Инфоурок Алгебра Другие методич. материалыОткрытый урок "Қысқа мерзімді жоспар"

Открытый урок "Қысқа мерзімді жоспар"

Скачать материал

Пән: Алгебра    Қысқа мерзімді жоспар №8-сабак

Ұзақ мерзімді жоспар  бөлімі: Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция 

Мектеп: Б.Нысанбаев

Педагогтің аты-жөні:

Курмангалиева Л.С                                 Күні:24.11.21

Сыныбы: 11 "б"

Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Иррационал өрнектерді түрлендіру. 2-сабақ

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 

11.2.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу және оларды есептерді шығаруда қолдану.

Оқушылардың басым бөлігі: иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану

Кейбір оқушылар: кез-келген иррационал өрнектері бар түрлендіру есептерін шығару

Күтілетін нәтиже

n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу және оларды есептерді шығаруда қолданады;

Иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолданады;

Кез-келген иррационал өрнектері бар түрлендіру есептерін шығарады

Ойлау дағдылары деңгейлері

қолдану

Құндылықтарды  дамыту

Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту

АКТ қолдану  дағдылары

Интерактивті тақта, интернет ресурстары ( есептер), таратпа материалдар

Бастапқы  білім

Дәреже, натурал  және бүтін  көрсеткішті дәреже. Иррационал сан

Сабақтың барысы:

 

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтың іс әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 

Сабақтың басы

10 минут

 Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, зейінін сабаққа аудару.

"Галерея" әдісі арқылы

 алдыңғы сабақта өтілген   n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қайталау.

Анықтамадан шығатын қасиеттер:

;

,  егер n –тақ болса,

 егер n –жұп болса;

;

 , егер n –тақ болса.

Арифметикалық амалдарға қатысты қасиеттер:

;

, m-кез келген сан.

;

;

, m>1, n>1 –натурал сандар, .

Жаңа сабақтың         тақырыбы мен мақсатын айту

Үй тапсырмаларын тексеру: Оқушылардың есептерінің жауаптарын көршілес отырған оқушыға алмастыру арқылы тексеру.

Есептің жауаптары презентацияда көрсетіледі.

Топқы бөлу. "Фри әдісі"

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

1)       Арифметикалық түбірден басқа қандай түбірлердің түрлері болуы мүмкін?

2)       Тақырыпқа байланысты бүгінгі сабақтың мақсаттары қандай болуы мүмкін?

3)       Бүгінгі сабақтың соңында күтілетін нәтиже қандай болады?

Мәселе сұраққа жауап нәтижесінде  оқушылардың көмегімен бүгінгі сабақтың тақырыбы, оған сәйкес мақсаты және күтілетін нәтижесі анықталады. "Кіру билеті" толтырылады.

 

Оқушылар өздерінің ойларынша анықтама мен түбірдің қасиеттерін шығарады.

 

 

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде  белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

 

 

 

 

 

ЛанчБаскет 5 за 300 в КФС — цена, калорийность, состав, вес и фото

 

Сабақтың ортасы

25 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс. (7 минут)

Оқушыларға тапсырма "Пицца" түрінде ұсынылады.

Топпен жұмыс жасап, жұмыстарын сағат тілімен ауыстырып,  дескриптор бойынша тексереді.

 №11.4. Өрнекті ықшамдаңдар

<math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mrow><mfenced><mrow><mfrac><msqrt><mi>m</mi></msqrt><mrow><msqrt><mi>m</mi></msqrt><mo>&#xA0;</mo><mo>-</mo><mo>&#xA0;</mo><mn>3</mn></mrow></mfrac><mo>&#xA0;</mo><mo>-</mo><mo>&#xA0;</mo><mfrac><msqrt><mi>m</mi></msqrt><mrow><msqrt><mi>m</mi></msqrt><mo>&#xA0;</mo><mo>+</mo><mo>&#xA0;</mo><mn>3</mn></mrow></mfrac></mrow></mfenced><mo>&#xA0;</mo><mo>:</mo><mo>&#xA0;</mo><mfrac><mrow><mn>2</mn><mi>m</mi></mrow><mrow><mi>m</mi><mo>&#xA0;</mo><mo>-</mo><mo>&#xA0;</mo><mn>6</mn><msqrt><mi>m</mi></msqrt><mo>&#xA0;</mo><mo>+</mo><mo>&#xA0;</mo><mn>9</mn></mrow></mfrac></mrow></mstyle></math>

        Дескриптор:

Қысқаша көбейту формуласын қолданады. 1-балл

Өрнекті ықшамдайды. 1-балл

№11.5.

