Инфоурок Иностранные языки КонспектыОткрытый урок по английскому языку на тему "О проблемах экологии" (8 класс)

Открытый урок по английскому языку на тему "О проблемах экологии" (8 класс)

Скачать материал

O проблемах экологии .

Цели:

- формировать чувство  ответственности  за  сопричастность  к проблемам экологии;

- воспитывать чувство любви и бережного отношения к  окружающей среде ;

- вырабатывать  логическое мышление,  умение  сопоставлять,  давать  ,  выражать свое мнение;

 

-  активизировать   лексику по видам  деятельности  - чтение и письмо;

 

- подготовить  учащихся к  устному  монологическому  высказыванию по теме .

Оборудование:  Компьютер,  раздаточный  материал: карточки, тексты, упражнения.

 

Ход урока

I.                     Организационный  момент .  Приветствие. Знакомство с темой.

Teacher: Good morning dear children.  Today we have guests .  Let’s   do our lesson more interesting. Sometimes   we  shall translate  to be clear for them.

Now look at the blackboard, let’s see a fragment from the film « The Earth 2100».            Here  are the words from the film. Translate it please.

So who can say what is the theme of  lesson.?     You are  right : «The problem of Ecology»

II.                   Основная часть   урока.

1.       Повторение   лексики.

Учитель  раздает ученикам  карточки .  Ученики  читают слова по карточкам.

Environment, ecology, pollution, overcrowding, destruction, resources, exhaust, extinct, cause, habitat, littering, living  things.

 The task is to read  the  meaning  and  guess  the  word:

1)      The  scientific  study  of  the  natural  relations  of  plants, animals, people . (Ecology)

2)      The act of  making air, water, land dangerously impure. (Pollution)

3)      Too many  people  in one  place. (Overcrowding)

4)      The  act  of destroying, putting an end  to the  existence  of  something. (Destruction)

5)      The act of throwing  things away  untidily. (Littering)

6)      Plants, animals, people. (Living things)

7)      The natural  home of a plant  or animal. (habitat).

8)      Surroundings, circumstances  and influences.  (Environment)

9)      Something which  can help in doing  something, that  can be turned to for  support and help. (resources.)

10)   To use something up completely (Exhaust).

11)   No longer in existence; having  died  out. (Extinct).

12)   That which  produces  an  effect or event. (Cause)

III.   Активизация  лексики.

Who would like to fill in the blanks?

The  Earth  is our  _______ . We must  take care of it. The  importance of this  task  is _________ by the  ecologists, scientists, who study the relations between  living  things  and  their  __________. Each of us  must do everything possible  to  ___________  the  land,  air  and  water  clean.  Of  course,  people  undertake some  measures  to  ___________  the  environment, but the activity is complicated  by the  economic  difficulties.

  Protect, home,  keep,  pointed  out, environment.

IV.  Расширение темы.

Teacher.  There  is a  nice  saying on the  blackboard  today. Will you read and translate?

Pupil. We  do not  own the Earth, we  have borrowed  it  from  the future generation.

Teacher. What  does  it  mean?

На  доске  написаны  опорные  словосочетания:  «take  care of …», «think only  about  today», «Keep … for  your  children»

Teacher. Still the  developing  human  civilization harms  the  environment.

Animals are in danger.  Why?  Why people kill them?

Pupil 1.  They  kill  animals because  they  consider them  dangerous.

Pupil  2. They  kill  animals for  fur  and  trunks  to  make  clothes  and  ornaments.

Suppose  you are journalists.  Please,  tell us about  ecological problems, for ex.  the animals who are in danger today.

V. Работа  с текстом.

Environmental  Protection

 

The  poisoning  of the world's  land, air and  water  is one of the  most important  problems  of our  civilization. The  seas  are in danger. Many  companies  dump  chemical  and  nuclear  waste  into  water. The Mediterranean is already nearly  dead; the North Sea  is following.  The  Aral Sea is on the  brink  of  extinction. Half of the lakes  in the world are polluted. If  nothing is  done  about it, one day  nothing will be able to live in the seas.

Air  pollution  is also a very serious problem. Because  many  factories release sulfates into  the air. When the  sulfates mix  with  the clouds, acid rains fall  and  harm all living creatures. In Cairo just to  breathe the air is like smoking two  packs of  cigarettes a day. Mexico City and  600 cities of  Russia have dirty air. This  causes  different  diseases. Because of  different kinds of pollution  every ten  minutes  one kind of animal, plant or insect dies out forever.

People begin to realize that environmental  problems are  our  problem. These are a lot of international green  organizations that  take care of the  environment and «Green  Peace» is one of the most  active. Many governments are waking  up and  making  strict laws against pollution. Scientists are trying to make factories and plants cleaner. In  many  countries  there are big plans to clean up the water. And  every person must do his best to help our planet survive.

 

VI.Teacher. Here  is a little test -  complete the sentences using the right word, we'll see how you  understand the text:

1.       Environmental  protection  is an __________  problem:

a)       easy;   b) important;  c) pleasant.

2.       Forests pour a lot of ______________   into  air and water:

a)       a shortage;  b) waste;   c) pollution

3.       What caused the  ______________  of  wildlife:

a)       destruction;   b) poison;  c) population.

4.       Many  rivers and lakes are  ____________.

a)       poisoned;  b) filled; c)  used

5.       Many scientists  try  ___________ ecology  problems:

a)       to  solve;  b) to know, c) to protect.

 

Teacher. What do we need to do to  keep our planet clean?

1)      We   need  to save our  water, to keep it clean and healthy  so  people, plants and animals will always have  some to drink. It's very  important for us to stop making acid  rain. Everyone  can help  keep  our air clean and safe. Everybody can help stop the greenhouse  effect by using less energy, protecting and planting  trees.

2)      Scientists  are very concerned about the  ozone layer, because  a lot of it has gone away in  just a few years. So it's  very  important that we learn to do something  about  it. We can all help to stop the ozone layer from  disappearing!

Teacher. Everybody  understands that it is  necessary  to  undertake some measures in order to save our  planet, to make  our cities safe to live in, to make  water in rivers clean to drink it. Now, please, take your notebooks and write some  sentences to answer  the following  questions: What would  you do to improve the situation if you were  the leader of your  country?

Possible  answers: 

If I were the leader  of my country, I would stop  logging companies from distroying the  rainforest and  make them to plant new  trees.

- I would create  special  parks where these animals  could live safely.

 

Teacher. What can you say  about the  environmental situation in our  town?

VII. Заключительная часть урока. Подведение  итогов:

Teacher: What can we do to keep the Earth clean and healthy? What should be done to change  the existing situation?

Please, complete  the following  sentences:

1)    Try  not to buy pre-packaged  food because …

2)    Use  less washing  up  liquid because …

3)    Use public transport because …

4)    Never  light  fires  in forests because  ….

5)    Do not  drop rubbish in the streets because … 

6)    Do not throw plastic bottles into the  sea  because … 

 

Домашнее задание : написать эссе на тему “Пути  решения  экологических проблем в современном  мире для  сохранения  жизни на земле”. 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по английскому языку на тему "О проблемах экологии" (8 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по корпоративной культуре

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
