САБАҚ: 2-бөлім:
«Балалар
мен үлкендер» тарауы
Тақырыбы:
«Баянның
батырлығы Алашқа аян» 2-сабақ
|
Мектеп: №72
мектеп-лицейі
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Ақтанова
Қ.Қ
|
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Оқу
мақсаттары
|
Көркем
шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау
(Т/Ж3)
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар орындай алады:
|
|
-
Көркем
шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды, жасалу типтері мен тәсілдеріне ажыратады
|
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
|
|
-
Көркем
шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды, жасалу типтері мен тәсілдеріне
ажыратады, дәлелдеп, жан-жақты баяндайды
|
|
Кейбір
оқушылар орындай алады:
|
|
-
Көркем
шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды, жасалу типтері мен тәсілдеріне
ажыратады, дәлелдейді, өзіндік көзқарастарын білдіреді
|
|
Бағалау критерийі
|
-
Көркем
шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды;
-
Жасалу
типтері мен тәсілдеріне ажыратады;
-
Бейнелерін
мысалдар ала отырып дәлелдеп, өзіндік көзқарастарын білдіреді
|
|
Оқыту деңгейі
|
Түсіну,
талдау, қолдану
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар
орындай алады:
|
|
Көркем
шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды, жасалу типтері мен тәсілдеріне ажыратады
|
|
Пәнге
қатысты сөздік қор мен терминдер:
|
|
Көркем
бейне, фантастикалық, трагедиялық, қаһармандық, юмор, сатиралық образдар
|
|
Диалог
құруға / шығарма жазуға пайдалы сұрақтар:
|
|
-
«Баян
– ар-намыс құрбаны», «Ноян – махаббат құрбаны» деген пікірмен келісесіздер
ме?
|
|
Талқылауға
барысында
қолданатын тіркестер
|
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Кейіпкерлердің
адами құндылықтарын үлгі ету
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих,
өнер
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім:
|
М.Жұмабаев «Батыр Баян» мазмұны
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Кезеңдер
уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ресурс
|
Қызығушылық
ояту
5
минут
|
Ұйымдастыру сәті. Амандасу,
сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, сабақ мақсатымен таныстырылады.
Ширату жаттығуы:
·
Дәптерлеріне
жазып келген композициялық жоспарларын оқыту;
·
Сыныпты
шығарма кейіпкерлері арқылы 5 топқа бөлу:
Абылай,
Баян, Ноян, Қалмақ қызы, қосымша кейіпкерлер
|
Оқу ортасы қалыптасады
|
|
|
№1
ТАПСЫРМА.
ТЖ. Іздендіру
тапсырмалары
Нұсқаулық: Өзіңнің
тобыңа түскен кейіпкерлерді 74-беттегі ережені оқи отырып жасалу типтері мен
тәсілдеріне ажыратып, дәлелдеп, бейнесін жан-жақты баяндаңыздар.
Мысалы: Баян -
...... образ, себебі ......., оны мына мысалдар арқылы дәлелдей аламын. Осы
бейнені ашуда жазушы кейіпкер бейнесін мынадай тәсілмен бере білген:
.........
Дескриптор:
-
Жасалу
типтеріне ажыратады;
-
Нақты
мысалдармен дәлелдейді;
-
Кейіпкер
бейнесінің жасалу тәсілін ажыратады.
|
F бағалау
Топ
ішінде бірін-бірі бағалайды
|
|
№2 ТАПСЫРМА. ЖЖ.
Нұсқаулық: «ДЕБАТ»
әдісі. Сынып 3 топқа бөлінеді. 75-беттегі жолдар арқылы және шығармадан
мысалдар келтіре отырып, кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне қатысты өз
пікірлеріңізді білдіріңіздер.
Жас Ноян жас
қанынан тұншыққан соң,
Ұмытпай тұрсын
қалай өзін-өзі.
«Жарайды,
даярмын! Деп айтып салды,
Ойланып бір
минутта қылмай төзім»
Қыз түгіл, қаны
бірге өз бауырын,
Танымай
қалғандай да болды Баян.
Баяланған белде
сала садағына,
Қалшылдап қалды
салып қолды Баян.
Қалың топ хан
ашуын байқаған соң,
Ағытты «әрине»
деп сөздің бөзін.
Шешілді сөз, қол
енді күтіп қалды,
Елшінің ертеңіне
келер кезін.
-
Батыр
Баянның, бөбек Ноянның, дана Абылайдың орында болсақ, сіз не істер едіңіз?
-
Ақтайсыздар
ма, даттайсыздар ма?
Дескриптор:
-
Өздерінің
«ақтау немесе даттау» пікірлерін дәлелдейді;
-
Ойларын
нақты, жүйелі, мысалдармен береді.
|
F бағалау
Топтар
дискриптор негізінде бірін-бірі бағалайды
|
|
Соңы 5 минут
|
Кері
байланыс. «Сиқырлы сандық» әдісі. Бүгінгі
сабақтан алған біліміңді ой елегінен өткізіп, ақ қағазға «Бүгінгі сабақтан не
алдым?» сұрағына жауап жазып, сандықшаға салыңыз.
|
|
|
Үйге
|
1. Ұнаған
кейіпкер бейнесін ашатын жолдардан үзінді жаттау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|