План-конспект
урока на тему «Легенды Лондона. Тауэр».
Цели урока:
1)создание условий для развития навыков восприятия и понимания иностранной
речи на слух;
2)активизация лексики по теме « Достопримечательности Лондона» и закрепление
ее в речи.
Задачи:
Образовательные:
·
развивать
навыки и умения аудирования, оценка уровня усвоения знаний, полученных в данном
разделе, целевое применение приобретенных знаний.
·
развитие
речевых способностей учащихся.
Развивающие:
·
формировать
критическое мышление, умение анализировать, выделять главное, обобщать, делать
выводы;
·
формирование
способности к систематизации и обобщению изученных знаний как средства для
построения нового способа действия;
·
развитие
адекватной самооценки развитие навыков самоконтроля.
Воспитательные:
·
создавать
объективные основы для уважительного отношения к истории и культуре своей
страны и страны изучаемого языка, формировать гуманные качества личности;
·
расширять
кругозор учащихся;
·
воспитывать
у учащихся интерес к изучению английского языка.
Тип урока: урок
«открытия» нового знания.
Планируемые
результаты:
Развивать навыки и умения в
аудировании и говорении.
Метапредметные
результаты:
Познавательные: сопоставлять,
перерабатывать и представлять информацию, делать выводы.
Коммуникативные: адекватно
использовать речевые средства для решения коммуникативных задач.
Регулятивные:
оценивать результаты своей деятельности и других учащихся.
Личностные: уважать
культуру других народов.
Формы организации
учебной деятельности: фронтальная, индивидуальная, парная.
Педагогические
технологии: коммуникативно-ориентированное обучение,
личностно-ориентированное обучение; здоровьесберегающая , ИКТ.
Средства обучения: УМК
Биболетовой М.З. и др. 5 класс учебник для общеобразовательных учреждений -
Титул, 2012
План
урока:
1. Организационный
этап.
2. Введение в
атмосферу иноязычного общения.
3. Постановка цели
урока и мотивация учебной деятельности.
4 Фонетическая
зарядка.
5.Проверка
домашнего задания (монологические высказывания на тему «Достопримечательности
Лондона»).
6. Этап восприятия
и понимания иностранной речи на слух. Развитие навыков аудирования.
7. Снятие языковых
и речевых трудностей.
8. Деятельность
учащихся по выполнению заданий.
9.
Физкультминутка.
10. Деятельность
учащихся по выполнению заданий.
11. Рефлексия.
12. Заключительный
этап.
Ход урока:
1. Организационный
этап.
Учитель:Good morning, children! I’m glad to see
you!
Учащиеся: Good morning,
teacher! We are glad to see you too!
Учитель: How are you
today?
Ученик 1: I’m fine
today, thank you.
Ученик 2: I’m OK, thank
you.
Ученик 3: I’m good ,etc.
2. Введение
в атмосферу иноязычного общения.
Учитель: Look at the
blackboard! Make up the word from the letters. Then look at the picture
to find out what we`ll speak about today.
На доске
написаны буквы в произвольном порядке , из которых дети составляют слово legends.
Затем они смотрят на картинку с изображением Лондона и сами формулируют
тему урока.
Учащиеся: We’ll speak
about legends of London today.
Учитель: Well
done!
3.
Постановка цели урока и мотивация учебной деятельности.
Учитель:Today you`ll tell
me about London sights and I`ll help you to learn some interesting information
about the ancient city of London: we`ll get acquainted with one of its numerous
legends. But to get this information you have to get an admission ticket to the
sight it is connected with. And this admission ticket is your story about the
sights of London.
4. Фонетическая зарядка
Учитель: But first
let’s repeat some sounds and words after me:
[w] - was, want, work,
working, Westminster Abbey
[ ai ] – sight,
sights, beside, The London Eye
[ʌ]
- but, must, lucky, London
[ m ] – museum,
monument, morning, symbol
[ t ] - tower,
tourist, time, history
[ ei ] – ravens,
great, famous, special, take
[ b ]
- bell, boat, by, bridge, Big Ben
[ ʤ ] –legend, bridge, London bridge
Учащиеся повторяют за учителем
хором, затем самостоятельно в парах и индивидуально.
5. Проверка
домашнего задания (монологические высказывания на тему ‘Достопримечательности
Лондона’).
Учитель:So, have you got
any questions on your homework?
Now I need your
help in listening to the stories. To help each other speak English correctly,
please, listen to the retellings together with me and mark the mistakes if
there are any.
Учащиеся
рассказывают о понравившихся достопримечательностях Лондона.
Учитель: Well done! Great
work, thank you!
Учитель:Now you all have
admission tickets to one of the most famous London sights.
Look at the first
picture and tell me what sight the legend will be about. (началовидео)
Учащийся: I think, we
will speak about the Tower of London.
Учитель: You are right.
It’s the Tower of London, one of the wonderful sights of the capital of
Great Britain. Let’swatchthevideo!
5.
Этап восприятия и понимания иностранной речи на слух.
Начало
видеофрагмента
Hi,
guys! It`s again me, Donna.