Берілген бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босатыңдар

1)                                     2)

<math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mrow><mfrac><mn>7</mn><mrow><mn>2</mn><msqrt><mn>3</mn></msqrt><mo>&#xA0;</mo><mo>+</mo><mo>&#xA0;</mo><msqrt><mn>5</mn></msqrt></mrow></mfrac><mo>;</mo></mrow></mstyle></math>             <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mrow><mfrac><mn>11</mn><mrow><mroot><mn>6</mn><mn>3</mn></mroot><mo>&#xA0;</mo><mo>+</mo><mroot><mn>5</mn><mn>3</mn></mroot></mrow></mfrac><mo>;</mo></mrow></mstyle></math>

Дескриптор:

Бөлшекті бөлімінің түйіндесіне көбейтеді. 1-балл

Қысқаша көбейту формуласын қолданады. 1-балл

Жеке жұмыс. Тест тапсырмаларын орындау

(10 минут)

1-нұсқа

1.    <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mroot><mrow><mn>0</mn><mo>,</mo><mn>064</mn></mrow><mn>3</mn></mroot><mo>&#xB7;</mo><msqrt><msqrt><mn>2</mn></msqrt></msqrt><mo>&#xB7;</mo><mroot><mn>24</mn><mn>4</mn></mroot><mo>&#xB7;</mo><mroot><mn>27</mn><mn>4</mn></mroot></mstyle></math>                 өрнегінің мәнін табыңдар:

  A)0,8;         B)24;         C)2,4;         D)0,24.

2.         <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mfrac><mrow><mi>x</mi><mo>-</mo><mi>y</mi></mrow><mrow><mi>x</mi><mo>+</mo><mn>2</mn><msup><mi>x</mi><mrow><mn>0</mn><mo>,</mo><mn>5</mn></mrow></msup><mo>&#xA0;</mo><msup><mi>y</mi><mrow><mn>0</mn><mo>,</mo><mn>5</mn></mrow></msup><mo>+</mo><mi>y</mi></mrow></mfrac></mstyle></math>    өрнегін ықшамдап,

х = 9, y = 4 болғандағы

мәнін табыңдар:

  A)0,2;         B)0,5;        C)5;           D)2.

3.        <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><msup><mn>10000</mn><mrow><mo>-</mo><mn>0</mn><mo>,</mo><mn>25</mn></mrow></msup><mo>+</mo><mn>5</mn><mo>&#xB7;</mo><msup><mfenced><mfrac><mn>1</mn><mn>216</mn></mfrac></mfenced><mrow><mo>-</mo><mfrac><mn>1</mn><mn>3</mn></mfrac></mrow></msup><mo>-</mo><mn>8</mn><mo>&#xB7;</mo><msup><mn>16</mn><mrow><mo>-</mo><mfrac><mn>3</mn><mn>4</mn></mfrac></mrow></msup></mstyle></math>             өрнегінің мәнін табыңдар:

  A)29;          B)28,9;       C)29,1;        D)29,2.  

Жұптық  жұмыс . (8 минут)

 № 11.5.  Амалдарды орындаңдар:

1) <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mroot><mrow><mn>12</mn><mo>-</mo><msqrt><mn>19</mn></msqrt></mrow><mn>3</mn></mroot><mo>&#xA0;</mo><mo>&#xB7;</mo><mo>&#xA0;</mo><mroot><mrow><mn>12</mn><mo>+</mo><msqrt><mn>19</mn></msqrt></mrow><mn>3</mn></mroot><mo>;</mo></mstyle></math>

2) <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mroot><mrow><mn>7</mn><mo>+</mo><msqrt><mn>17</mn></msqrt></mrow><mn>5</mn></mroot><mo>&#xA0;</mo><mo>&#xB7;</mo><mo>&#xA0;</mo><mroot><mrow><mn>7</mn><mo>-</mo><msqrt><mn>17</mn></msqrt></mrow><mn>5</mn></mroot><mo>;</mo></mstyle></math>

 Оқушылар жұп болып жұмыс істейді. Есептерді шығарып, қиықшаларын ауыстырып, бір-бірін тексереді.

