План-конспект
урока по
теме: “ Christmas
is in the air!”
УМК Кауфман К.И, Кауфман М.Ю. “Happy English.ru
“, 6 класс
Учитель:
Цель урока: Формировать
коммуникативную компетенцию учащихся при помощи информационно-коммуникационных
технологий и интерактивных упражнений.
Задачи урока:
Обучающие:
·
Отработка
произносительных навыков учащихся.
·
Обеспечить
в ходе урока введение и закрепление лексических единиц по теме.
·
Читать
с целью общего содержания.
·
Развивать
у учащихся навык аудирования.
·
Формировать
умения делать проекты.
Развивающие:
·
Развитие
памяти и мышления.
·
Развитие
коммуникативных навыков и умений.
·
Расширение
общего и филологического кругозора.
·
Развитие
познавательного интереса учащихся.
Воспитательные:
·
Поддерживать
высокий уровень мотивации в изучении английского языка.
·
Учить
давать объективную оценку деятельности своих одноклассников.
Оборудование:
·
Компьютерная
презентация, аудиозапись к учебнику, жетоны-звездочки.
Технологии:
коммуникативная, ИКТ, обучение в сотрудничестве, проектная.
Формы работы:
групповая, фронтальная, индивидуальная.
Ход урока:
I. Организационный
момент: Введение в тему урока.
Teacher (Т): Good afternoon! I'm
glad to see you. Sit down!
Pupils (Ps): Good afternoon! we are
glad to see you too.
Т: Look at the window and answer my questions, please:
1. What season is it now?
2. Do you like winter?
3. What is your favorite season?
- Look at the screen and listen to this music
Could you tell me what the topic of our today’s lesson
is? (Слайд №2)
Topic: Christmas is in the air.
-
What
do you think we are going to do?
-
(We
are going to…) Ps: make their
suppositions. (for example: We are going to speak about Christmas and its traditions.)
II
Фонетическая разминка (отработка трудно произносимых звуков).
T: - First of all let’s pronounce
some sounds correctly
- [u:] - juice, food,
blue, shoes,
-
[i:]
- tea, tree, field, queen,
-
[e]
- bed, dress, bread, present,
-
[au]
- house, mouse, town,
-
[w]
- white, why, when, welcome,
-
[θ] - thank, thank
you,
-
[æ]-
Santa, family, Dad.
Т: Read a little Christmas poem:
Santa Claus,
Santa Claus
Come to our house.
Christmas is near
Come quickly here.
(Слайд №3)
Let’s read it. Repeat it after me
altogether. (T→Cl→Ps)
I’ll give you some minutes and
you’ll try to learn this poem.
(Учащиеся по желанию
рассказывают четверостишие.)
ІІІ Введение лексического материала.
Т: Look at the screen . Today we should
learn some new words. Let’s read them. Repeat after me, altogether.
-
to
begin [bi`gin] – начинать
-
beginning
[bi`giniŋ] – начало
-
turkey
[`tз:ki] – индейка
-
pudding
[`pudiŋ] – пудинг
-
to
buy [bai] – покупать
-
to
promise [`promis] – обещать
-
stocking
[`stokiŋ] – чулок
-
miracle
[`mirəkl] – чудо
-
to
do the shopping [`∫opiŋ] – делать покупки
Ps
read these words.
После фонетической отработки проходит первичное закрепление лексических единиц
в учебном разговоре T→ Ps
1. Do
you like Christmas?
2. Do
you like miracles?
3. Do
you like to do the shopping?
4.
Do
you buy a turkey for Christmas? и etc.
ІV Активизация
лексического материала в речи учащихся. Развитие навыков аудирования.
Т: Look at the screen. You will listen to 4
texts. And your task is to match parts of the text and the pictures. Listen and
be attentive. (Page 131)
(Аудирование) (Cлайд
№ 4)
-
What
picture is for text ….?
V Физминутка.
Т: Now we have a relaxation.
-
Stand
up, look at the screen and repeat after the children.
(Слайд №5)
-
Fine.
Sit down.
VІ Активизация
лексического материала в серии речевых упражнений.
Т: Look at the screen. Now we have a quiz
“Merry Christmas”. You will work in groups, read and find the right answer. Be
friendly, active and smart. For each right answer the team will get a star. Whose
team has more stars those will be winners. The winner will get a present. We
can start!
Quiz
(Слайды
№ 6-
19)
1) Christmastime in Britain begins
a) in December
b) in November –
c) in October
2) People buy
a) presents
b) food
c) Christmas trees
d) all of these
things –
3) There are a lot of
Christmas parties for friends
a) in November
b) in December –
c) on Christmas Day
4) Children write letters
to
a) Santa Claus –
b) the Queen
c) Big Ben
5) Christmas is on
a) 25 December –
b) 24 December
c) 31 December
6) Children find
Christmas presents
a) in their shoes
b) in their stockings
–
c) under the
Christmas tree
7) Traditional Christmas
food is
a) turkey and
chocolate cake
b) chicken and
Christmas pudding
c) turkey and
Christmas pudding –
So count your stars and
the winner will see a present. It is a nice song “We wish you a Merry
Christmas”. Let’s
sing along.
VІІ Выполнение проекта.
Т: Now it’s time to make a
project. (Слайд №20)
-
Of
course, you also want to get some presents under the Christmas tree. And your
wishes are different. Now you’ll decorate your own Christmas stockings.
Учащиеся работают индивидуально, используя
заготовки рождественских чулков, фломастеры, цветную бумагу и карандаши.
VІІІ Подведение итогов
урока.
-
Our
lesson is almost over. But now answer my questions:
-
What
did we do?
-
What
do you like most of all?
-
Whose
stocking is the most beautiful?
Домашнее задание: (слайд
№21)
- написать письмо
Санта Клаусу, используя как пример письмо Линды на странице 132, оформить
красочно - это ваш проект, итоги будем подводить на следующем уроке.
- выучить новые
слова страница 130
(После объяснения задания учитель прощается с классом)
- Good bye!
- Good bye!
Используемая
литература
1.
К.И.
Кауфман,
М.Ю.
Кауфман
Happy
English.ru: учебник
англ.
яз.
для
6
кл.
общеобраз.
учрежд.
– Обнинск: Титул,
2010.
2. К.И.
Кауфман, М.Ю. Кауфман Happy English.ru: книга
для учителя к учебнику для 6 кл. общеобраз. учрежд. – Обнинск: Титул, 2009.