Мектеп:
|
Шаған
ЖОББМ
|
Пәні:
|
қазақ
әдебиеті
|
Күні: 05.03.2020
|
Сынып:
9 «а», «ә» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Бөлім:
|
Адам жанының құпиясы
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Фариза Оңғарсынова «Өлең,мен сені аялап өтем...» өлеңі.
|
Оқу
мақсаттары
|
Т/Ж
9.1.4. 1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда
қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
«Өлең,мен сені аялап өтем...» өлеңінен алынған үзінділерді
шығармашылық жұмыстарда қолданады
|
Бағалау критерийлері
|
·
Көркем шығарманы түсінеді;
·
Үзінділермен жұмыс жасай алады;
·
Шығармашылық жұмыстарда қолданады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика және терминология:
Авторлық
идея,өмір шындығы, мазмұн
Оқушылар
түсінеді және сипаттайды...
Диалог
және жазылымға пайдалы тіркестер:
Менің
байқағаным,...Менің ойымша,... Мен ойлаймын...
Шығарманы
оқуға,сюжетін меңгеруге, негізгі ойды анықтауға, қарама- қайшылықты
анықтауға,оқиғасын болжауға және шығармашылық, сыни тапсырмаларға жетелейді.
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиет теориясы, қазақ тілі
|
Алдыңғы білім
|
Төлеген
Айбергеновтың өмірі мен «Сағыныш» өлеңін қайталау
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңі
|
Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар
|
Ресурстар
|
Білімнің өзектілігі
7 мин
|
Ой
шақыру.
Ұйымдастыру
кезеңі.
Үй
жұмысын сұрау. Төлеген Айбергенов «Сағыныш» өлеңі мазмұндау немесе ұнаған
өлең шумағын жаттау еді.
Топқа бөліну.
1-топ:
«Фариза-ақын»
2-топ:
«Фариза-жазушы»
3-топ: «Фариза
–мұғалім,журналист»
«Дұрыс,бұрыс»
тесті.
№
|
Сөйлемдер
|
Дұрыс
|
Бұрыс
|
1
|
Т.Айбергенов
1937 жылы 8 наурызда Қарақалпақ елінің Қоңырат деген жерінде дүниеден озды
|
|
+
|
2
|
1959
жылы Ташкенттің низами атындағы педагогикалық институтын бітіріп, туған
ауылында мұғалім қызметін атқарады
|
+
|
|
3
|
Т.Айбергенов
өлеңдері республикалық баспасөзде 1954 жылдан жарияланады.
|
|
+
|
5
|
1961
жылы туған жерге деген бір топ өлеңдері шыққан.
|
+
|
|
6
|
«Мен
саған ғашық едім» , «Өмірге саяхат», «Құмдағы мұнаралар», «Аманат», «Бір
тойым бар», «Бақшаға саяхат» өлеңдері Отанға , туған елге деген
сүйіспеншілігін, замандастарымыздың рухани сезім байлығын,ізгі тілеу, ақ
ниетін жарқырата ашқан, қазақ поэзиясына өзіндік ырғақ, тегеурінді екпін
әкелген туындылар
|
+
|
|
7
|
«Мен
саған ғашық едім» , «Өмірге саяхат», «Құмдағы мұнаралар»өлеңдері балаларға
арналған
|
+
|
|
8
|
«Ақ
қайыңдар», «Бір тойым бар», «Сені ойладым», «Жаңғырған Маңғыстау» т.б.
өлеңдеріне жазылған әндер ел арасында кеңінен танылмай қалды
|
|
+
|
9
|
Т.Айбергенов
1967 жылы 16 тамызда 30 жасында қайтыс болды.
|
+
|
|
10
|
1997
жылы «Таңдамалы өлеңдер» жинағы мен ол туралы жазылған «Біргемін мен
сендермен» атты естілік кітабы жарық көрді.
|
+
|
|
«3
дұрыс тұжырым жауап»
1
|
О, шіркін, менің қуанышымдай көлемі шексіз болса аудан,
Ондағы жандар көз ашпас еді ау, сағыну менен шаршаудан.
Сүйем мен сені, сүйем мен сені, көкірегі ыстық дүние,
Тұратын түгел сағыну менен аңсаудан!
|
-
|
2
|
Онсыз сен тіпті тұлпар да болсаң, қосыла алмайсың қатарға,
Әуелі әбден сағынып алмай, шығушы болма сапарға.
Сағынбай барсаң, теңіз де сенің тебіренбес жастық шағыңдай,
Торғайдың даусын есіте алмайсың, бауларға кірсең сағынбай.
|
-
|
3
|
Көкірегіңде сағыныш барда, мұрат та сенде бар жаным,
Алдыңда тұрған қыраттың саған көрінбей жатқан ар жағын.
Жазира белдер қуанышыңды болмасын мәңгі шектемек,
Алыңнан орман кес-кестеп шықса, сағынышыңмен көктеп өт.
|
+
|
4
|
Сағыныш деген — молшылық қазына, бола да берер артық-кем,
Ал нағыз асқақ сағыныштарда араның балы бар тіптен.
