Сабақтың
тақырыбы: Өнердің алуан түрлері мен жанрларындағы туындыларды қабылдау.
Сабақтың мақсаты:
-
Бейнелеу өнерінің түрлерімен және
жанрларымен оқушыларды жүйелі таныстыру.
Бейнелеу өнері жанрларына
сурет салған суретшілердің шығармаларын талдап үйрену.
Сабақтың міндеті:
-
оқушылардың
көркемдік іс-әрекеттің алуан түрлеріндегі қарапайым практикалық шеберліктер мен
дағдыларын дамыту
Сабақтың
нәтижесі:
-
Бейнелеу
өнері жанрларына сурет салған суретшілердің шығармаларын талдай алады. Топта
барлығы жұмыс жасай алады;
-
Флипчартта
постер жасай алады.
Сабақ түрі: жаңа
сабақ
Сабақтың
жабдықтары: флипчарт, маркер, жұмыс парағы, ноутбук.
Сабақ әдіс –
тәсілі: диалог, түртіп алу, ЖИГСО, «галереяға саяхат»
Жұмыстың формасы:
жұппен, топпен, жеке дара.
Сабақ барысы:
Кезеңдері
|
Модуль
|
Уақыт
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ұйымдас
тыру
|
СТОү,ОЖТ , ЖЕ.
|
3І
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру өзге ұлттардың амандасуы
Сурет қиындылар арқылы топқа бөлу
|
Ұлттардың амандасуын көрсетіп, дыбыссыз
қадаммен орындарына жайғасады.
|
Білу
|
СТОү, ЖЕ.
(бас бармақ арқылы)
|
7І
|
Ассоцияция туғызу(еске түсіру).
1 топ Бейнелеу өнерінің түрлері
2 топ Бейнелеу өнерінің жанрлары
|
Жеке, жұппен талдап, парақ бетіне
түріріп, қорғайды.
|
Түсіну
|
СТОү, ОЖТ , ЖЕ.
(бағдаршам)
|
10І
|
Мағынаны тану. (еске түсіру мәтінін
тарату.)
Әртүрлі жанрдағы суретші шығармаларын
жұпта талдап, негізгі ойын ашу.
|
Жұппен жұмыс мәтінді оқиды, суретші
шығармаларын талдайды. Топ аралық диалог құрайды.
|
Қолдану
|
АКТ, СТОү, ТДО, ОЖТ , ЖЕ, БК, ОүБОБ.
(шапалақ)
|
15І
|
Таңдаған жанрдағы суретті бейнелеу.
|
Жеке дара жұмыс.
Жұмыс парақтарына таңдаған жанрдағы
суреттерді бейнелеу.
|
Талдау
|
СТОү, ТДО, ЖЕ, БК.
(стикер арқылы бір – бірін бағалайды)
|
5І
|
Әрқайсысы өз жұмыстарын талдап,
қорғайды.
|
Бейнеленген суреттерін композициялық
заңдылықтар бойынша талдайды
|
Жинақтау
|
СТОү, ОЖТ , ЖЕ.
(шапалақ)
|
3І
|
Картина құрастыру. Екі топ
берілген қиындыларды жапсырып, картина
құрастырады.
|
Оқушылар берілген қиындыларды жапсырып,
картина құрастырады.
|
Бағалау
|
Көшбасшылық
|
2І
|
Синквейн
|
Балалар
Бір зат есім (тақырыбы)
Екі сын есім (тақырып бойынша 2 сөзбен)
Үш етістік (тақырып бойынша қимыл әрекет)
Тақырыпқа байланысты, төрт сөзден тұратын сөз тіркесі.
Тақырып бойынша, бір сөзден тұратын синоним құрастырады.
|
Есіңе түсір
Бейнелеу өнерінің түрлері мен
жанрлары.
Бейнелеу өнерінің тарихымен, сан -
салалы тармақтарымен таныстыруда бейнелеу өнерінің түрлеріне тоқталудың орны
ерекше. Атап айтқанда графика, живопись, мүсін, сәндік қолданбалы өнер, сәулет
өнері.
Графика - қағаз, картон бетіне
қарындаш, қаламұш, көмір, тушь арқылы орындалатын бір түсті сурет.
Живопись - қағаз, картон, кенеп
бетіне әр түрлі бояумен орындалатын шығарма.
Мүсін - Әр түрлі материалдармен
дөңгелек көлемді кеңістікте сомдалатын көркем шығарма.(саз, ермексаз, гипс,
ағаш, қола, темір, т. б.)
Сәндік қолданбалы өнер - халық
тұрмысында кеңінен қолданатын түрлі - түрлі көп өнер. Әрбір халықтың өзіндік
тарихымен байланысты өнер.
Сәулет өнері – үйлер, ғимараттар,
көшелер жобалау және оны жасау өнері.
Бейнелеу өнері түрлері оны орындау
тәсіліне байланысты бірнеше жанрға бөлінеді.
Натюрморт - жансыз заттар бұйымдар
бейнеленген көркем шығарма.
Портрет - адамның, тұлғаның келбеті
бейнеленген көркем туынды.
Пейзаж - табиғат көрінісі
бейнеленген көркем шығарма.
Тарихи - бегілі бір оқиғаларды
бейнелеген көркем туынды.
Анималисттік - хайуанаттар мен жан
- жануарлар бейнеленген көркем сурет.
Бағалау туралы синквейн жазу.
Бір зат есім (тақырыбы)
Екі сын есім (тақырып бойынша 2
сөзбен)
Үш етістік (тақырып бойынша
қимыл әрекет)
Тақырыпқа байланысты, төрт
сөзден тұратын сөз тіркесі.
Тақырып бойынша, бір сөзден
тұратын синоним