Разработка
урока по теме: «TV and TV programmes».
Класс:
6
Предмет:
английский язык
УМК:
«Английский в фокусе» 6 класс; авторы: В. Эванс, Д. Дули; издательство: М.,
Express Publishing «Просвещение» 2008
Тема
учебного занятия: «Телевидение и виды телепередач»
Место урока в учебном плане: Module 4 «Day
after day»; 4b «How about ?»
Продолжительность
учебного занятия: 45 минут
Тип
учебного занятия: урок
Тип
урока: комбинированный
Цель
урока: развитие лексических умений в устной речи и чтении при выражении своего
мнения о роли телевидения в современной жизни, о ТВ- программах.
Задачи:
Обучающие
1.
Активизировать лексику по теме «Телевидение, виды
телепередач».
2.
Развивать лексические навыки в чтении по данной теме, по теме:
«Прилагательные».
3.
Формировать навыки аудирования по теме: «Виды ТВ- программ, выбор программы».
4.
Обучение и проверка сформированности монологической и
диалогической
речи по теме, умения выражать свои предпочтения и неприязнь.
5.
Активизация грамматических навыков употребления
настоящего
простого времени.
6.
Развитие умений поискового чтения текста.
Развивающие:
7.
Развитие способности к анализированию изученной информации, классификации типов
передач, умения выражать и анализировать свое мнение относительно различных
видов программ, фильмов.
8.
Развитие памяти.
9.
Развитие мотивации к изучаемой теме.
Воспитательные:
10.
Формирование уважения к мнению других людей; умения вести беседу,
диалог, соблюдать речевой этикет.
Режим
работы: фронтальный, индивидуальный, парный.
Виды
упражнений: языковые, условно-речевые, речевые.
Оснащение
урока: CD 1 (M.4b, ex.1b, ex.6, ex.9), компьютер (презентация), мультимедийный
проектор, рабочие листы учащихся (раздаточный материал).
К
занятию прилагается план-конспект урока, презентация и индивидуальные рабочие
листы учащихся. По усмотрению учителя возможно внесение изменений, деталей в
данные разработки.
1.
Организационный момент. Установка учителя.
Teacher:
“Good morning! I am glad to see you today. How are you? Who is on duty? What
date is it today? Who is absent?
Let’s
start our lesson.
2. Фонетическая
разминка
Look
to the blackboard. There are some rules of reading.
cious
[ʃəs]- delicious [dɪˈlɪʃəs]
aw [ɔ]
– awful
ea
[eɪ] great
i [aɪ]-
excite, fine
u [ʌ]
– dull, disgust
ng
[ŋ] – interesting, boring, disgusting
w+ o
[ʌ]- wonderful
tion
[ʃən] fiction
a+l
[ɔ:] talk
tch [tʃ] watch
2.
Речевая зарядка. (фронтальный режим работы)
Look
at the screen. What does it look like? It’s look like a TV.
Do
you have a TV at your home?
When
do you watch TV? Why do you watch TV? Why do people watch TV? What
programmes /films does your mother/ father like? When do your parents watch
TV? What is (are ) your favourite
programmes?
Why
do people watch TV?What are your favourite TV- channels and programmes?
3.
Введение темы
Today we’re going to speak about TV and TV programmes , we’ll talk about your
favourite channels and programmes, films, about your TV habits. You are to
listen to the dialogue about choosing TV programmes. I hope you’ll take an
active part in the lesson.
Open
your copybooks and write todays date and topic of our lesson. TV programmes.
You
answered that you like different kinds of TV programmes.
Do
you know that in America teens like watching TV too? They like watching sitcoms,
drama, music shows, news, sports, reality shows, science fiction and talk
shows. Some words are similar in Russian and you can easily guess the
meaning of it.
Look
at the screen and try to guess the meaning of words sitcoms, reality show
and science fiction.
(показываю
короткое видео)
Отработать
чтение слов!
Listen
to the music extracts. Which TV programmes do they match?
1-sport
show
2-news
3-
science fiction
Look
at the pie chart. What do American teenagers like watching on TV? (19% of
American teenagers like watching dramas.)
Ввод других прилагательных
At
the beginning of our lesson you said what do you like watching on TV. And why
do you like watching this or that programme? Can you say? What do you use to
express our likes or dislikes? Of course- adjectives.
We
use certain suffixes at the end of verbs and nouns to form adjectives. These
are : -ful (wonderful), -ing (disgusting), -able (enjoyable), -ic (heroic)
Ввод
других прилагательных
Ex. 3 p.38.
Релаксация
Динамическая пауза.
Hands up, hands down, hands on hips, sit
down.
Stand up. Bend left, bend right. Hands to
the sides.
Hands in front of you, 1,2,3; 1,2,3:
Hands up and wave as a tree, fly as a bee.
Stand still. Hands on your shoulders,
hands on your knees, hands on your toes.
Stand up, please.
Shake your legs, shake your hands.
Turn around and come back.
4.
Закрепление
Look
at the screen. I will show you some pictures, describe it with one word.
1-boring
2—
3
rainbow
4
5 roller coaster
Which
of them are positive and which of them are neagative? Divide into two columns.
P. I
don’t like reality shows. They are boring.
5.
Формирование навыков аудирования и чтения
Ex.
6 p39
Listen
to and read a dialogue and complete sentences 1-5
6.
Рефлексия
Тема
урока
|
Я
знаю, что любят смотреть американские подростки
|
Я
знаю суффиксы, с помощью которых образуются прилагательные
|
Я
запомнил прилагателтные
|
Я
могу выразить свое мнение о своих предпочтениях в телевизионных программах
|
Мне
было легко
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
I’m
satisfied with your work at the lesson. I’m pleased with the answers.
Thank you for your participation. Your hometask for the next lesson is
learn new words.