Мен мынау ыстық жүрегімменен қара тасты да сағынам
Қаланып қалса тәртіппен!
|
+
|
5
|
Мен бүгін сонау көгілдір көлге сағынып ұшып барамын,
Бірге қақ қанат, қасымнан қалмай, сағынып көрген қарағым.
Жалғасын сен айт бұл асқақ әннің, жабылып кетсем мен егер,
Ғұлама жылдар судырлатқанда парағын...
|
+
|
|
|
Мақсат қою
3 мин
|
Оқушыларға
сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, күтілетін нәтижені түсіндіріледі
|
|
Жаңа материалды игеру
6
мин
15
мин
3 мин
|
1-тапсырма: «Дейін-кейін» стратегиясы
Оқушылар
Фариза Оңғарсынова және оның шығармашылығы туралы не білетінін айтады,
«Дейін» бағанын толтырады, бейнематериалды тыңдап «Кейін» бағанын толтырады.
https://www.youtube.com/watch?v=JvUYbY3wWF8&t=34s
Фариза
Оңғарсынова өмірі мен шығармашылығы туралы бейнематериалды көреді.
2-тапсырма:
Үш
топтан үш оқушы шығып өлеңін мәнерлеп оқиды. Оқушылардан түсінгендері
жөніндегі ақпараттар сұралады.
1.Өлеңде
қандай мәселе көтерілген деп ойлайсыздар?
2.Өлеңнің
лирикалық кейіпкері, һаһарманы кім?
4.Негізгі
ойы (идеясы) не жайлы?
3.Ф.Оңғарсынова
лирик ақын дегеніне келісесіңдер ме?
Өз
ойыңмен дәлелде.
Дескриптор
1.
Сұраққа
толық жауап береді
2.
Өз
ойларымен дәлелдейді.
ҚБ:
«Қыл
қалам» тәсілі . Мұғалім бағалауы
Ақ
қалам- өте ақылды
Көк
қалам- ақылды
Сары
қалам – мүмкіндіктер бар
3-тапсырма: Шығармашылық
жұмыс.
Оқушылар
1-топ: «АҚЫНДАР», 2-топ:«ЖАЗУШЫЛАР» 3-топ: «ЖУРНАЛИСТТЕР»
болып шығармашылық жұмыс
жасайды.
1-топ:
«Ақындар» тобы
Берілген үзіндіні оқи отырып
өздерің қиыналған сәтте неден сая алатындарыңды «Мен сені
саялаймын» тақырыбында шағын өлең жазыңдар.
Біреудің пасықтығынан,
біреудің жасып мұңынан,
жүрегім сыздаған кезде,
жаным мұздаған кезде
мен сені саялаймын.
|
2-топ:
«Жазушылар» тобы. жазбаша жұмыс жасайды.
«Ақын
мен өлең егіз ұғым» деген тақырыпта ақындық өнер
ерекшелігі туралы эссе немесе мақала жаз. Ақын –Фаризаның ақындық
қабілетіне, оның өлең шығарудағы сөз өнеріне баға бере отырып айтқан
пікірлерін пайдалан.
Ажалмен айқасқан сәтте
қыршын жас көз ілгенін көріп,
өткінші сезімдерді көріп,
кешегі "доспын"
дегеннің
минутта жерінгенін көріп,
кімнен өшімді аларымды білмей,
кімдерге кінә тағарымды білмей,
алдыңа лапылдап келем,
жарылуға жақындап келем
|
3-топ:
«Журналистер» тобы
1. Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайлы мәліметтермен танысып, зерттеу
жұмыстарын жүргізіп кластер салу (постер арқылы) немесе сурет
салу.
Өмірдің өткелдерінен
қиындық көп көргеніммен,
өртеніп от басқаныммен,
өзіңмен қоштаспадым мен.
Күлкімді, жайлы күнімді,
азапты, қайғы-мұңымды
өзіммен бөліскенің үшін,
қатем мен жеңістерім үшін
менің мынау қиындау тағдырым
болып
о баста көріскенің үшін
Өлең, мен сені аялап өтем!
|
Дескриптор:
-Берілген
үзіндіні пайдаланады.
-Өмірмен
байланыстыра отырып өлең жазады.
- сөз
өнеріне баға бере отырып айтқан пікірлерін пайдаланып,эссе, мақала жазады.
-
өмірбаянына зертеу жүргізіп постер өз ойларын қорғайды.
-сурет
салады
ҚБ: «Екі
жұлдыз,бір тілек»
|
https://www.youtube.com/watch?v=g62RXZHoU3g
|
Рефлексия
2 мин
|
Оқушылар
үшін рефлексия сұрақтары:
Не
білдім?
Неге
үйрендім?
Не
түсініксіз болды?
Нені
жақсартуым керек?
|
|
Үй тапсырмасы
|
Ф.Оңғарсынова
өмірбаянын оқу, «Өлең ,мен сені аялап өтем» өлеңін жаттау.
|
|
|
|
|
|
|
|