Күні: 22.11.17ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ембердиева А.М.
|
|
Сынып: 5 А,Ә,Б,В
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ақпараттың өлшем
бірліктері
|
|
Оқу мақсаттары:
|
1. Ақпарат өлшем бірліктерімен,
олардың көлемімен танысады.
2. Ақпараттың өлшем бірліктерін
пайдаланып, есептеулер жүргізу.
|
Жетістіктер критерийлері
|
-
Ақпараттың
өлшем бірліктерін біледі
-
«Байт»
пен «Бит» мағынасын түсінеді
-
Бір
бірліктен екіншіге аудара алады
|
Өткен тақырып
|
«Өрмекшінің торы»
стратегиясы арқылы өткен тақырыпты қайталау
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
СТО, өрмекші торы
|
Колданылатын ресурстар
|
Слайд, бейнеролик,
таратпа қағаздар, оқулық
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, бейнелеу
өнері
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақта жоспарланған
кезеңдер
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
(1 мин)
|
Оқушылармен сәлемдесу,
оқу құралдарын түгендеу. 3 топқа бөліп отырғызу
|
|
Өткен сабақты қайталау
(5 мин)
|
Ақпарат түрлерін, негізгі
түрлерін және ақпараттың қасиеттерін жазыңдар
|
Көрнекіліктер (слайд)
|
Сабақтың басы
Жаңа сабақ. Қызығушылығын ояту,
мәселе қою
2 (мин)
4( мин)
|
Оқушыларға қойылатын
сұрақтар:
-
Қандай
өлшем бірліктерді білесіңдер?
-
Бір
өлшем бірлікті басқа өлшем бірлікке ауыстыру қалай жүзеге асады?
Сабағымызды видео-файлды
көруден бастаймыз
Сонымен балалар біздің
сабағымыздың тақырыбы қандай? «Ақпараттың өлшем бірліктері»
Ақпараттың көлемін
анықтау үшін ақпараттың өлшем бірлігі бит колданылады.
АҚПАРАТ
(Мәтіндегі ақпарат
көлемін санау).
Сонымен, ақпараттың
көлемін өлшеу үшін «байт» деген үлкенірек өлшем бірлік қолданылады. 1 байт 8
биттен тұрады, яғни, ақпаратты өлшеудің ең кіші өлшем бірлігі бит болғаны.
Ал, үлкен көлемді ақпараттарды өлшеу үшін туынды өлшем бірлігі қолданылады:
1 байт = 8 бит
1 Килобайт (Кб) = 1024
байт
1 Мегабайт (Мб) = 1024 Кб
1 Гигабайт (Гб) = 1024 Мб
1 Терабайт (Кб) = 1024 Гб
Битті байтқа айналдыру:
224бит/8=28 байт
Байтты битке айналдыру:
368 байт*8= 2944 бит
Ақпаратты сақтайтын
құрылғылардың сыйымдылығына қарай түрлі ақпараттарды жазуға болады:
Мәтіндер,
бейнеақпараттар, дыбыстық ақпараттар, суреттер.
|
Оқулық 5 сынып
§10, 65 бет
Сілтеме бойынша
видео-файлды көру http://bilimland.kz
Слайд
Слайд
Слайд
|
Сабақтың ортасы
Практикалық жұмыс
Жеке жұмыс
|
Жаттығу 1
Дұрыс жауап таңда
Жаттығу 2
Дұрыс немесе бұрыс
жауапты таңдаңыз
Жаттығу 3
Бос орынды толықтыр
|
Дербес компьютерде
орындайды
Слайд
|
Сергіту сәті
|
Оқушылар орындарынан
тұрып мойынға, көзге және арқаға арналған жаттығулар жасайды
|
|
Сабақтың соңы
|
Оқушылар орындарына
отырып тест тапсырма орындайды
|
Таратпа қағаздар
|
Рефлексия
|
Балалар бүгін сабақта біз
қойған мақсатқа жеттік па?
- Ақпараттың өлшем
бірліктерін біледі
- «Байт» пен «Бит»
мағынасын түсінеді
- Бір бірліктен екіншіге
аудара алады
|
Сабаққа рефлекися жазу
|
Бағалау, кері байланыс
|
Оқушылардың бағалау
парақтарына қойған балдарын есептеу, қорытынды баға қою
|
|
Үй жұмысы
|
§10, 68 бет «Талдау» тапсырмасын дәптерге орындап келу
|
Оқулық 5 сынып
|
Қорытынды: Сабақтың
соңына дейін әр оқушы қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын
үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған балл санын әр оқушы
өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді.
|
Саралау: оқушыларға
алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін.
|
Бағалау критерийлері
бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын.
|
Оқушыларға қауіпсіздік
ережжелерін сақтау ескеріліп, тақырып бойынша мазмұнды сызбаны түсінікті етіп
дайындау.
|
Рефлексия:
1. Сабақ шынайы ма? Бүгін
оқушылар не білд? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгізер едім және неліктен?
2. Қандай екі нәрсе табысты болды?
1.
2.
3. Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды?
1.
2.
4. Сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
|
|
|
|
|