Сабақтың тақырыбы
|
Үш
таңбалы сандар. Ауызша қосу және азайту тәсілдері.
|
|
Жалпы
мақсаты
|
Қалдықты
табуға арналған өзара кері есептерді құруды және шешуді қайталау. Үш
таңбалы сандар және сәйкес шамаларды қосу мен азайтуды қайталау.
Көпбұрыштар мен бұрыштардың ұқсастығын және айырмашылығын тағайындау.
|
|
Оқу
нәтижелері
|
Екі
таңбалы сандарды ауызша қосу жәнеазайтуға дағдыланады.
Мысалдарды
қосу және азайтуда түсіндіре отырып шығарады.
Қосу
және азайтуды өмірде керекті жағдайларда қолдана білуге ұмтылады.
|
|
Сабақ
типі
|
Аралас
сабақ
|
|
Әдістер
|
Сұрақ-жауап,
түсіндіру, тірек схемасымен жұмыс әдісі,проблемалық оқыту әдісі
|
|
Көрнекілігі
|
Плакат, слайдтар,
оқулық,ватман, маркер, қима қағаздар
|
|
Жаттығулар
|
- Психологиялық
ахуал
- «Арифметикалық
диктант»ойыны
- Есіңе
сақта
- Математикалық
эстафета
- Есептер
құпиясы
- Деңгейлік
жаттығулар
- Ойлан,тап!
- Неге?Неліктен?
- Қай
әдіс тиімді?
- Қорытынды.
Рефлексия
- Бағалау
|
|
Сабақ
кезеңдері Уақытты меңгеру
|
1. Мотивациялық-
бағдарлау кезеңі-8-10 минут
2. Операциялық-
орындаушылық кезең (оқу-танымдық, ізденім, ішінара зерттеу, проблемалық
әдістер) -15-20 минут
3. Рефлексиялық-
бағалау кезеңі (өзіндік бақылау- өзін-өзі бағалау әдістері) –
5-8
минут
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Топқа
бөлу
|
Психологиялық
ахуал
Білімнің тұңғиығын бойлайтүғын
Оқысаң жалықтыра қоймайтұғын
« Ғылымдар патшасы» боп дараланып
Математика қызығына тоймайтұғын,-деп математика сабағын бастайық!
Топтар:
І
топ: «Зерде»
Ой
арманын кешеміз,
Ақылды
боп өсеміз.
Есепке
тұнған әлемнің,
Жұмбақ
сырын шешеміз.
ІІ
топ: «Зерек»
Мақсатымыз
–білім алу,
Міндетіміз
–еңбектену
Жеңіске
қолды жеткізу
ІІІ
топ: «Достық»
Шаршы
алаңда мүдірмеу,
Көп
ойланып кідірмеу
|
Оқушылар
бәрі қосылып қимылдар арқылы бейнелейді
|
Слайд,
оқушылар
|
Жаңа
сабаққа дайындық
|
«Арифметикалық диктант» ойыны
Сандарды
жазыңдар.: 46,68,39,30. Бірліктердің астын бір, ал ондықтардың астын екі
сызықпен сызыңдар.
39, 68, 999 сандарынан кейін келетін сандарды жазыңдар.
500,300,900 сандарының тікелей алдында келетін сандарды
жазыңдар.
Диалогтік
оқыту
тірек-схема,
деңгейлік-саралап оқыту әдісі
АКТ
қолдану
|
Оқушылар
ауызша айтылған мысалдарды жазып шығады.
|
Интерактивті
тақта,
|
«Есіңе
сақта!»
|
1 дм =
10
см
1 км=1000 м
1 жыл = 12
ай
1 кг=1000гр
1 сағ = 60
мин
1 т=10 ц
1 тәул =
24сағ
1ц=100 кг
|
Оқушылар
2-сыныпта өтілген материалдарды естеріне түсіреді
|
|
Математикалық
эстафета
|
№1
есепті шығару
300+200
250+300
240+90
500-200
550-300
330-90
1000-700 550-250
1000-300
|
Әр топ
өздеріне берілген есептерді шығару
|
|
Сергіту
сәті.
|
Дөңгеленіп
тұрамыз,
Керегені құрамыз.
Уық болып иіліп,
Шаңырақты құрамыз.
|
Оқушылар
сергіту сәтін қимылдар арқылы көрсетеді
|
|
Жаз
және тексер:
|
200бен
80-нің қосындысы 60 пен 70-тің қосындысынан
артық;
200 бен 60-тың айырмасы 70 пен 90-ның қосындысынан
кем;
500 бен 50-дің қосындысы 80 мен 80-нің қосындысынан артық.
|
Ерілген
теңдіктерді, теңсіздіктерді жазып көрсетеді.
|
|
Есептер
құпиясы
|
Есеп
шартын,сұрағын,шешуін,жауабын құрады,салыстырады,дәлелдейді
|
№3
есепті оқушылар шығарады
|
|
Қызықты
квадраттар
|
5+8+13=26
15+5=20 26-20=6
15+8=23 26-3=3
6+8=14 26-14= 12
12+5=17 26-17= 9
13+6=19
26-19=7
|
|
|
№4
|
Фигуралардың
нөмірлерін теріп
жаз:
|
Оқулықтағы
берілген атауларға қарай топтастырады
|
|
Теңдеу
құр және оны шеш:
|
1-топ:
Х-пен 200-дің қосындысы 500-ге тең;
2-топ:
у-пен 200-дің айырмасы 800-ге тең;
3-топ:
В-мен 300-дің қосындысы 700-ге тең.
|
Топтар
өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды.
|
|
Деңгейлік
тапсырмалар
|
Суретте
қанша үшбұрыш бар? 10
|
Оқушылар
логикалық тапсырмаларды орындайды
|
|
Рефлексия
|
- Оқушылар,
бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Ұнаса өз ойларыңды жазып тақтаға іле
қояйық.
Әсер
еткен жері? Неліктен?
Пікіріңіз?
|
Оқушылармен
кері байланыс жасау арқылы бүгінгі сабақтан ұққандарын өз ойларын жазу
|
|
Бағалау
|
Сабаққа жақсы қатынасқан оқушыларды мадақтау.
Жұлдызшалар тарату
|
Оқушылардың
өзін-өзі бағалауы Оқушыларды формативті бағалау.
|
|
|
|
|
|
|