Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
2 слайд
Калькулятор
Сабақтың мақсаты
Құрал-жабдықтар
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың барысы
Автор
3 слайд
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Кіріспе
Дәріс
Тапсырма
Сергіту сәті
VІ. Тәжірибе
VIІ. Сұрақтар
VIIІ. Үй тапсырмасы
4 слайд
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Тәрбиелілігі:
Дамытушылығы:
Калькулятор тақырыбы
бойынша оқушыларға
толық түсінік беру.
Арифметикалық және
алгебралық өрнектерді
мәтіндік жазу ережелерімен
танысу. Стандартты
функциялармен танысу.
Калькулятор қолданбасында
жұмысқа дағдылану.
Оқушылардың компьютерге
қызығушылығын арттыру.
Оқушылардың ойлау
қабілеттерін, танымдық
белсенділігін арттыру,
компьютермен жұмыс
істету шеберлігін одан
әрі қарай шыңдау және
осы сабақта алған
білімдерін пайдалана
білуге ықпал жасау.
Сандық ақпаратты
тиімді жүзеге
асыруды білу.
Жүйелікке, еңбекке,
іскерлікке,
ұқыптылық
пен жылдамдыққа
тәрбиелеу.
5 слайд
Керекті құрал-жабдықтар:
Кітап
Дәптер
Компьютер
Интербелсенді
тақта
6 слайд
7 слайд
КАЛЬКУЛЯТОР
Кіріспе
Тәжірибе
Дәріс
Сұрақтар
Тапсырма
Үй тапсырмасы
Сергіту сәті
жабу
8 слайд
Қызықты ақпарат:
Калькулятор (лат. сalculator – «санағыш»)
Сандармен немесе алгебралық
формулалармен амал орындау үшін
қажетті электронлық есептеуіш құрылғы;
2. Калькулятордың функцияларын жүзеге
асыратын компьютерлік программа.
3. Түрлі есептеулерді автоматты түрде
жүргізетін арнаулы программа (салымдар
калькуляторы, байланыс аландарының
калькуляторы және т.с.с.).
4. Кәсіп (калькуляция жасайтын, яғни
өндірістегі шығындарды есептейтін адам).
Калькуляторлар тарихынан
1963 жыл: Англияда бірінші жалпы
қолданыстағы ANITA MK VII калькуляторы
шығарыла бастады. Ол газоразрядты
шамдарда жұмыс істейтін.
1974 жыл: Кеңестер одағында бірінші
қалтаға салып жүретін Электроника Б3-04
калькуляторы шығарыла бастады. Онымен
қарапайым нақты сандарға қолданылатын
арифметикалық амалдар мен тұрақтыларды
пайдаланып есептеулер орынлауға
болатын. Оны жасаумен 27 адамнан
тұратын топ айналысып, 9 ай мерзім
жұмсалған еді.
9 слайд
Математикада арифметикалық және алгебралық өрнектерді бөледі.
Арифметикалық өрнек – бұл арифметикалық операциялар белгілерімен біріктірілген сандар.
Алгебралық өрнек – бұл арифметикалық операциялардың белгілерімен біріктірілген сандар
мен айнымалылар. Информатикада алгебралық өрнек деген түсінік жоқ, ал арифметикалық
өрнек өзіне арифметикалық операциялардың белгілерімен біріктірілген сандар мен
айнымалыларды кіргізеді. Егер сандар мен айнымалылар арифметикалық және логикалық
операциялардың белгілерімен біріктірілсе, мұндай өрнек логикалық деп аталады..
Информатикада арифметикалық өрнектерді жазу үшін қолданылатын арифметикалық
операциялар келесі белгілермен белгіленеді:
« + » - қосу; « - » - алу; « * » - көбейту; « / » - бөлу; « ^ » - дәрежесін табу.
Жақшаның ішіне берілген функция есептелетін өрнекті жазу керек. Стандартты
калькулятор бағдарламасы – бұл кәдімгі калькулятордың компьютерлік аналогі, ол әр
түрлі есептеулерді: сандарда бір санау жүйесінен басқасына ауыстыруға және логикалық
арифметика командаларының амалдарын жүргізуге арналған.
