Пән: Әдебиеттік оқу
Орта мерзімді жоспар бөлімі:
Жанды
табиғат
Күні:27.09.2018ж
Сынып:
3-сынып
|
Мектеп:Успен мектеп-балабақша кешені КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Шакенова Айслу Жардымовна
Қатысқандар саны: 7
Қатыспағандар саны: 0
|
Сабақ тақырыбы
|
Бау-бақша аясында
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
2.6
Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау.
3.2.6.1
– кейіпкерлердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті, мінез- құлқының өзгеру
себептерін мәтіннен тауып, бағалау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: кейіпкерлердің
іс-әрекетін бағалай алады.
Көптеген оқушылар: негізгі ойды
анықтайды, мінез-құлықтарын мәтіннен тауып оқиды.
Кейбір оқушылар: кейіпкер
мінез-құлқының өзгеру себебін дәлелдеп, бағалай алады.
|
Бағалау критерийлері
|
кейіпкерлердің
іс-әрекетін бағалай алады.
негізгі
ойды анықтайды, мінез-құлықтарын мәтіннен тауып оқиды.
кейіпкер мінез-құлқының
өзгеру себебін дәлелдеп, бағалай алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқуға,
білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.
Жеке
және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану,
қазақ тілі.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет-ресурстар,
дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
|
Ресурстар
|
Топқа
бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен
түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы
т.б
|
Бастапқы білім
|
Б.
Соқпақбаев. «Сен ұйықтап жатқанда», Е. Ашықбаев. «Таң»
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Жаңа топ құру
«Мен басқаның көзімен»
Ортаға
бір оқушыдан кезекпен шығып ,қалған қатысушылар ол жайлы қандай ой- пікірде
екенін айтады . Оқушы өзін басқаның көзімен қандай адам екенін анықтайды«Жалаулар»
арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды қалаған жалауларын алып, 1,2 топтарға
бөлініп отырады.
Түймедақ гүлі
Ортаға
түймедақ гүлі қойылады. Балалар, бүгінгі сабақта армандары орындалу үшін
түймедақтың бір-бір гүлін жұлып алады Артындағы сандар бойынша топтасады Сабақ
соңында пікірлерін жазып, қайтадан гүлді қалпына келтіріп кетеді.
Жұмыс ережесін келісу
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
«Қар кесегі» әдісі арқылы өткен сабақты бекіту
Оқу мақсатын таныстыру
Күтілетін нәтижені анықтау
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
Білім алушы
|
Балл
|
Кейіпкердің
іс-әрекетіне баға беру
|
Түлкі қасқырдың іс-әрекетіне қандай баға берді?
|
1
|
Түлкі
не істеді? Неліктен?
|
1
|
Қасқыр
не істеді? Неліктен?
|
1
|
Өз ойын
дәлелдеп жазу
|
Түлкінің
іс-әрекетіне баға береді.
|
1
|
Өз
ойын дәлелдейді.
|
1
|
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
|
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді
кері байланыс орнату.
|
Сабақтың ортасы
|
Ширату тапсырмасы.
Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)
Тапсырма. «Жеміс бағында» өлеңіне ырғақ
таңдап, мәнерлеп оқыту.
Тыңдалымалды тапсырма.. Суреттегі
жемістерді айқындайтын эпитеттер ойластыр.
Тыңдалым.
Ертегіні
зейін қойып тыңда. Ертегіні басқаша
тағы қалай атар едің? «Жүзім жегісі келген
қасқыр»
Жұптық жұмыс. Суретке қарап, ертегіні әңгімеле.
Топтық жұмыс. «Даналық ағашы» әдісі. Әр топ
тапсырмасын орындап болған соң, өз тобының белгісін ағашқа орналастырады.
І топ. Түлкі қасқырдың іс-әрекетіне
қандай баға берді? Сен оған келісесің бе? Қасқырға қандай кеңес берер едің?
ІІ топ. «Жүзім
жегісі келген қасқыр» ертегісі бойынша не? қалай?не істеді?неліктен? деген
сұрақтарды пайдаланып, кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға бер.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау,
тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары.
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау,
тиімді кері байланыс орнату.
|
Сабақтың соңы
|
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»
Берілген тақырыпта топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы
қабырғаға ілінеді де, оқушылар жүріп, аралап, оған әр оқушылар кішкене
жапсырма қағазға бағасын беріп, пікірін жазып жабыстырып кетеді. Ең
жақсы баға алған топтың жұмысы қаралады.
Түлкінің іс- әрекеті ақылдылық па әлде
қулық па? Өз ойыңды дәлелдеп айт.
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
«Ойлан, Жұптас, Пікірлес»
Оқушыларға қандай да
болмасын сұрақ, тапсырма берілгенен кейін оларды тыңғылықты орындауға
бағытталған интербелсенді тәсіл. Тақтада сұрақ/тапсырма жазылғаннан кейін
әрбір оқушы жекеше өз ойлары мен пікірін берілген уақыт ішінде (2-3 минут)
қағазға түсіреді. Содан кейін оқушы жұбымен жазғанын 3-4 минут талқылайды,
пікірлеседі. Мұғалімнің екі-үш жұпқа өз пікірлерін бүкіл сыныпқа жариялауын
сұрауына болады.
«Менің бау-бақшам» жобасын жасау.
– «Даналық ағашына» тапсырманы ойдағыдай
орындап, құс, ара, көбелек, алманы орналастырдық. Енді осыдан сендерде қандай
ой туындады? (Ағашқа орналастырылған заттардың табиғаттағы пайдасы мен зиянын
айтады).
(ҚБ) “Екі
жұлдыз, бір тілек” әдісі.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
Кері байланыс парағы.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Оқушылар
дың
бірін-бірі, өзін өзі бағалауға негізделген, бұл тәсілдің мақсаты өзін және
құрбыларын әділ бағалауға үйрету.
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау
іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы)
түрінде болуы мүмкін.
Саралау
уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген
кезеңінде
қолданыла алады.
|
Бұл
бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын
әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық
сақтау технологиял ары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері.
Осы
сабақта қолданылат ын
Қауіпсіздік
техникасы
ережелерінің
тармақтары.
|
Сабақ
бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл
бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
|
|
|
|
|