Тема: Свободное время. Досуг и
увлечения (чтение). Развитие навыков произношения фраз с точки зрения их
ритмико-интонационных особенностей.
Цель: Развитие
навыков монологической речи по теме ‘My daily routine” на базе обобщения и
закрепления грамматического материала (Present Simple Tense).
Задачи:
формирование УУД.
Личностные:
осознавать роль языка и речи в жизни людей, выражать свои эмоции по поводу
услышанного;
Познавательные:
познакомить учащихся с культурой стран изучаемого языка ( история, литература,
традиции);
Коммуникативные:
использовать языковые средства для решения коммуникативных задач;
регулятивные: определять и формулировать
цель деятельности на уроке;
Планируемые результаты:
личностные:
знакомство с миром зарубежных сверстников с использованием средств изучаемого
языка; воспитание у учащихся уважения и интереса к литературным ценностям;
предметные:
развитие у учащихся умения эффективного чтения на английском языке; расширение
активного и пассивного словарей учащихся;
метапредметные:
развитие у учащихся критического мышления, внимания, воображения, памяти;
анализ отрывка из литературного произведения, выработка собственного отношения.
Оборудование:
компьютер, медиапроектор, CD к Spotlight 6 класс, доска.
Методы обучения:
творческий, вербальный, наглядный, частично-поисковый, рефлексия.
Виды учебной деятельности: планирование учебной сотрудничества; анализ; сравнение;
построение речевого высказывания в устной форме; составление высказывания по
алгоритму; контроль ; коррекция
Ход урока
1.
Организационный момент.
(3
мин)
|
T: Good morning, boys and
girls! I’m glad to see you! P: Good morning
Фонетическая зарядка: /-s/, /-z/, /-iz/
T: Now
answer my questions, please.
T: What do they do on picture 1?
P: Go jogging.
T: What do they do on picture 2?
P: have the piano
lessons
T What does it do on picture 3?
P does the shopping
T What do they do on picture 4?
P Have dinner
T What does he do on picture 3?
P has a shower
T: Now open your books, please, p.36. Let's learn how to
say...
|
2. Анализ самостоятельной работы
(2 мин)
|
На
доске разбираем ошибке, допущенные во время самостоятельной работе
|
3.
Речевая разминка.
(3
мин)
|
T: Look at the board
or in your student's book ex.1 Read the words and repeat after me.
brush
teeth, have breakfast, have dinner, have lessons at school, go to school,
play sports, go to bed
T: Let's speak a bit. Tell me
please, what do you usually do in the morning? in the afternoon? in the
evening? at night? at weekends?
P:in
the morning: brush teeth, have breakfast, go to school, have
lessons at school, in
the afternoon: play sports, have lessons at school, in the evening:
have dinner, at night:
go to bed
|
4.
Тренировка лексических навыков.
(5
мин)
|
T: Now, take sheets of paper with
task and look at exercise 1. Here you can see some words. Match the words to
make up word combinations. You have 1 minute to think. Time is over, let's
check. Who wants to do it on the board?
P: brush
teeth, go to bed, play sports, have breakfast, go to school, have lessons at
school, watch TV, listen to music, have dinner.
T: Well done!
|
4/1 Физкультминутка
(5
мин)
|
T It's time to have a rest. Stand
up, please. Listen to me, watch at me and repeat.
Hands on the head, (руки на
голову)
Hands on the hips, (руки на
пояс)
Hands on the table, (руки на
стол)
Hands like this. (Любое
движение.)
Hands on the shoulders, (на
плечи)
Hands up and down, (руки
наверх, вниз)
Hands behind the head (руки за голову)
And sit down! (садятся)
T Now, without me once more.
|
5.
Повторение и закрепление Present Simple Tense.
(7
мин)
|
T Look at the board and answer some
questions.
T What tense do you see? How do we
form positive sentences in Present simple? How do we form negative sentences
in Present simple? How do we form question sentences in Present simple?
(слайд 7-9)
T: Now, let us practice Present Simple Tense. You should
make s
- entences negative. You have 5
minutes. Time is over. Look at the board and check yourself..
|
10. Заключение.
(5 мин)
|
T: Today we have spoken, read, done grammar exercises. I’m
pleased with your work. Thank you.
Open please your day books
and write down your home task.
Write about one of the Harry
Potter's day.
The lesson is over and
Good-bye.
|
Запасное
задание на оставшееся время
(3
мин)
|
T: How much do
you know about the most famous young magician of our times? Open your books at the page 36, exercise 2, listen to
the text and choose the correct answer.
|