Калькулятор түрлері: 1. Қарапайым 2. Инженерлік
Амалдардың мәртебелерін сақтау және күрделі есептеулер жүргізу үшін жад қолданылады:
MS батырмасы – мәнді жадыда сақтау үшін, MR – жадыдан шығарып алу үшін.
Калькулятор бағдарламасын іске қосу әрекеттерінің тізбегін көрсету.
Пуск Программы Стандартные Калькулятор
Калькулятор:
10 слайд
Сиқырлы шарлар
Тосын сұрақтар
Тапсырма
Қызықты есептер
11 слайд
Калькулятор панелінің батырмаларын тап?
(дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)
С
Delete
Backsace
СЕ
Enter
Home
End
Sqrt
Insert
Әрбір дұрыс жауапқа 5 ұпаймен бағаланады!
12 слайд
10
20
30
10
20
30
10
20
30
Тосын сұрақтар
Әрбір дұрыс жауапқа 10 ұпаймен бағаланады!
13 слайд
10
Сандық батырманы қосу пернесі
CE
Enter
Num Lock
Delete
14 слайд
Калькулятордың неше түрі бар
1
3
2
4
10
10
15 слайд
Калькуляторды
қай программаға жатқызамыз
10
арнайы
қолданбалы
стандартты
жүйелік
16 слайд
Мәнді жадыда сақтау үшін
20
МS
C
MR
CE
17 слайд
Жадыдан шығарып алу үшін
20
MS
CE
MR
C
18 слайд
Инженерлік режиміне қалай көшеміз
20
Файл
Пішін
Түзету
Түр
19 слайд
Калькулятор программасы неше режимде жұмыс істей алады
30
біреу
бесеу
бірнеше
үшеу
20 слайд
Сalculator қазақ
тіліне аударғанда қандай мағына береді
30
санақ
санағыш
ақпарат
қаражат
21 слайд
30
орыс
ағылшын
латын
грек
Сalculator сөзі қай
тілден шыққан
22 слайд
Жарайсың!!!
Жауабың дұрыс
23 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
Num Lock
10
24 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
2
10
25 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
стандартты
10
26 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
MS
20
27 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
MR
20
28 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
Түр
20
29 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
бірнеше
30
30 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
санағыш
30
31 слайд
Жауабың қате
Дұрыс жауабы-
латын
30
32 слайд
Нәтижесінде 99 санын алу үшін, 987654321 санындағы цифрлардың қай аралықтарына “+” белгісін қою керек?
9 8 7 6 5 4 3 2 1 = 99
Нәтижесінде 100 санын алу үшін, 1234567 санындағы цифрлардың қай аралықтарына “+” белгісін қою керек?
1 2 3 4 5 6 7 = 100
Ескерту: сандардың қатарын өзгертуге болмайды, әрбір есептің екі нұсқасы бар.
Жауабы
Әрбір дұрыс жауап 10 ұпаймен бағаланады!
Уақыт керуені
33 слайд
І нұсқасы
9 + 8 + 7 + 6 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 99
ІІ нұсқасы
9 + 8 + 7 + 6 + 5 + 4 3 + 2 1 = 99
І нұсқасы
1 + 2 3 + 4 + 5 + 6 7 = 100
ІІ нұсқасы
1 + 2 + 3 4 + 5 6 + 7 = 100
34 слайд
А деңгейі
В деңгейі
Тәжірибе
С деңгейі
35 слайд
А деңгейі
І. Төмендегі өрнектерді калькуляторда есептеңдер және есептеу нәтижелерін мәтіндік редакторда толтырыңдар.
1) 100-67= 2) (30*5)-6= 3) (456+76)-(76+3)=
4) 6*(45+5-21)= 5) 207+65-(54+32)*2= 6) 76-9*(5-2)=
7) (300+200)-(54+3)= 8) 66/3+11= 9) 80/2+4*(34+12)-1=
10) 100+58-(34+5*2)/2= 11) 45/5+15-6*3= 12) 670+300-2*4+(56-2)=
ІІ. Калькулятор программасының терезесі элементтерінің аттарын жазыңдар. Ол үшін:
Калькуляторды іске қосыңдар.
