Ұзақмерзімдіжоспардыңбөлімі: 8.1А Квадрат түбір және иррационал өрнек | Мектеп: «М.Маметова атындағы орта мектебі, мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ |
Күні: 10.10.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Болат Айнаш | Тексерілді: Құрманғалиева М.Р. |
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтыңтақырыбы Сабақ № 17 | Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.1.2.5 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
|
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:- Құрамында квадрат түбірі бар өрнектерді қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы түрлендіреді, бөлшектерді қысқартады. |
Оқушылардың басым бөлігі: -Құрамында квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру арқылы өрнектерді тиімді тәсілдер арқылы ықшамдайды. |
Кейбір оқушылар:Құрамында квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіруді орындайды және есептер құрастыра алады. |
Бағалау критерийі | Құрамында квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіруді орындай алады. |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді түсінеді, бөлшектерді қысқартуды, өрнектерді ықшамдаудытүсіндіреді. Пәнге тән лексика мен терминология -қысқаша көбейту формулалары - квадрат түбірі бар өрнектер - өрнекті түрлендіру - өрнекті ықшамау - бөлшектің алымы - бөлшектің бөлімі - бөлшекті қысқарту - түйіндесіне көбейту - ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер -Құрамында түбір таңбасы бар өрнекті түрлендіру үшін, .. - бөлшекті қысқарту үшін,… |
Құндылықтарға баулу
| «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы: топпен, жұппен жұмыс орындау барысында ынтымақтастық, жеке жұмыс кезінде жауапкершілік,шығармашылық құндылықтарын дарыту. |
Пәнаралықбайланыс | Геометрия |
Алдыңғы білім
| Қысқашакөбейтуформулалары. Ортақкөбейткіштіжақшасыртынашығару. Квадрат түбірдің қасиеттері.Бөлшек бөліміндегі иррационалдықтан құтылу. |
Сабақбарысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы
2 мин
2 мин
1 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі. (амандасу, сынып оқушыларын түгендеу) II. Психологиялық ахуал «Шаттық шеңбер» құру, әр елдің амандасу тәсілдерін қолданып оқушылар бір-бірімен амандасады. III. Топқа бірігу Оқушыларәріптер арқылы топқа бірігеді: «А», «Ә», «Б» «В» топтары.
Тапсырмаларды орындау барысында түстер қолданылады. ІV. Сабақтың тақырыбын айтып, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтау. - Оқушылар сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылайды.
| Қағаз қиындылары арқылы
А1 | А2 | А3 | А4 |
Б1 | Б2 | Б3 | Б4 |
Ә1 | Ә2 | Ә3 | Ә4 |
В1 | В2 | В3 | В4 |
Сабақтыңортасы
31 мин
"Сұрақтар қобдишасы"тәсілі
Қобдишағаөткен тақырыпты қайталауға және жаңа сабақ тақырыбына апаратын сұрақтар, тапсырмалар салынған. Сұрақтарға "1" және "4" сандарын алған оқушылар кезекпенжауап береді. Жауаптары дұрыс болмаған жағдайда топтың басқа мүшелері көмектеседі.
Квадрат түбірдің қандай қасиеттерін білесіздер?
Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан құтылу дегенді қалай түсінесіздер?
Екі өрнектің қосындысының кубын кім тұжырымдап береді?
неге тең?
- қалай өрнектеледі?
көбейткіштерге жіктеңіз
-3=(z-)(z+)теңдігі дұрыс па?
+8с+16
бөлшегінің бөлімінің түйіндес өрнегін атаңдар.
Қалыптастырушы бағалау әр оқушының жауабынан кейін ауызша жүргізіліп отырылады, олар:«дұрыс», «жарайсың», «өте жақсы», ал жауап толық болмаса: «жақсы, дегенмен тағы ойланып көрші»
ІІ.Топпен жұмыс.Саралау тәсілі. Қарқын:
-Кейбір оқушылар басқа оқушыларға қарағанда тапсырмаларды жылдам орындайды.
- Тапсырманы орындап болған оқушылар көмек қажет ететін оқушыларға түсіндіреді.
-Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беріледі.
Белсенді оқыту." Зерделеу және зерттеу": Оқушылардың проблемалық мәселе көтеріп, зерттеу бағытын жорамалдағанын сұрау, проблеманы графикалық нұсқада шешуді ұсыну.
Графикалық органайзерлер. Жүйелік органайзерлер. "Блок" тәсілі. Алгоритмді, үдерістің кезеңдерін жүзеге асыру ретін сипаттайды.
1.Бөлшекті қысқартыңыздар
=
=
=
=
-Бөлшектің алымын (бөлімін) қысқаша көбейту формуласын қолданып көбейткіштерге жіктейді
-Алынған бөлшекті қысқартады
ІІІ. Жұптық жұмыс.Саралау тәсілі. "Диалог және қолдау көрсету": –Тапсырманы орындау барысында кейбір оқушыларға мұғалім, сыныптастары тарапынан жан-жақты әрі нақты көмек керек болады. Алдын ала дайындалған сұрақтар қойылып, сөзбен қолдау көрсету және ынталандырып отырамын.
Белсенді оқыту. Түсіндіру және сипаттау. Бұрынғы жұмысқа негіздеп,есептеу тәсілін баяндайды, неліктен осылай шыққанын, шығару жолын түсіндіреді.
