Day in,
day out!
Цель:
актуализация ЛЕ по теме «Распорядок дня». Повторение времени глагола Present Simple,
наречий частотности. Развитие фонематического слуха, произносительных навыков,
монологической и диалогической речи, чтения, письма.
Ход занятия
I.
Организационный момент
II.
Фонетическая зарядка. Let’s warm up!
Буква
G
–[ g
] и [ʤ] СЛАЙД
Repeat after me:
Magic, garden, oranges, green, mango
Repeat the tongue-twister: In the magic garden there
are lots of oranges on the green mango tree. Who wants to read the
tongue-twister?
Remember
or find the words with [ʤ] sound from the text about Harry Potter on the
page 36 (magician, dungeon, Herbology).
III.
Проверка ДЗ
Let’s
check your HT! Imagine, you are the famous magicians at Hogwarts School. Each
of you is Harry Potter. Say a few words about your daily routine. Start
your talk like this: СЛАЙД
4. If you find something difficult to answer, classmates help you. They ask
some questions (use Ex.2 - quiz). Вопросы можно раздать двум уч-ся !!! Несколько
человек
расскажут.
IV.
Работа по
теме урока
(Present Simple, adverbs of frequency)
На
доску
вешаю
adverbs of frequency. Do you know what it is?
Если дети затрудняются
ответить, можно подсказать: I always get up at
6:30 in the morning…
There are indicators of
Pres.Simple Tense. Look at the smart board. There are some rules of
Pres.Simple. Look and remember! СЛАЙД 5-9. Один из уч-ся
читает! В СЛАЙДЕ
9 обсудить значения
употребления
Презент
Симпл.
A habit is a thing that you do often and you can’t stop doing this. A
daily routine is the order of a day. A permanent state is state lasting
for a long time (состояние на длительный срок).
Open your SBs at the P.37 Ex. 3. Вернуть Слайд 9. Дети определяют.
Ex.4 – Один
ученик идет к СМАРТ- доске ОТДЕЛЬНЫЙ
ВОРД-ДОКУМЕНТ с упражнением, другие работают в тетрадях. Открыт СЛАЙД 6
Ex.5 You do it in turn!
Ex.6 b ОТКРЫТ СЛАЙД 7
Дети работают в мини-группах. Разрезанные части предложений собирают в
одно – Put the words in the correct order.
Keys: Harry never walks to school.
Hermione always studies a lot.
Students usually spend their free time in the common room.
The Dursley often don’t treat Harry well.
Hedwig sometimes brings Harry’s mail.
Ex.6 c – дети ищут
в кроссворде слова-индикаторы и составляют несколько предложений о себе – один
наиболее подготовленный уч-ся работает у доски.
Раздаю детям
карточки с картинками. This is your
daily routine. What can you do every day? Произношу выражения из упр.8. Children, you have to
guess, what I mean and raise your hands with appropriate cards.
In the morning you always:
·
Wake up
·
Have a shower
·
Get dressed
·
Have breakfast
Every day you:
·
Go to school
·
Have lessons
·
Have lunch
·
Listen to music
·
Help your parents around the house
In the evening you usually:
·
Have bath
·
Have dinner
·
Do your home work
·
Go out with friends
·
Watch TV
Если останется время, дети берут интервью друг у друга- Interview your partner about his\her daily
routine, use Ex.1 on the P.36 – You have 3 minutes.
V.
Инструктаж ДЗ
SB – P. 37 Ex.8,9, GR4, WB – P.23 Ex.2-3 ВЫПИСАТЬ НА ДОСКУ
VI.
Рефлексия
Sum up our lesson! Look! I have sheet of paper. You must write what you
usually on Mondays do. I wrote: every Monday I…And you continue, using Ex.8
P.37. Then we’ll read our Monday story.
The time is over. Your
marks for today will be…. You may be free! Thank you!
Harry never walks to school.
Hermione always studies a lot.
Students usually spend their free time in the common room.
The Dursley often don’t treat Harry well.
Hedwig sometimes brings Harry’s mail.