Калькулятор терезесінің кескінін Windows-тің алмасу буферіне көшіріп алыңдар (Alt + P)
Paint редакторын іске қосыңдар
Paint құжатына алмасу буферінің мазмұнын кірістіріңдер
Мәтін сайманын таңдаңдар және астын толтыруды орындаңдар
36 слайд
В деңгейі
Есептерді шығарындар, есептеулерді калькуляторда орындаңдар және есептеу нәтижелерін мәтіндік редакторда толтырыңдар.
№1 Есеп
((0,52+0,017)*177)/15 есетеңдер.
№2 Есеп
Ботаның салмағы – 35кг, ал қаздың салмағы 7 есе кем. Қаздың салмағы неге тең?
№3 Есеп
Қоймаға 567кг сиыр еті, сиыр етінен 127кг артық қой еті және қой етінен 3 есе артық жылқы еті жеткізілді. Қоймаға қанша килограмм жылқы еті әкеленді?
37 слайд
С деңгейі
Айталық, сендерге бірнеше құрылғы сатып алу керек: принтер (бағасы -17700), сканер (бағасы - 18576), құлақтық (бағасы - 3395). Олардың әрқайсысының бағасын мәтіндік құжатқа жазыңдар. Бағандар құру үшін табуляцияны пайдаланыңдар. Жалпы соманы Калькуляторда есептеңдер. Есептеу нәтижелерін тасымалдау үшін алмасу буферін қолданыңдар.
WordPad-ті іске қосыңдар.
Есептің мәтінін толтырыңдар.
Калькулторды іске қосыңдар және қосуды орындаңдар.
* Жазу көбейтіндіні шешіңдер:
АБ*ВГ = БББ
38 слайд
Бақылау сұрақтары:
1. Калькулятор қосымшасы не үшін
қолданылады?
2. Калькулятор программасының бірнеше
терезесін бір уақытта ашуға бола ма?
3. Есептеулер нәтижесін мәтіндік құжатқа
қалай көшіреміз?
4. Жұмыс үстелінде Калькулятор програм-
масының жарлығын қандай тәсілдермен
құруға болады?
5. Мәселені шешетін өз тәсілдеріңді
ұсыныңдар: Windows операциялық
жүйесінің Бас мәзірінде Калькулятор
программасының жарлығы жоқ.
6. Инженерлік режиміне қалай
көшеміз?
7. Мерзімді есептеп болған соң
Қарапайым түрге қалай
ораламыз?
8. Мына батырмалардың С, СЕ,
МС қызметі не?
9. МS батырмасы қызметі қандай?
10. MR батырмасы қызметі қандай?
жабу
39 слайд
Сергіту сәті:
“Күлкілі” ойыны
Балалар шеңбермен
отырады.1-ші оқушы
«Ха» дейді, 2-ші
оқушы «Ха-Ха» дейді,
3-ші оқушы «Ха-Ха-Ха»
дейді солай соңғы
балаға дейін жалғаса
береді.
40 слайд
§27-28. Калькулятор
Арифметиканың төрт амалын орналастыр. Калькулятордың ішкі жадының көмегімен тексер.
Цифрлардың орналасу ретін ауыстырмай, олардың арасына арифметикалық амалдар белгісін қой. Бұл амалдар нәтижесінде әр қатарда 1 саны шығуы керек.. Жақшаны қолдануға болaды. Егер керек болса, қатар тұрған екі санды екі мәнді сан ретінде қолдануға болады
1 2 3 = 1
1 2 3 4 = 1
1 2 3 4 5 = 1
1 2 3 4 5 6 = 1
1 2 3 4 5 6 7 = 1
1 2 3 4 5 6 7 8 = 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9 = 1
жабу
41 слайд
Уақыт керуені
3 минут
5 минут
10 минут
42 слайд
04
59
58
57
56
55
54
53
52
51
50
49
48
47
46
45
44
43
42
41
40
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
09
08
07
06
05
04
03
02
01
00
Уақыт керуені
43 слайд
09
59
58
57
56
55
54
53
52
51
50
49
48
47
46
45
44
43
42
41
40
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
09
08
07
06
05
04
03
02
01
00
Уақыт керуені
44 слайд
02
59
58
57
56
55
54
53
52
51
50
49
48
47
46
45
44
43
42
41
40
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
09
08
07
06
05
04
03
02
01
00
Уақыт керуені
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 671 861 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Белгібай Айдана Сансызбайқызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
4 ч.