Тема
урока: Special
days
Цель
урока: развитие коммуникативной компетенции на
уроке английского языка.
Задачи:
Образовательные задачи:
-
развитие навыков устной речи;
-
активизация ранее изученной лексики по теме «праздники»;
-
совершенствование фонетических навыков;
-
развитие навыков аудирования;
-
развитие навыков чтения вслух и перевода;
Воспитательные:
-
воспитание толерантного отношения к иноязычной культуре, к изучаемому языку;
-
развитие мотивации учения;
-
воспитание культуры общения;
Образовательные:
-
расширение лингвистического и филологического кругозора учащихся;
-
развитие эрудиции;
Развивающие:
-
развитие внимания, памяти, воображения, мышления и логики;
-
развитие языковых, индивидуальных и интеллектуальных способностей учащихся.
Оснащение урока: учебник
Spotlight,
рабочая тетрадь, ноутбук, компьютер, проектор, наглядные пособия, презентация
по теме «Holidays».
Ход урока:
I.
Начало урока:
1.
Приветствие
-Get ready for the lesson. Put your books, exercise
books and mark books on the desk. Stand up!
-Good morning! Sit down, please. Let’s start our
lesson.
Teacher: What date is it today? Pupil: Today is the...
Teacher: What’s the weather like today? Pupil: It’s…
Teacher: It is a lovely day. Thank you, sit down.
2.
Фонетическая зарядка
Open
your portfolio, please. Let’s read the poems.
II.
Основной этап:
1.
Объявление
темы
и
цели
урока
Teacher: Look at the screen. You’ll see several
pictures showing different holidays. Let’s name them and say how we usually
celebrate them.
And how do you think what this lesson will be about?
Maybe pictures on the blackboard will really help you.
Сегодня
мы будем говорить о праздниках, которые празднуют англичане и американцы. Вы
узнаете о том, какие праздники существуют в этой стране и о том, как именно их
празднуют в Англии и Америке.
And
now it’s time to fly to the USA. Look at the screen. This picture will help you
to understand what holiday we are going to discuss today.
What
holiday is it?
2.
Работа со стихотворением (формирование умения
определять тему текста по приложениям) Ex.
1, p. 101
So
now it’s time to know more about one of the most interesting holidays in the USA-
the Thanksgiving day. Open you books p.
101
Предполагаемый
ответ:
The
song is about a type of food people eat at harvest time, a pumpkin. It is
related to the title because people eat pumpkin pie at Thanksgiving in America.
3. Работа
с тестом.
What do you know about
Thanksgiving. I offer you to do the quiz. You can discuss the answers with your
partner. Let’s read the questions of the quiz.
Now, it’s time to listen
to the tape-recorder and check up your answers.
Ключи:
1
A, 2 B, 3 B, 4 B, 5 C.
4.
Физкультминутка.
Take your seats on the board of our plane. It’s time to visit the
UK and to get more information about one of their holidays. During our flight
lets sing the song.
5.
Введение новых
лексических
единиц.
So, we are in the UK. Look at the screen, there are some new
words. Let’s read them.
6. Работа
с
видео-роликом.
I’ve got the e-mail from the boy. He is from…. Listen to him attentively. He is
going to tell us about his favorite holiday.
a) выполнение
задания на отработку л/е «Составь слово»
b) повторный
просмотр ролика и выполнение задания «Watch and match»
c) выполнение
задания
«Read and answer Yes or No»
7. Проверка
домашнего задания.
There are many
interesting holidays in different countries. But I want to know what your
favorite holiday is.
Your home task for today
was to prepare a short radio program about your favorite holiday. Let’s check
up your task.
IV. Заключительный этап.
а) подведение итогов урока
What new information have you got?
Итак, мы сегодня узнали с
вами о популярных праздниках в США и Британии, о ваших любимых праздниках и
фестивалях, узнали о различиях в праздновании Пасхи в Британии и в России, повторили
уже изученные слова, связанные с праздниками.
b)
домашнее задание в раб тетр стр. 62, учить слова в учебнике
c) выставление
оценок