Инфоурок Другое КонспектыТақырыбы: "Санның квадраты және кубы" Әдіскер: Жакупова М. Т.

Тақырыбы: "Санның квадраты және кубы" Әдіскер: Жакупова М. Т.

Скачать материал

Пән: математика

Күні: 14.11.2019

Мектеп: «Балқаш қаласы Абай атындағы №2 лицей» КММ

Мұғалімнің есімі: Қуанышбекова Ж.Қ.

Сынып: 3 «В»

Әдіскер: Жакупова М. Т.

Машықкер: Разахберлі А. Қ

Қатысқандар саны:     Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

«Санның квадраты және кубы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

3.1.2.1 ** - бөлшекті – бүтіннің бір не бірнеше бөлігі және екі натурал санның бөліндісі ретінде түсіну/ санның квадратын - бірдей екі көбейткіштің, ал кубын - бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Санның квадратын және кубын

таба алады;

Оқушылардың көпшілігі: Бөлшекті – бүтіннің бір не бірнеше бөлігі және екі натурал санның бөліндісі ретінде түсінеді;

Кейбір оқушылар: Санның квадратын - бірдей екі көбейткіштің, ал кубын - бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсінеді.

Бағалау критерийілері:

·        Санның квадратын және кубын таба алады.

·        Бөлшекті – бүтіннің бір не бірнеше бөлігі және екі натурал санның бөліндісі ретінде түсінеді.

·        Санның квадратын - бірдей екі көбейткіштің, ал кубын - бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсінеді.

·        Алған білімдерін қортындылайды.

 

Құндылықтары:

Өз ойын ашық айта білуге, батыл шешім қабылдай білуге, белсенділікке, топпен жұмыс жасай білуге баулу.

Ресурстар (ОМЖ)

Оқу құралдар, оқулықтар, жұмыс дәптері, таратпа қағаздар.

Әдіс-тәсілдері

Сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелесу.

АКТ қолдыну дағдылары

Интерактивті тақта, слайд.

Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі.

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

Психологиялық ахуал

 

 

 

 

 

 

Ширату жаттығуы

-Сәлеметсіңдер ме, оқушылар.

Отырыңдар! Бүгінгі математика сабағынан мен  Разахберлі Арайлым Қанағатқызы  беретін боламын. Көңіл-күйлерің қалай? Жақсы. Балалар, ендеше сабағымызды жақсы көңіл күймен бастау үшін менің айтқанымды қайталаңдар.

-Мен бүгін саған сәттілік тілеймін!

-Я сегодня желаю тебе удачи!

-Today I wish you good luck!

Сәйкестендір.

33                        64

23                         25

92                         27

82                         36    

42                          8

62                         81

52                         16

Тексеру:

33                        64

23                         25

92                         27

82                         36    

42                          8

62                         81

52                         16

Дескриптор:

·        Сәйкестіндіреді, тексереді.

Кері байланыс:

Берілген мысалдар қиын болдыма?

Квадрат пен кубты қалай табамыз?

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабаққа дайындау тапсырмалары

Сабақтың ортасы

Бүгінгі өтетін тақырып: «Санның квадраты және кубы» 22 бет.

Сен санның квадраты мен кубын есептейтін боласың.

№1

Есептеп, бұл заттардың қандай материалдан жасалғанын анықта.

23=8-киіз, 33=27- тері, 43=64-ағаш, 52=25-сазбалшық;

Дескриптор:

Есептеп, бұл заттардың қандай материалдан жасалғанын анықтайды.

Кері байланыс:

Ø Қандай амалға есеп шығардық?

Ø Суретте берілген заттар қандай заттан жасалады екен?

Бағалау: «Шапалақ әдісі»

Тапсырманы толық орындап, түсінсеңдер 3 рет шапалақтаңдар.

Тапсырманы толық орындамай, түсінбесеңдер 1 рет шапалақтаңдар.

Сән және қолданбалы өнер - сән өнерінің бір саласы, тұрмыска кажетті көркем, жиһаздық заттарды жасайтын шығармашылық түрі. Негізінен, түрлі үй жиһаздарын (жиһаз, зергерлік ою-өрнекпен әшекейленген заттар, тіршілікке қажетті сәндік құрал-жабдықтар, сувенирлер, құмыра, сый кеселер, т.б.) жасайды.

№3

Есепті шығар.

Киізбен бұйым жасайтын шебер сыйлық үшін 18 киіз үй әзірледі. Ол оның үштен бір бөлігін безендіріп қойды. Әлі қанша киіз үйді безендіруі қажет?

Есеп не туралы? Не белгілі? Не белгісіз? Есеп неше амалмен шығады?

Киіз үй – 18

Безендірілді -

Безендіруі қажет - ?