        Дескриптор:

Бір түбірдің астына енгізеді. 1-балл

Қысқаша көбейту формуласын қолданады. 1-балл

Берілген санды түбірден шығарады. 1-балл

 

Тексеру дайын жауаптар мен жүргізіледі. Одан кейін оқушылар жұпта бір біріне есептің шешу жолын түсіндіреді.

Кері байланыс:

1)       Берілген тапсырманы орындауда неліктен қиындықтар туындады?

2)       Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау қажет? 

2-нұсқа

1.      <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mroot><mrow><mo>-</mo><mn>0</mn><mo>,</mo><mn>125</mn></mrow><mn>3</mn></mroot><mo>&#xB7;</mo><mroot><msqrt><mn>3</mn></msqrt><mn>3</mn></mroot><mo>&#xB7;</mo><mroot><mn>243</mn><mn>6</mn></mroot><mo>&#xB7;</mo><mroot><mfrac><mn>1</mn><mn>16</mn></mfrac><mn>4</mn></mroot></mstyle></math>              өрнегінің мәнін табыңдар:

  A)-1,5;        B)-4,5;       C)7,5;         D)-0,75.

2.      <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mfrac><mrow><mi>x</mi><mo>-</mo><mi>y</mi></mrow><mrow><msup><mi>x</mi><mstyle displaystyle="true"><mfrac><mn>2</mn><mn>3</mn></mfrac></mstyle></msup><mo>+</mo><msup><mi>x</mi><mstyle displaystyle="true"><mfrac><mn>1</mn><mn>3</mn></mfrac></mstyle></msup><mo>&#xA0;</mo><msup><mi>y</mi><mstyle displaystyle="true"><mfrac><mn>1</mn><mn>3</mn></mfrac></mstyle></msup><mo>+</mo><msup><mi>y</mi><mstyle displaystyle="true"><mfrac><mn>2</mn><mn>3</mn></mfrac></mstyle></msup></mrow></mfrac></mstyle></math>        өрнегін ықшамдап, х = 1, y = 8 болғандағы

мәнін табыңдар:

  A)-1;          B)3;          C)-3;          D)1.

3.          <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><mstyle mathsize="72px"><mn>4</mn><mo>&#xB7;</mo><msup><mfenced><mfrac><mn>8</mn><mn>125</mn></mfrac></mfenced><mrow><mo>-</mo><mfrac><mn>2</mn><mn>3</mn></mfrac></mrow></msup><mo>-</mo><msup><mfenced><mrow><mn>0</mn><mo>,</mo><mn>001</mn></mrow></mfenced><mrow><mo>-</mo><mfrac><mn>1</mn><mn>3</mn></mfrac></mrow></msup><mo>-</mo><msup><mn>32</mn><mrow><mn>0</mn><mo>,</mo><mn>2</mn></mrow></msup></mstyle></math>          өрнегінің мәнін табыңдар:

  A)27;          B)23;         C)7;           D)13.     

Топтық жұмыс дескриптор бойынша бағалау.

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

Барлығы 4 балл

 

 

 

Жұптық жұмыс  бірін-бірі  бағалау, мұғалімнің бағалауы.

Барлығы 3 балл

 

 

 

 

 

 

 

Өзін-өзі бағалау

Дұрыс жауабы:

1-нұсқа

1.с

2.а

3.а

2-нұсқа

1.д

2.а

3.д

ДК экраны

 

Сұрақтар топтамасы.

 

Оқулық 11-сынып.

 

 

"Пицца"  көрнекілігі

Описание: Шеңбер ұзындығы, дөңгелектің ауданы — онлайн калькулятор, формулалар

 

Сабақтың соңы

10 минут

Үйге тапсырма: №11.6

 

Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы

Кері байланыс:

Сабақтын мақсаты: n-інші дәрежелі түбірдің мәнін анықтамасы бойынша есептеу және сандық өрнектердің мәндерін табу үшін

n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолдану.

Оқушылар сабақтағы іс-әрекеттеріне талдау жасап,

 сабақтың мақсатына жеткендіктерін  анықтайды. "Шығу билетін" толтырады.

 

 

 Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.

- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


 

 

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия .Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы баға .Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Қысқа мерзімді жоспар""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по гимнастике

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