Yesterday
my friend and I went to the Tower of London. There we heard ‘the Legend about
the Ravens of the Tower’. And I`d like you to know it.
6. Снятие языковых
и речевых
трудностей.
Учитель: But
before the legend, please look at the new words and remember them:
-
an occupant – житель, an
enemy – враг, a raven – ворон,
Welsh – валлийский язык, a
king – король, a battle – битва, to
be killed – быть убитым.
And
now is the legend itself.
The Legend of the
Ravens in the Tower of London takes us to Geoffrey of Monmouth. He lived about
a thousand years ago. In 1136 Geoffrey of Monmouth wrote a book called ‘the
History of the Kings of Britain’. In this book Geoffrey wrote about an early
British King Bran Hen. The Welsh word for Raven is Bran. This ancient king was
killed in a battle. He asked to bury his head, as a talisman against enemies,
on the land where the Tower of London now stands. To this day ravens are highly
important occupants (жители) of the Tower of London. And the legend says, that
if all the ravens leave the Tower one day, the White Tower will fall so will
England.
That`s why there
are special people called Beefeaters in the Tower. They take care of the birds.
Usually ravens
live up to 20 years. But the raven called Jim Crow, lived up to 44 years in the Tower of London.
You are always
welcome to feel the legendary atmosphere of the Tower.
Окончание
видео
7.
Деятельность учащихся по выполнению заданий.
Учитель: Now, please,
take the papers I`ve given you.
Учащиеся
выполняют задания на листах.
Учитель: You have to tell
me whether the sentences are ‘true’ to the legend or ‘false’.
Task1.
Mark the sentences as ‘true’ or ‘false’.
|
1.
Geoffrey of Monmouth lived about two thousand years ago.
2.
Geoffrey wrote a book called ‘the History of the Queens of Britain’.
3.
The Welsh word for ‘raven’ is ‘bran’.
4.
To this day ravens are highly important occupants of the Tower.
5. If all the
ravens leave the Tower, nothing will happen to England.
6. The raven
called Jim Crow lived up to 14 years in the Tower.
|
The keys: 1 –
false, 2 – false, 3 – true, 4 – true, 5– false, 6– false.
8.
Физкультминутка.
Учитель: Are you tired? Let’s sing the
song: “London Bridge is Falling Down”.
Учащиеся исполняют песню“London Bridge is
Falling Down”.
9.
Деятельность учащихся по выполнению заданий.
Учитель:I hope you`ve
enjoyed the song. Does anybody know where the London Bridge is situated?
Ученик: at the Tower.
Учитель: Well done! And
now, we continue working with the legend. You have the opportunity to check
your answers.
Учащиеся сверяют свои ответы с эталоном выполнения на доске.
Учитель:Task2. Choose the
correct answers to the questions.
Task2.
Choose the correct answers to the questions.
|
1.
When did Geoffrey of Monmouth write his book ‘the History of the Kings of
Britain’?
a) 1163
b) 1136
c) 1311
2.
What was the name of the early British king?
a) Bran Hen
b) Beef Hen
c) Beefeater
3.
What does the Welsh word ‘bran’ mean?
a) a hen
b) an enemy
c) a raven
4.
What will happen to England if all the ravens fly away?
a) The White tower
and England will fall.
b) Nothing will
happen.
c) Only the White
Tower will fall.
5.
How old was Jim Craw when he died?
a) 14 years old
b) 34 years old
c) 44 years old
|
The keys: 1– b, 2
– a, 3 – c, 4 – a, 5 – c.
Учитель:Task3. Complete
the sentences according to the legend.
Task3.
Complete the sentences according to the legend.
|
1.
The Legend of the Ravens in the _____ __ _____takes us to Geoffrey of
Monmouth.
2.
This _____ _____was killed in a battle.
3.
They _____care of the birds.
|
The keys: 1 – Tower of London, 2 – ancient king, 3 –
take.
Учитель:Well done! Thank you for your work at the
lesson!
10.
Рефлексия.
Now, look at the
blackboard and complete the sentences about yourself.Каждый ученик формулирует итоги урока, используя схему, где он соединяет и обобщает свои впечатления, знания, умения.
During today’s
lesson:
Ø Now I can…
Ø It was easy for me…
Ø
It
was difficult for me to …
Ø Now I know how to…
Ø I liked to…
Ученик 1: Now I can
retell the legend of the Ravens.
Ученик 2: It was easy
for me to do the tasks.
Ученик 3: It was
difficult for me to tell about London’s sights.
Ученик 4: Now I know
why the ravens live in the Tower of London.
Ученик 5: I liked to
watch the video about the Tower of London, etc.
11.Заключительныйэтап.
Учитель: Объявляет оценки за
урок и дает дифференцированное домашнее задание.
Your marks for the lesson are: (with
explanation).
And your homework is: ex. 22, p. 33
(W.B.), /or/and using the following words write a short summary of the legend:
Bran Hen the Tower now
stands Welsh important occupants
raven England/The
White Tower will fall
was killed beefeaters take
care of the ravens
Учащиеся записывают домашнее
задание в дневники.
Учитель: The lesson
is over. Good bye!
Учащиеся: Good bye