-Бөлшектің алымы мен бөлімін бөлімінің түйіндес өрнегіне көбейте алады
- Ұқсас қосылғыштарды біріктіреді - Бөлшекті қысқартады
5.
6.
7 .
8.
-Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады
- Бөлшекті қысқартады
9.
10.
-Қысқаша көбейту формуласын қолданып көбейткіштерге жіктейді
- Өрнекті тепе-тең түрлендіреді
- Бөлшекті қысқартады
Қалыптастырушы бағалау. Дұрыс жауаптар экранға шығарылады. Жұптар бірін-бірі бағалайды.
ІV. Сергіту сәті.
V. Жеке жұмыс. Саралау тапсырмалары. Саралау тәсілі."Қорытынды":
. –Тапсырма бірдей болғанымен олардың нәтижелері әртүрлі болады.
-Оқушылар берілген тапсырмаларға өздерінің әлсіз және мықты жақтарына қарай жауап береді.
-Оқушыларға нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткіземін.
1.Қысқаша көбейту формуласын қолданып өрнекті түрлендіріңіздер
(b+)() =
А)В)С)c-D)E) -
2. =
А) В)x-5; С)x+5; D)
E)+5;
3.Өрнекті түрлендіріңіздер
=
А)4+3В) 3+4; С) 3+3; D) 2+3
E)2+4
4. aдеп алып,
өрнегін ықшамдаңыз
А)a+10; В)a+1; С)a+2; D)1+a; E)10+a
5. Өрнекті ықшамдаңыздар
(x-4) , мұндағы x; ә) x;
А)5; В)2;C)3; D) 4; E)1
6.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер
= 2+
А)С)
D); E) 2+;
Қалыптастырушыбағалаутәсілі
"Элективті тест". Оқушылар дұрыс есептің жауабына байланысты алдын ала таратылған А, В, С, D, E әріптеріне сәйкес ақ, сары, көк, қызыл, жасыл түсті стикерлерді көтереді. Дұрыс және дұрыс емес жауаптарды диалог құру арқылы талқылай отырып, бірін-бірі бағалайды.
"Сұрақтар қобдишасы"
Постермен жұмыс
Үлестірмелі парақшалар
АКТ
Элективті тест.
Сабақтың соңы
4 мин
VІ. Қорытындылау.
Белсенді оқыту. "Қорытынды шығару және есте сақтау": Жұмыс барысына шолу жасап, қорытындысын шығарып, балалардың нені түсінгенін анықтап, қателерін түзету, оқудың келесі кезеңін түсінуге мүмкіндік беру.
VІІ.Үйге тапсырма беру:№86, 87
VІІІ..Кері байланыс.Бағалау бутерброды".
"Доп лақтыру"
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
ІІ.Топпен жұмыс.Саралау тәсілі. Қарқын:
-Кейбір оқушылар басқа оқушыларға қарағанда тапсырмаларды жылдам орындайды.
- Тапсырманы орындап болған оқушылар көмек қажет ететін оқушыларға түсіндіреді.
-Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беріледі.
ІІІ. Жұптық жұмыс. Саралау тәсілдері. "Диалог және қолдау көрсету": –Тапсырманы орындау барысында кейбір оқушыларға мұғалім, сыныптастары тарапынан жан-жақты әрі нақты көмек керек болады. Алдын ала дайындалған сұрақтар қойылып, сөзбен қолдау көрсету және ынталандырып отырамын.
ІV. Жеке жұмыс. Саралау тапсырмалары. Саралау тәсілі. "Қорытынды"
. –Тапсырма бірдей болғанымен олардың нәтижелері әртүрлі болады.
-Оқушылар берілген тапсырмаларға өздерінің әлсіз және мықты жақтарына қарай жауап береді.
-Оқушыларға нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткіземін.
І."Сұрақтар қобдишасы"тәсілі
Қобдишаға өткен тақырыпты қайталауға және жаңа сабақ тақырыбына апаратын сұрақтар, тапсырмалар салынған. Қалыптастырушы бағалау әр оқушының жауабынан кейін ауызша жүргізіліп отырылады, олар: «дұрыс», «жарайсың», «өте жақсы», ал жауап толық болмаса: «жақсы, дегенмен тағы ойланып көрші»
ІІ.Топпен жұмыс. Топтар сағат тілі бағытымен бірін-бірі бағалайды
Дескриптор: білім алушы
-Бөлшектің алымын (бөлімін) қысқаша көбейту формуласын қолданып көбейткіштерге жіктейді
-Алынған бөлшекті қысқартады
ІІІ. Жұптық жұмыс. Қалыптастырушы бағалау. Дұрыс жауаптар экранға шығарылады. Жұптар бірін-бірі бағалайды.
Қалыптастырушы бағалау тәсілі
ІV. Жеке жұмыс.
"Элективті тест". Оқушылар дұрыс есептің жауабына байланысты алдын ала таратылған А, В, С, D, E әріптеріне сәйкес ақ, сары, көк, қызыл, жасыл түсті стикерлерді көтереді. Дұрыс және дұрыс емес жауаптарды диалог құру арқылы талқылай отырып, бірін-бірі бағалайды.
Қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Интербелсенді тақтамен жұмыста.
Сергіту сәті. "Арқаға сурет салу"
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
1:
2: