Г.Мусаипова,
Тақыр жалпы негізгі білім беру мектебі.
Павлодар облысы,
Лебяжі ауданы,
Тақыр ауылы.
Сынып: 7
Пән: Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы: Әбділда Тәжібаев «Сырдария» өлеңі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ақынның өмірі мен шығармашылығын талдап,
ойларын пысықтау.
Дамытушылық: Оқушыларды мәнерлеп оқуға, шығармашылық
жұмысқа икемділігін дамыту.
Тәрбиелік: Топ ішінде қарым-қатынас жасау барысында ықылас таныта
отырып, еліне, жеріне деген
сүйіспеншілігін арттыру арқылы тәрбиелеу.
Сабақтың нәтижесі: Шығарманың мазмұнын түсінеді. Деңгейлік
тапсырмаларды орындай алады. Өлеңнің
идеясын өмірмен байланыстыра алады.
Қолданылатын модуль:1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;
2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; 3.Оқыту үшін
бағалау ж/е оқуды бағалау; 4. АКТ-ны
қолдану; 5.Талантты және дарынды балаларды оқыту; 6. Жас
ерекшеліктеріне сәйкес оқыту; 7.Оқытуды
басқару және көшбасшылық.
Сабақтың жабдықтары: Суреттер, интербелсенді тақта, кескін қағаздар,
оқулық.
Сабақтың әдіс –тәсілдері: АКТ
Пән аралық байланыс: тарих, география
Сілтеме : Жалпы орта білім беретін мектептің 7 сыныбына
арналған оқулық /Р.Құтқожина, Қ.Бітібаева, Е.Арын
3-басылымы, өңделген. - Алматы «Атамұра» Автордың өмірбаянын таниды.Өлеңді құрылысына
қарай талдай
біледі. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын өмірден
мысал келтіре отырып аша алады. 2012.-
288 бет
Кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Модуль
|
Бағалау
|
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
5 мин
|
Психологиялық ахуал орнату.
Тақырыпқа шығу : «Көршімнің портреті» стратегиясының орындалу ретімен
таныстырады.
«Абай», «Ыбырай», «Мағжан» топтарына бөлу
|
Көрші сыныптасына қарап, оның суретін салып,
сыйлайды.
Парақшадағы өлеңнің
авторын табу арқылы топқа бөлініп, өз орындарына отырады.
|
|
Көңілді
эмоция
|
|
Функционалдық -
орындаушылық кезең
|
10 мин
|
«Білу»тапсырмалары
«Сыр елі - жыр елі» 1. Слайд бейнефильм
2. Оқушыларға өлеңді мәнерлетіп оқытып, жалқы есімді
тапқызу. (түртіп алу стратегиясы)
|
1. Слайд бойынша
сабақтың мақсатына шығу
2. Таным дерек жұмысы жүргізіледі.
Сырдария» өлеңін оқу, талдау
Гейне, Рейн, Тарас, Днепр, Пушкин, Еділ.
|
АКТ
ОЖТ ОҮБжОБ
|
«Бағдаршам»
|
|
10 мин
|
«Түсіну» тапсырмасы.
Өлеңнің тақырыбын ашу.
1. Сырдария – бірік. сөз, жалқы зат есім
Сырдарияны картадан көрсету.
2. «Сыр» сөз/синонимі/. Адамның жан сыры.
3. «Дария» - үлкен өзен, кең арна.
Сөздікпен
жұмыс:
|
«5Сөздікпен жұмыс (активстудия)
Ге Гейне – неміс ақыны,
Рейн – Германиядағы өзен,
Тарас – Украин ақыны,
Днепр – Украинадағы өзен,
Пушкин – орыс ақыны,
Еділ (Волга) – Ресейдегі өзен.
|
СТОү
ОБжК
ОҮБжОБ
|
Қолпаштау
|
|
5 мин
|
«Қолдану» тапсырмасы.
Күрделі-қарапайым сұрақ әдісімен өлеңнің
идеясын ашу.
(тақтамен жұмыс)
1. Өлең тақырыбы не жайында?