Шешуі:

1)    18 : = 6 (безендірілді)

2)    18 – 6 = 12 (безендіруі қажет)

Жауабы: 12 киіз үй безендіруі қажет.

Дескриптор:

·        Есепті шығарады.

·        Шешуін, жауабын табады.

Кері байланыс:

Есеп не туралы?

Есепті неше амалмен шығардық?

 

Сергіту сәті.

 

Жұптық жұмыс.

№ 6

Анам құрақ көрпе тігу үшін матадан геометриялық пішіндер қиып алды. Фигуралар теңдей неше бөлікке бөлінген? Фигураның қанша бөлігі боялған, қаншасы боялмаған?

1-ші фигура – теңдей 7 бөлікке бөлінген.1 бөлігі боялған, 6 бөлігі боялмаған.

2-ші фигура – теңдей 12 бөлікке бөлінген.1 бөлігі боялған, 11 бөлігі боялмаған.

3-ші фигура – теңдей 12бөлікке бөлінген.1 бөлігі боялған, 11 бөлігі боялмаған.

4-ші фигура – теңдей 9 бөлікке бөлінген.1 бөлігі боялған, 8 бөлігі боялмаған.

5-ші фигура – теңдей 8 бөлікке бөлінген.1 бөлігі боялған, 7бөлігі боялмаған.

Дескриптор:

·        Фигуралар теңдей неше бөлікке бөлінгенін табады.

·        Фигураның қанша бөлігі боялған, қаншасы боялмағанын табады.

Кері байланыс:      

Жұптық тапсырма барысында қандай қиыншылық туды?

Тапсырма түсінікті болды ма?

Бағалау:

«Қолмен белгі беру» әдісі.

Мен түсініп отырмын және түсіндіре аламын. (қолдын бас бармағы жоғары бағытталады)

Мен әлі түсінбей отырмы (қолдын бас бармағы жанына қарай жантаяды)

Мен түсінгеніме сенімді емеспін  (қолды бұлғау)

№7

Өрнектер құрастырып жаз және олардың мәнін тап.

§  530 бен 210 санының айырмасын 650 санына қос.

§  (530-210)+650=

§  560 пен 120 санының қосындысынан 240-ты азайт.

§  (560+120)-240=

§  650 мен 210 санының айырмасын 240 пен 20 сандарының қосындысына арттыр.

§  (650-120)+(240+20)=

§  650 мен 120 сандарының айырмасын 1000-нан азайт.

§  1000-(650-120)

§  168 бен 120 сандарының қосындысын 240-қа арттыр.

§  (168+120)+240=

Дескриптор:

·        Өрнектер құрастырады.

·        Өрнектердің мәндерін табады.

Кері байланыс:

Ø Өрнекті шығару барысынды қандай амалдарды қолдандық?

Ø Өрнектің мәнін таба алдыңдар ма?

№2

Өздік жұмыс.

а) Көбейтіндіні сандардың квадратына ауыстыр. Өрнектердің мәнін тап.

4*4   9*9    7*7    5*5

8*8   3*3    2*2    6*6

ә) Сандардың квадратын бірдей көбейткіштердің көбейтіндісіне алмастыр. Өрнектердің мәнін тап.

82+200    72+455    92-34    290-82

б) Сандардың кубын бірдей үш көбейткіштердің көбейтіндісіне алмастыр. Есепте.

200+11       64:22      63+33

Дескриптор:

·        Көбейтіндіні сандардың квадратына ауыстырады.

·        Сандардың квадратын бірдей көбейткіштердің көбейтіндісіне алмастырады.

·        Сандардың кубын бірдей үш көбейткіштердің көбейтіндісіне алмастырады.

·        Өрнектердің мәнін табады.

Кері байланыс:

Ø Өздік жұмыс қиын болды ма?

Ø Барлық өрнектердің мәнін таптыңдар ма?

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі.

Жасыл – барлығын орындадым.

Сары – жартылай орындадым

Қызыл – түк орындамадым.

Оқулық

22 бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу шапалақ әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу бағдаршам әдісі фото

Сабақтың соңы

Сабақтағы өз жұмысына баға беру.

Мен сабақта ______________  жұмыс істедім, себебі ____________.

Сабақтағы өзімнің жұмысыма мен

_____________ себебі, _______________.

Сабақтың тақырыбы

___________________________________

болды.

Менің қосымша

_____________________________________

жайлы білгім келеді.

 

·        Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма?

·        Қиналған тапсырмалар болды ма?

·        Сабақтың қай жері ұнады?

Бағалау: «Бас бармақ» әдісі

Үй тапсырмасы:

№4 23 бет.

Таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу жарайсың смайлик

Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен?

 

 

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды?

Әдіскер:

Мұғалім:

Баға:

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тақырыбы: "Санның квадраты және кубы" Әдіскер: Жакупова М. Т."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по продажам

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
