Сыныбы: 5-8 сынып
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік
дәндерінен және жармалардан түрлі бейне жасау.
Сабақтың міндеті мен мақсаты:
А) жалпы
өсімдік туралы түсінік беріп,өсімдік дәндерінің қасиеті,пайдасы және қолданылу
жағдайы жайлы білуге ықпал ету.
Ә) өсімдік
дәндерін өңдеу жолдарымен таныстыру;
Б) әдемілікке
әсемдікке баулу
Материалдық техникалық құрал: қатты түрлі түсті
қағаз,жеміс-жидек дәндері,желім ПВА
Сабақтың
тақырыбы:
1. Кіріспе
әңгіме
Оқушылардың
өсімдік,жеміс-жидек туралы білетін білімдерін ортаға салу
2. Жаңа сабақ
Біздің орындайтын
жұмысымыз тары,күріш,(заварка)шәй түйіршіктері және су моншақтарды қолдану
арқылы жасалады..Бұл композициянытаза , дақ тимеген қатты қағаз бетіне
жеміс-жидек дәндерін және сумоншақтарды үйлесімді желімдеу тәсілі арқылы
орындаймыз.
! жеміс жидек
дәндерін арнайы қорапта сақта
3. Практикалық
кезең
Жұмыстың орындалу
реті:
1 Қатты қағаздың
айналасын тегістеп қиып аламыз
2 Қағаздың ортасын
тауып алып,бейнеңді карындашпен қатты баспай суретін салып алып,орналастыратын
орынды белгіле.
3 Ойластырған
композициямыз бойынша дәндерді ПВА желімімен желімде.
4 Жеміс дәндерін
бөл. Қатты қағазыңның шетін безендір. Яғни (рамка)
4. Қорыты
нды:
1 .Жұмысқа қандай
жемістің дәндерін падаландыңыз?
2 .Қазақстанда
қандай жеміс ағаштары өседі?
3. Сіздерге жеміс
–жидектен бейне жасаған ұнадыма?
Сабақ тақырыбы:
Бисер мен қатты қағаздан бұйым жасау
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушылардың моншақпен жұмыс жасаудағы білімін жүйелендіру,
Дамытушылық: өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру, шығармашылық
қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: қолөнерге деген қызығушылығын арттыру, ептілікке, талғампаздыққа,
шыдамдылыққа баулу.
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ - жауап, баяндау.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, суреттер, дайын бұйымдар.
Қажетті құрал - жабдықтар: бисер, бисер салатын ыдыс, қайшы.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушыларды түгендеу.
2. Дайындықтарын тексеру.
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
1. Бисер дегеніміз не?
2. Бисерді ең көп шығаратын жерлерді ата?
3. Бисермен кестелеуге қандай талаптар қойылады?
4. Бисердің отаны?
5. «Бисер» сөзі қандай мағына береді?
6. Бисердің түрлері
7. Бисерді қандай бұйымдарға қолдануға болады?
Қайталау сұрақтарының жауаптары:
1. Бисер - ол кішкентай ортасында тесігі бар шариктер. Түстері әртүрлі.
Құрамына қарай бисер шыныдан және металдан жасалған болып бөлінеді.
2. Бисерді ең көп шығаратын жер, Жапония
3. Бисермен кестелеу ұзақ уақытты, шыдамдылықты талап етеді.
4. Бисердің отаны Ежелгі Египет, бұл жерде түрлі түсті шыныдан үлкен
моншақтарда жасаған.
5 «Бисер» сөзі арабтың «буера» сөзінен шыққан. Ол «ортасы тесік моншақ» деген
мағына береді.
6. Бисердің түрлері: қарапайым жай бисер, стеклярус, рубка, богем бисері,
Шорлот деп бөледі.
7. Әйелдердің, қыз - келіншектердің киімдерінің алдын, өңірін кестелеуге,
киімдерге, әртүрлі бұйымдар жасауға қолданады.
ІІІ Жаңа материалды меңгерту
1. Бисерден жасалған әшекейлер - түрлі түсті шыны моншақтар, өрнекті композиция
құрайды. Бисердің декоративтік қасиеті баяғы, кезден - ақ шеберлерді
қызықтырған.
Қазір бисер өру дәстүрі қайта сәнге кірді, өнер саласында бисердің қолдану аясы
үлкеюде. Бисер және стеклярус әйел әшекейлерін, тұрмыстық және декоративтік
ұсақ бұйымдар жасайтын материал ретінде қолданылады.
Қазіргі кезде бисерлерді негізінен, әшекей бұйымдар ретінде қолданады: моншақ,
алқа,
сырға, белдік, кулон, білезік т. б.
2. Бүгін сіздер қатты қағазбен бисерден бұйым жасау технологиясын
орындайсыздар.
Ол үшін жұмыстанатын
заттарды қасымызға дайындап аламыз, қуыршақ,қатты қағаз алтын түсті және күміс
түсті, бисерлер түрлі түсті және ПВА.
Қуыршаққа қатты қағазды
әдемілеп қию арқылы юбка және кофтасын жасап аласыздар,бисерді желімдейтін
жеріңізді карындашпен белгілеп аласыздар,қатты қағаздан дайындалгған киімге
түрлі түсті бисерлерді ПВА желімі арқылы желімдейсіздер.
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Бисермен тоқу жұмысы қызықты, әрі тез жүруі үшін тек құрал - саймандар түгел
болуы ғана емес, жұмыс орнын ыңғайлап алу да маңызды.
І Ү.Қорытындылау
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім»оқушылар өз ойларын айтып қорытындылайды.