Күні:
Сабақ: қазақ
тілі
Тақырыбы: Түбір
мен қосымшаның жазылуы.
Мақсаты мен
міндеттері: оқу және жазу дағдыларын
қалыптастасқан, жеке тұлғаның қалыптасуы мен дамуына мүмкіндік жасау.
1.Білімділік:сауатты
жазу дағдыларын қалыптастыру; түбір мен қосымшаның жазылуын ұғындыру
түсініктерін қалыптастыру;
2.Дамытушылық:сөйлемдерді
сауатты жаза білу қабілеттерін дамыту; қосымшалардың ажырата білу
қабілеттерін дамыту;
3.Тәрбиелік:ұқыптылыққа,
ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі :жаңа
сабақ
Көрнекіліктер:кесте;,құстар
суреттері, қималы карточкалар., сызбалар.
Әдіс-тәсілдер:жұптық,
топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің
маңыздылығы: Сабаққа дайындықтарын тексеру Үй
тапсырмасын тексеру
Өткенді қайталау:
тақтаға оқушы шығады
-түбір деген не?
мысал келтір
- туынды сөз деген
не? мысал келтір
-қосымшаларда
ата.қандай қосымшаларды білесің?3-4 жұрнақ, 3-4 жалғау ата, олармен сөз ойла.
- түбірлес
сөздерге мысал келтір.
2.Жаңа
тапсырмаларды қалыптастыру:
Дәптермен жұмыс
Каллиографиялық
минут: әріп элеметтерін жазу.
Күй
-шы, -,ге
Жыр
-ла, -лер,
-дың, -ші, -лар
- тақтаға
екі оқушы шығып, қосымшаларды қосып жаз.
Екі бағанға жазылған
сөздерді салыстыру не байқадыңдар?
Қандай қорытынды
жасауға болады?
- теріп жазу-2
оқушы- құстар суреті ілінеді.
Оқы өте қызық!
Сұңқар- жыртқыш
құстар түрлеріне жатады. Олар Антрактикадан басқа жерлердің барлығында
кездеседі. 58 түрі бар.Олар өздері ұя салмайды, кіші құстардың ұяларына
жұмыртқа салады.
Пингвин-
Антарктадада кездеседі, оның 17 түрі бар.Олар балықпен қоректенеді.Олар қыста
жұмыртқалай. Суда өте жақсы жүзеді.
Қарлығаш-торғай
тұқымдасына ұксас , 7 түрі кездеседі.аяғы қысқа болғандықтан көп жүре алмайды,
сондықтан жерге тек ұяға керек заттар үшін қонады. Ұяларын адам жанына салады.
Бүркіт-жыртқыш
құс, 9 түрі бар.ұяларын тасқа, жергеағаш басына салады. «Қызыл кітапқа
енгізілген». Өзінен кіші жануарлармен қоректенеді. Ұшып келіп бас салады.
Ережемен жұмыс-
оқу, қайталау, өздерінің мысалын келтіру.
1- жаттығу-
Екі бағандағы сөздердің айырмашылығына көңіл бөл.
Бөрік-бөркі
көрік-көркі
Әріп-әрпі
ерін-ерні
Ереже
бойынша жұмыс: 21-бет
Соңғы
буындағы ы,і дыбыстары бар кейбір сөздерге дауысты дыбыстан
басталатын қосымша жалғанғанда, ы, і дыбыстары түсіп қалады.
Сергіту
сәті:
3.Жаңа білімді
бекіту:
-сөздерге
жалғаулар жалғап жаз, сөз құрамына талда.
2-жаттығу.Сөйлемдерді
көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын тауып, белгіле.
Қандай өзгеріс болғанын айт.
Орнына, көркі,
әрпінің, халқы.
3-жаттығу. Сөздерді
сөз құрамына талда. Сол сөздерге сұрақ қой.
Дарынды, бағала, батылдық, күзгі,
қайратты, өнегелі.
Екі-үш сөзбен сөйлем құрастырып жазу.
4-жаттығу. сөйлемдерді көшіріп жаз.
Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын тауып, өзгерген дыбыстарды
белгіле.
Көлігі, күшігі, добы, қабығы.
Сабақты бекіту.
4.Үйге тапсырма: 5-жаттығу
22- бет