- Учебник: «География. Начальный курс», Герасимова Т.П., Неклюкова Н.П.
- Тема: § 1. География как наука
- 01.10.2020
- 203
- 2

Сабақтың тақырыбы: 1931-1933 жылдардағы ашаршылық
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығын, Созақ, Жетісу, Маңғыстау аймақтарындағы көтеріліс барысымен таныстыру, ашаршылық кезіндегі жіберілген ащы ақиқатқа оқушылардың көздерін жеткізу.
Дамытушылық: Дайындалған дерек көздерін,кесте сызбаларды пайдалана отырып,сабақтың мазмұнын аша білудағдысын қалыптастыру.Жастардың еліміздің саяси өмірін дұрыс бағалай білуге бағыт беру.
Тәрбиелік: Жастардың Отан тарихын сүю, ұлтжандылық сезімдерін ояту
Сабықтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың әдісі: Интерактивті тақта ,баяндау, сұрақ жауап, салыстыру, картамен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Карта, слайт суреттер, хронологиялық кесте, Ашаршылық деректі фильмі,тамсырмалар,кесте.
Сабақтың барысы :
І.Ұйымдастыру бөлімі
ІІ.Үй тапсырмасымен жұмыс
ІІІ.Жаңа сабақ
ІV.Тапсырмалармен жұмыс
V. Жаңа сабақты бекіту
VІ. Қорытындылау.
VІІ. Оқушыларды бағалау
VІІІ. Үйге тапсырма беру
І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпты түгелдеу, сабаққа назар аудару .
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс
ІІІ. Жаңа сабақ:
Жаңа сабақтың жоспары:
1. 1931 -1933 жылдардағы аштық
2. Шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығы
1931 -1933 жылдардағы аштық.1929-1930 жылдардың қысында жұт болды.
Өткен тақырыпта ұлт зиялылары Ғ. Мүсірепов, Қ. Қуанышев, М. Ғатаулин т.б. өз наразылықтарын ашық білдіргенін, И. Сталин мен Ф. Голощекинге айыптау хаттар жазғанын айттық. ОГПУ-дің деректері бойынша қазақтар Батыс Сібір, Орта Поволжье, Қалмақстан, Тәжікстан, Солтүстік өлкеге және басқа аймақтарға қоныс аударған. Бірнеше жүз мың қазақ Қытай, Монғолия, Иран мен Ауғанстанға қоныс аударды. Нәтижесінде 1931-1933 жылдары аштықтан, суықтан және өзге де аурулардан
2,1 млн-дай қазақтар мен 200-250 мыңдай басқа ұлттардың өкілдері қаза тапты.
Кесте арқылы түсіндіру: Шаруалар көтерілістері
Уақыты Болған оқиғалар Басшылары
1928 ж “Байлардың шаруашылығын тәркілеу туралы” қаулы. Ф.И. Голощекин
1929 ж Қостанай округіндегі көтеріліс Тәліп Мұсабаев
1929 ж Сырдария округі, Бостандық ауданындағы көтеріліс А. Бекежанов, С. Қадиев,
А. Смағұлов
1930 ж Созақ ауданындағы көтеріліс С. Шолақов
1930 ж Жетісудағы көтеріліс Е.Жанбаев,Қ.Қалиев және
Ғ. Сатырбаев.
1930 ж Ақтөбе, Қостанай және Қызылорда округтеріндегі көтеріліс А. Қанаев, Ж. Бәйімбетов,
М. Саматов,
И. Сатыбалдин
1930 ж 20 ақпан Өскемен мен Зырян аудандарындағы көтерілісі
1931 ж Маңғыстаудағы көтеріліс
Қарсылық түрлері:
ұжымшар қозғалысының белсенділерін, партия, кеңес, комсомол қызметкерлерін, сот орындаушыларын өлтіру; ü
өзін-өзі қорғайтын қарулы отрядтар құру; ü
ашық көтеріліске шығу түрлерінде жасалды; ü
Көтерісшілердің қойған талаптары:
Қарақұмға Ә. Жангелдин бастаған үкімет комиссиясы келді. Сарбаздар жағынан келізсөздерді Ж. Бәйімбетов, Д. Қараев пен А. Әйменовтер жүргізді.
V. Жаңа сабақты бекіту:
VІ. Қорытындылау.
Тарих сахнасында 74 жыл өмір сүрген Кеңес Одағының жарқын кезеңдері баршылық. Бірақ.... дей тұрсақ та қазақ халқы үшін қаралы беттер де айтарлықтай. Елбасымыз Н.Назарбаевтың жарлығымен «31 мамыр» қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні деп жарияланды.
Бұл- біріншіден, ашаршылықта құрбан болған милондардың рухына бүгінгі буыннан тағзым. Екіншіден, келер ұрпақ ата-бабаларының қандай қасіреттерді бастан өткергенін біліп жүріуне қажет тағзым.
ҚР призеденті Нұрсұлтан Назарбаевтың «1931-1933 жылдардағы ашаршылық құрбандарына ескерткіш» монументінің ашылу рәсімінде сөйлеген сөзінен. Сабағымыздың соңында қуғын-сүргін құрбандары болған ата-бабаларымызды еске алып, бір минут үнсіздік жариялайық.
ҮІІ. Бағалау. Сабаққа белсене араласқан жекелеген оқушыларды бағалаймын
ҮІІІ. Үйге тапсырма: §22-21. 1930 жылдардағы аштық, шаруалар.
«Аштық» тақырыбында реферат.
Настоящий материал опубликован пользователем Хасенов Куаныш Мухитович. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалУчитель истории
Файл будет скачан в форматах:
Материал разработан автором:
Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна
учитель биологии и химии
Об авторе
Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником
Тест №2
ҰБТ-ға арналған тест тапсырмалары
Биология 11 сынып
1. Жасушаның негізгі құрылымдық бірлігі қандай?
A) Ядро
B) Цитоплазма
C) Жасуша мембранасы
D) Рибосома
2. ДНҚ репликациясы қай кезеңде жүзеге асады?
A) Анафаза
B) Интерфаза
C) Профаза
D) Метафаза
3. Геннің құрылымдық бөлімі қалай аталады?
A) Интрон
B) Экзон
C) Промотор
D) Оператор
4. Гликолиз процесі қай органоидте өтеді?
A) Митохондрия
B) Ядро
C) Цитоплазма
D) Эндоплазмалық тор
5. Генетикалық кодтың триплеттілігі нені білдіреді?
A) Бір аминқышқылы үш нуклеотидпен кодталады
B) Бір аминқышқылы екі нуклеотидпен кодталады
C) Бір ақуыз бір нуклеотидпен кодталады
D) Ген бір рибосомамен оқылады
Курс повышения квалификации
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: 1931-1933 жылдардағы ашаршылық
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығын, Созақ, Жетісу, Маңғыстау аймақтарындағы көтеріліс барысымен таныстыру, ашаршылық кезіндегі жіберілген ащы ақиқатқа оқушылардың көздерін жеткізу.
Дамытушылық: Дайындалған дерек көздерін,кесте сызбаларды пайдалана отырып,сабақтың мазмұнын аша білудағдысын қалыптастыру.Жастардың еліміздің саяси өмірін дұрыс бағалай білуге бағыт беру.
Тәрбиелік: Жастардың Отан тарихын сүю, ұлтжандылық сезімдерін ояту
Сабықтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың әдісі: Интерактивті тақта ,баяндау, сұрақ жауап, салыстыру, картамен жұмыс.
7 230 289 материалов в базе
Вам будут доступны для скачивания все 210 356 материалов из нашего маркетплейса.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
4 ч.