S=2*5=10см2
2-топ №2 ә)
Р=4+4+4+4=16см
Р=4*4=16см
S =4*4=16см2
3-топ №3
х+2см+2см
4см+2см+5см
Хсм+5см+5см
Талдау
«Ойлан тап»
Ертіс беткі ені-40м
Табанының ені-?10есе кем
Тереңдігі-?1м артық
Ш: 40/10*1=4м
Жауабы: тереңдігі 4м
Қабырғасы1дм шаршының ауданы 1дм2-бұл ауданның өлшем бірлігі
1дм2=100см2
Қабырғасы 1м шаршыны4 ауданы 1м2-бұл ауданның өлшем бірлігі
«Ойлан-зертте-дәлелде»
Оқушыларға сынып ішіндегі тақтаның ауданын өлшеу тапсырылады. Олар бірінші немен өлшеу керектігін табады. Тақтаның қандай ауданды алып жатқанын зерттейді және формула арқылы дәлелдейді
Жинақтау
XI. Қорытынды
қала
кілем
үй
бөлме
-Қайсысының ауданын квадрат метрмен өлшейміз?
арал
бақ
алаң
дәптер
«Ойланудың алты қалпағы»
Фигураның ауданын табу керекпе?
Бағалау
XII.Бағалау парақшалары арқылы топ басшыларына бағалату
XI. Үйге тапсырма беру №6, 96б
Алма ағашына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазу
Пәні:Математика
Мұғалімі: Ихсанова Гүлмира
Сілтеме:
Алматы «Атамұра»2014 Т.Қ.Оспанов, Ш.Х.Құрманалина
Сабақтың тақырыбы:
Геометриялық фигураларды әріптермен белгілеу
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың математика пәніне деген қызығушылығын арттыру. Шығармашылық меңгерудегі алған білік, білімдерін пысықтау, ойлау қабілеттерін дамыту. Тез жауап беру дағдысын қалыптастыру
.
Оқу нәтижелері:
Өздігінен түсініп есеп шығаруға дағдыланады
Түйінді идеялар:
Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасап формативті бағалау
Ресурстар немесе құрал-жабдықтар:
Математика оқулығы, көбейту кестесі стикерлер, постерлер,маркерлер
Тапсырмалар немесе жаттығулар
Білу
Түсіну
Қолдану
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып , бір-біріне бүгінгі сабақта тілек тілеу.
ІІ. Топқа бөлу
ІІІ .Өткенді пысықтау. 1. Ауызша жұмыс.
№6,№7
«Ыстық орындық»
Тік төрбұрыштың ауданын қалай табамыз?
-Тік төртбұрыштың периметрі дегеніміз не?
-Палетка не үшін керек?
Ерте, ерте ертеде геометрия патшалығының Планиметрия қаласында фигуралар көшесінде сиқырлы геометриялық фигуралар тұрыпты.Күндердің күнінде олардың арасында дау болыпты «Кім күшті?» деп бір-бірімен дауласады.
Шаршы айтады:-Мен ең күштімін,менің барлық қабырғаларым тең және мен барлық жерде ең мықтымын.
Оның сөзін дөңгелек бұзып: - Бекерден бекер сөйлеме,кімге керек сенің тік бұрыштарын?Міне мен ешқандай бұрышсызбын,дөңгелекпін,көңілдімін.Менде не басым,не аяғым жоқ.Сөзге үшбұрыштар араласады:Дауласпаңдар,барлығы біледі үшбұрыштардың күшті екенін.Біз орындарымызды ауыстырып әр түрлі бұрыштармен бірге бола аламыз.
Мысалы,сүйір бұрышпен,доғал бұрышпен және шаршының бұрыштары сияқты бірдей бола аламыз.
Дау ұрыс қырылысқа айналды .Барлығы бір-бірін тыңдамай у-шуға айналды.Тек қана ромб оларға қарап үндемей тұрды.Не болып жатқанын түсінбеген ромб біраз тұрып сөзге кірісті: -Неге ұрысып жанжалдасасыңдар?
Сендер барлықтарын жақсы фигураларсыңдар және адамдарға қажетсіңдер.Адамдар біздерді құрылыста пайдаланады.
Әрбір үйде шаршы, дөңгелек, тік бұрышты және
үшбұрыш тәрізді заттар бар.Біз туралы адамдар зерттейді, балалар да мектепте оқиды.Олар бізсіз еш нәрсе істей алмайды ,біз оларға керекпіз. Адамдар бізді жақсы көреді.Фигуралар үндемей тұрып өздерінің қателескендерін түсінді.Өмірде кімнің күшті немесе мықты екені маңызды емес, ал маңыздысы сен біреуге керексін, біреулер сенің көмегіне мұқтаж.
Геометриялық фигуралар латын әріптерімен белгіленеді
Топтық жұмыс
1-топ. Жазуды толықтыр
ОК-кесіндісі
ЕА-сәулесі
DC-түзуі
OKED-фигурасы
2-топ. Есепті шығар
Ш: 4+6/5=2
Жауабы: әр ағашта2жемсауыттан
3-топ. Теңдеу
120/с=4
С=120/4
С=30
120/30=4
С*9=810
С=810/9
С=90
90*9=810
810=810
с/8=60
с=60*8
с=480
480/8=60
60=60
а/5=50
а=50*5
а=250
250/5=50
50=50
810/а=9
А=810/9
А=90
810/90=9
9=9
7*а=490
А=490/7
А=70
7*70=490
490=490
Талдау
«Маршрут аялдамасы» сынып ішіндегі тығылып тұрған тапсырманы тауып жауап береді
Логикалық ауызша тапсырмалар
І топ
1. Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса,неше бұрыш бар? 5
2. Төртеуі 4 сағ шахмат ойнады. Әрқайсысы қанша сағат шахмат ойнады? 4 сағ
3. Үстелде 5 стакан сүт тұрған еді. Әсел 1 стакандағы сүтті ішіп стаканды үстел үстіне қойды. Үстел үстінде неше стакан қалды? 5
ІІ топ
1. Бір топ үйрек ұшып барады. Олардың барлығы бесеу. Біреуі жерге қонса нешеуі қалады? 1. қалғаны ұшып кетті.
2. Пар ат 5км жүгіріп өтті. Аттың әрбіреуі неше км жол жүгіріп өтеді? 5км
3. Үйдің төрт бұрышында 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр. Үйде неше мысық отыр? 4
ІІІтоп
1. Әтеш екі аяғымен тұрғанда 4 кг, ал бір аяғымен тұрғанда салмағы қанша? 4кг
2. Үш түйеқұс ұшып келе жатқанда біреуін аңшы атып алады. Неше түйеқұс қалды?
Түйеқұс ұшпайды
3. 1кг темір мен 1кг мақтаның қайсысы ауыр? Бірдей.
Жинақтау
XI. Қорытынды
Геометриялық фигуралар дегеніміз не?
Геометриялық фигураларды қандай әріппен белгілейміз?
Бағалау
XII.Бағалау парақшалары арқылы топ басшыларына бағалату
«Плюс минус қызықты» бұл кезде оқушыларға плюс, минус таңбасы қойылған парақшалар таратады. Сабақтан алған жақсы әсерлерін +жағына, ал түсінбеген жерлерін –жағына жазады
XI. Үйге тапсырма беру №5,7, 98б
Пәні:Математика
Мұғалімі: Ихсанова Гүлмира
Сілтеме:
Алматы «Атамұра»2014 Т.Қ.Оспанов, Ш.Х.Құрманалина
Сабақтың тақырыбы:
Геометриялық фигураларды әріптермен белгілеу
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың математика пәніне деген қызығушылығын арттыру. Шығармашылық меңгерудегі алған білік, білімдерін пысықтау, ойлау қабілеттерін дамыту. Тез жауап беру дағдысын қалыптастыру
.
Оқу нәтижелері:
Өздігінен түсініп есеп шығаруға дағдыланады
Түйінді идеялар:
Оқушыларды топқа бөлу арқылы ынтымақтастық атмосферасын, тапсырмаларды орындау кезінде өз бетімен жұмыс жасап формативті бағалау
Ресурстар немесе құрал-жабдықтар:
Математика оқулығы, көбейту кестесі стикерлер, постерлер,маркерлер
Тапсырмалар немесе жаттығулар
Білу
Түсіну
Қолдану
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып , бір-біріне бүгінгі сабақта тілек тілеу.
ІІ. Топқа бөлу
ІІІ .Өткенді пысықтау. 1. Ауызша жұмыс.
№5
«Бір айналым сөйлесу»
Геометриялық фигуралар латын әріптерімен белгіленеді
Төртбұрыштың төбелері: ОМКЕ
Төртбұрыштың қабырғалары: ОМ, МК, КЕ, ЕО
Төртбұрыштың бұрыштары: ОМК, МКЕ,КЕО, ЕОМ
Бұрышты атағанда және жазғанда оның төбесіндегі әріп қабырғалары бойындағы екі әріптің ортасында аталады және жазылады. Суретте ЕОД немесе ДОЕ бұрышы бар.
О Е
Д
Топтық жұмыс
1-топ. №5
Ш:300/30=10
2-топ. №6
С*9=720
С=720/9
С=80
80*9=720
720/а=9
А=720/9
А=80
720/80=9
9=9
х/9=80
х=80*9
х=720
720/9=80
80=80
3-топ. Өрнекті тап
39+42/7-15=30
100-8*8=36
9*9-8*5=41
Талдау
Логикалық ауызша тапсырмалар
1.Сенде 5 литрлік және 3 литірлік ыдыс бар. Егер басқа ыдысың болмаса, су ағатын шүмектен 4 литр суды қалай дәл өлшеп аласың?
2.Көбейтіндісі 1 000 000-ға тең екі санды тап. Бірде-бір санда 0 цифры болмауы тиіс.
3.Қосындысы 19 болу үшін 2-минут ішінде 4 тақ санды ойлап тап ( сандар қайталану мүмкін).
4.Мұғалім тақтаға «IX» санын жазып оқушылардан: «Бір ғана қосымша сызық сызу арқылы осыны 6 санына қалай айналдырамыз?( - деп сұрады.Мұны қалай жасауға болады?
5.Хайуанаттар бағының директорынан бақта қанша түйе мен түйеқұс бар екенін сұрады.Директор сұраққа былый жауап берді:
«Біздегі барлық түйелер мен түйеқұстарды қосып санағанда, 60 көз және 86 аяқ бар.»Хайуанаттар бағында қанша түйе мен түйеқұс бар?
Жинақтау
XI. Қорытынды
Геометриялық фигуралар дегеніміз не?
Геометриялық фигураларды қандай әріппен белгілейміз?
Бағалау
XII.Бағалау парақшалары арқылы топ басшыларына бағалату
XI. Үйге тапсырма беру №8, 98б