2. Өлеңнің Сырдарияға арналуы қай жерден
байқалады?
3. Ақын еліне, жеріне деген сүйіспеншілігін қалай білдіреді? Оны қай жолдан
байқауға болады?
4. «Ел анасы - менің анам» деген жолдардың мағынасын қалай түсінесіңдер?
5. Анаға ұқсас ұғымды қалай білдірген?
6. Лирика дегеніміз не?
7. Бұл өлең лириканың қай түріне жатады?
|
1. Топпен
жұмыс:
Тапсырма:
І
топ. Сырдария өзені . Кеше.
ІІ топ.Сырдария. Бүгін.
ІІІ топ. Сыр өңірі
.Ертең.
Алғашқы
екі топ дайындап келген мәліметтеріне сүйене отырып, ақын жырлаған Сыр
елінің, Сырдария өзенінің кешегі, бүгінгі тыныс-тіршілігін, жан-жануарлар мен
өсімдіктер әлемін, экологиялық жағдайын , қоршаған ортаға
келген шығындардың ел экономикасына әсерін талдауға тырысуы керек.
ІІІ
топ Сыр өңірін сипатын ақын сөзімен бере
отырып, қоршаған ортаны аялау , сақтау арқылы болашақтағы
өмірін,тынысын беруге тырысады. Табиғатты аяламасақ , арты қандай
апатқа апаратынын болжайды.
|
ОЖЕСО
СТОү
|
«Жест» арқылы
бағалау
|
|
7 мин
|
«Талдау» тапсырмасы.
Рольдік
ойын
«Эколог» «Жасыл полиция» «Жергілікті
тұрғындар»
|
Салыстыру кестесі. Әр топқа
«Эколог», «Жасыл полиция» және «Жергілікті тұрғындар» рөлдерін беру
арқылы Сыр өңірінің экологиясына әсер еткен жағдаяттар мен өз туған жерінің
, Аққу өңірінің экологиясын салыстыру, қоршаған ортаны қорғауға өз
көзқарастарын білдіру.
Сырдария ,Сыр өңірі
|
Аққу өңірі
|
Мысалы: 1. Егістік, мақтаға және
т.б.тартылған су арналарының қоршаған ортаға тигізген әсері.
|
1.
|
|
|
Ұсыныс:
|
|
|
ОЖЕСОжО
СТОү
ТжДБО
|
Бағалау парағы
|
6 мин
|
«Жинақтау»
тапсырмасы.
Өлеңнің маңыздылығы.
Ақын өзінің туған жеріне, өзеніне, еліне
деген сүйіспеншілігін бейнелеген.
Деңгейлік тапсырмаларды орындау
|
Жекелей
тапсырма. АВС А деңгей «Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,
Оны айтатын табиғаттың тілі жоқ...» - шығарма желісімен өз туған жерің, оның табиғаты туралы
ой толғау. В
деңгей- тақырыбы мен идеясына түсінік береді С
деңгей- Бұл өлең лириканың қай түріне жатады?
|
ТжДБО
Ом ОЖТ
|
«екі жұлдыз, бір тілек»
|
«Бағалау»
тапсырмасы
Интерактивкадан
сұрақтар берілді.
|
Ә.Тәжібаевтың «Сырдария» өлеңінің
әлеуметтік мәні, тәрбиелік рөлі, танымдық маңызы. Өзіңе қажетті қандай
мағлұмат жинадың? (Әр оқушы өз ойын қорытындылайды)
|
АКТ
СТОү
ОБжК
|
«2 жұлдыз 1 тілек»
|
Рефлексия
кезеңі
|
2 мин
|
ІІІ. Үйге тапсырма.
Сабақ ұнады ма? Не білдік
? Сырдария өзені
туралы ойларын стикерге жазады.
«Сырдария» өлеңін жатқа оқу;
Өлеңді құрылысына талдау
|
ІҮСтикерлерді
толтырады. Өз ойларын айтады.
|
ОмОЖТ
|
Жиынтық
бағалау
|
|
|
|
|
|
|
|
|