Тема
урока: “American TV
families?” / Spotlight 5. Module 4 “Family ties”.
Цель урока:
•
Отработка лексического и грамматического
материала по теме “Family ties".
•
Расширение кругозора учащихся (знакомство
в телесемьями).
Задачи урока:
Образовательные:
•
Отработка полученных знаний лексики и
грамматики по данной теме.
•
Формирование у учащихся навыков общения в
рамках речевой ситуации “Family ties”
•
Расширение кругозора учащихся: знакомство
с телесемьями (герои мультфильмов и сказок)
Развивающие:
•
Развитие умений и навыков чтения и письма.
•
Развитие коммуникативных навыков: умения
вести диалог и монолог на английском языке.
•
Тренировка памяти и мышления учащихся.
•
Тренировка внимания.
•
Развитие навыков понимания англоязычной
речи.
Воспитательные:
•
Воспитать у учащихся интерес к английскому
языку.
•
Воспитать умение работать в коллективе,
слушать других и помогать друг другу.
Тип урока: комбинированный
Форма и виды работы:
индивидуальная, фронтальная, групповая.
Оборудование урока:
-
листы с заданиями (портфолио);
-
мультимедийный проектор;
-
учебник;
Ход урока.
1. Организационный момент.
Good morning, children!
I am glad to see you!
Sit down please!
Draw
a face. If you feel well , draw a happy face. If not,
draw a sad one.(Слайд2)
2. Постановка темы урока, обозначение цели.
На доске фотографии известных семей. .(Слайд3)
Please, look at the active board and say what we
will speak about today?.
Дети получают буквы из которых составляют тему
урока в команде.
The subject of today’s lesson is “My family”.
3 Речевая
зарядка.
Everyone
has got a family. Назовем членов
семьи(слайд4)
Sister
brother mother
I'd
like to ask some questions about your families.(Слайд5)
1.
Is your family big or small?
2.
How many people are there in your family?
3.
Have you got any sisters or brothers?
4.
What` s your mother's name?
5.
How old is she?
6.
What does she do?
7.
What does she look like?
8.
What's her hobby?
Составить
слова и описать этими словами членов семьи.(Слайд6)
Today we are going to speak about
families, but we’ll speak about unusual families. They’ll be American TV
families. (Слайды7)
-
What American TV families do you know?
-What
films did you like?
-What
did you like?
(Слайд8)
·
«Гриффины» (Family Guy),
·
Семейка Аддамс
The Addams Family,
·
«Си́мпсоны» (The Simpsons)
·
«Американская семейка» («Modern Family»)
·
«Семейка Крудс» (The Croods)
·
4.Предлагает
послушать музыкальную заставку из мультфильма и догадаться о его названии.
Уточняет информацию о мультфильме, его героях. .(Слайд9) .(Слайд10)
Good
job. I see, all of you have done this task well. And now listen to the music
and guess what cartoon does it match?
You
are right! The Simpsons is a very popular TV show, not just in America but all
over the world (слайд11
).
Do
you like to watch this TV show?
Who
are the Simpsons? They are funny cartoon
family from Springfield,USA.
What
do they look like?
What are they like?
6
Дает образец произношения имен героев.
Repeat
the Simpsons` names after me, please.
Слайд 12
Lisa
Simpson [li:sə ]
Bart
Simpson [ba:t ]
Homer
Simpson [houmə ]
Maggie
Simpson [mægi ]
Marge
Simpson [ ma:dз]
Физкультминутка
Слайд 13
5.Предлагает
прочитать текст о Симпсонах про себя и заполнить недостающие слова.
Open
you books at page 61. Look at the picture. Do you know them? They are the
Simpsons.
And
now your task will be to fill in the missing words in the text. Do it your own,
please.
8.
Предлагает прочитать учащимся тексты с полным пониманием о членах семьи
Симпсон. Read the text, please (слайды
№№ 14-18).
9.
Проверяет понимание содержание прочитанного.
Close the books,
please.
Guess
who are they (слайд
№ 19)?
He is not very clever, but he's funny. He likes eating
and drinking very much. (
Homer Simpson)
Her
last name is Simpson. She is 38 years old and she is afraid of flying.( Marge Simpson)
She’s
got a little sister and elder brother. She can speak French.( Lisa
Simpson)
He
is 10 years old. He’s got two sisters. (Bart
Simpson)
She
is the smallest family member. (Maggie Simpson)
10.
Предлагает вспомнить другие американские семьи. Предлагает текст для чтения о
семье, а затем проверяет понимание прочитанного.
Great
job! What other American TV families do you know? Do you know this
family?
I
prepared some information about the Flintstones for you (слайд
20)
You
have read the text about the Flintstones. (слайд
21)
Now
correct the sentences below (слайд
21)
11.
Предлагает вспомнить и сделать краткое сообщение о русских телевизионных
семьях.
Excellent job! And do you know Russian TV families (слайд
22-24)?
What do you know about them?
This is the Voronins. There are ten members in this
family….
Thank
you very much. Good job.
Подводит
итоги урока. Организует рефлексивную деятельность учащихся.
Our
lesson is coming to the end. Tell me, please, what can we do at the end of our
lesson? What have we done during today`s lesson?
Choose
the drawing that reflects your spirit. How do you feel now? What emotions do you feel?
Оценивают
свою УД на уроке рисуют листочки на дереве (зеленый - отлично, синий - хорошо,
красный - не очень хорошо)
12.Объясняет
домашнее задание и выставляет оценки за работу на уроке.
Please,
open your diaries (record books), write down your home task. Your home task for
the next lesson is to write a diary page about your family.
Thank
you for the lesson. You have worked very well. I’m pleased with your work. And
I want to put marks. Keep it up!