Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
2 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Табиғатты бүлдірмейік
3 слайд
Сөздік жұмысы:
Саф ауа – таза ауа
Азон – ауа қабаты
Ғаріп – ауру, мүгедек
4 слайд
Полигон зардабы
5 слайд
Таза болса табиғат –
аман болар адамзат
6 слайд
Демалыс кідірісі
7 слайд
Тас төбеден қара бұлтты төндірмей,
Жер-Ананы байлығы мол, тең бірдей.
Осы байлық баршамызға жетеді,
Пайдалансақ табиғатты бүлдірмей.
«Табиғат - байлық» дегенді қалай түсінесің?
Егер табиғатты қорғамаса не болады?
Қазақстандағы экологиясы ластанған жерлерді ата.
8 слайд
Прогрестің дамуына байланысты проблемалар
9 слайд
Прогрестің дамуына байланысты проблемалар
10 слайд
Прогрестің дамуына байланысты проблемалар
11 слайд
Прогрестің дамуына байланысты проблемалар
12 слайд
Ойлан!
ЫСҚҚО
ШАҰМТ
АШТАРДАҒЫ
ПЖАПЙА БАУШ
Әріптерден сөздерді құрастырып, оларға суреттерді таңдап ал.
ҚОҚЫС
ТҰМША
АҒАШТАРДЫ
ЖАППАЙ ШАБУ
13 слайд
Арал теңізі
14 слайд
Прогрестің дамуына байланыста
табиғат
проблема
шығу
Бір тал кессең – он тал ек
Қондырғы орнату
Қоқыс өндеу зауытын ашу
15 слайд
Табиғатсыз адамның күні жоқ,
оны айтуға табиғаттың тілі жоқ
16 слайд
Не білдім?
«Қызыл кітап»
Арал теңізінің
жойылуын
Полигон зардабы
Өз қаламның
экологиясын
Не білгім келеді?
Не білем?
17 слайд
Тамаша ғой
Бүгін сен
Табиғатқа жүгінсең
Құлақ түріп,
Көз тігіп,
Төңірекке үңілсең.
18 слайд
Ескерту:
Табиғат аясын ластама. Ағаш гүл отырғыз және оларды күт.
Табиғат - тіршілік нәрі.
19 слайд
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты қорғайық
Мақсаты:
1. Табиғаты қорғаудағы маңызын түсіну, прогрестің дамуына байланысты проблемаларды зерттеу.
2. Танымдық қабілеттерін дамыту.
3. Табиғатты қорғауға өз үлестерін қосуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бейнефильмдер, сөздіктер, қима қағаздар.
Әдіс-тәслі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топтастыру, ой қозғау, зерттеу, венн диаграммасы, инсерт.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
1. Псих-қ дайындық
2.Топқа бөлу (топ жетекшілерін тағ)
3.Смайликтер тарату
4.Бағалау парағы
5.Таза беттер тарату
II.Мотив-қ кезең
1.Үй тап. тексеру (конкрус түрінде 1,2,3 топ)
2. R: оқушыларды бағалау
III.Операц-қ кезең
1.Жаңа сабаққа шығу (видио)
- Жан-жағымызды қорщаған не ?
- Ата-бабамыздан қалған жер байлығын, аманатын не істеу керек ?
- Табиғатты қорғау, аялау, бүлдірмеу (мәндес сөздер)
Тақырыбы: Табиғатты бүлдірмейік
2.Оқулықпен жұмыс
а) мұғ оқуы
ә) іштей оқу
б) жаппай оқу
в) тізбектей оқу
3.Сөздік жұмысы
Саф ауа – таза ауа
Азон – ауа қабаты
Ғаріп – ауру, мүгедек
4.Дәптермен жұмыс
5.Ой қозғау
(1 тап)
1 топ– Мәтінмен жұмыс, негізгісін бөлу.
Құс қырылды, азайып барады, ауа бұзылды. (Неге?) проб сұрақ
Себебі: Машина, зауыт, газ, көмір ауаны ластайды.
Шығу жолы: Қызыл кітапқа енгізілді
Дүние тану: беті –
2 топ Теңізді былғадық, ядролық бомба жарылды
Проб сұрақ – ҚР қандай теңізі туралы айтылған?
- Абайдын туған жері?
Қазақстан географиясы беті –
Арал теңізінің проблемасы
3 топ Табиғатқа жасап жатқан қастандық, заманыма ренжимін, келер күнге сенемін.
Семей полигоны
Павлодар обл географиясы беті –
R: 1989 ж О. СҮлейменовтың басшылығымен «Семей-Невада» қозғалысы болды
(видио) Полигон зардабы
Сал ауруы
Демікпе
Обо
Өкпе
Таза болса табиғат - аман болар адамзат
6.Денсаулық кідірісі
R: Тас төбеден қара бұлтты төндірмей,
Жер-Ананың байлығы мол, тең бірдей.
Осы байлық баршамызға жетеді,
Пайдалансақ табиғатты бүлдірмей.
Табиғаттан, Жер-Анадан нәр аламыз, асырайды.
а) - Егер табиғатты қорғамасақ не болады?
(Құстар, аңдар жойылады, сулар тартылыды, адамдар ауруға ұшырайды, қоқыстар көбейеді т.б.)
ә) – Қазақстанда экологиясы ластанған жерлерді ата.
Павлодар қаласы индустриялы қала, зауыттар көп, ГРЭС бар, көмір,
Май ауданы полигон
R: Бағалау
(2 тап) Карточка тарату
Прогрестің дамуына байланысты проблемалар
- Табиғаттың бүлінуіне нелер әсер етті?
1 топ
2топ - оқу, талдау
3топ
(видио)
Ойлан тап
R: Проблема Шығу
Қондырғы орнату Қондарғы орнату Қондырғы орнату
Қоқыс өңдеу
зауытын ашу
Бір тал кессен он
Тал ек
Қазіргі ең үлкен проблема : Арал теңізі – дүние жүзін аландатты. Оның қайта қалпына келтіру мүмкіндігі жоқтың қасы.
Арал тағдыры (Фотолар)
R: Табиғатсыз адамның күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.
Табиғатты қорғауға өз үлесімізді қосуымыз керек (Қандай?)
Ағаш отырғызу, орманды өрттен қорғау, қоқыстарды жинау, құстарға қамқорлық көрсету.
Бағалау
R: Не білем? Не білдім? Не білгім келеді?
«Қызыл кітап» Арал теңізінің жойылуы Өз қаламыздың экологиясы
Табиғат туралы Полигон
IV.Үйге тапсырма: 1)Фото сурет жинау
Зауыттар туралы мәліметтер жинау
Альбом жасау
2) Мәнерлеп оқу
V. Қорытындылау:
Сабағымыздың мақсаты не еді?
Табиғатты қорғау, аялау, проблемалардан шығу әдістерін талдау, өз үлесімізді қосу.
Тамаша ғой
Бүгін сен
Табиғатқа жүгінсің,
Құлақ түріп,
Көз тігіп,
Төңірекке үңілсең.
Ескерту: Табиғат аясын ластама,. Ағаш, гүл отырғыз және оны күт.
Видио - «Өз елім» Муз Арт .
6 664 871 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Смагулова Куляим Габдувалиевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
4 ч.