Сабақ:Т.Молдағалиев
«Бауырлар»
|
Мектеп:
№11 Ы.Алтынсарин атындағы о/м
|
|
Күні:
28.04.2016
|
Мұғалімнің
есімі:Кайрошева Гулжихан Кайрошевна
|
|
Сынып: 5б
|
Қатысқандар
саны:23
|
Қатыспағанадар
саны:23
|
|
Сабаққа
негізделген оқу мақсаты:
|
Ақын
өмірі туралы мәлімет беру, өлеңнің мазмұнын аша отырып,өміршеңдігін
түсіндіру.
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар
|
|
- Ақын
өмірімен танысады.
-Өлеңді
мәнерлеп оқиды.
|
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
|
|
-Өлең
мазмұнын ашып оқиды.
-Мәтінмен
жұмыс жасайды.
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
-
Поэзияның өміршеңдігін түсінеді.
-Қандас
бауырлардың тағдыры, өмірі туралы ой бөліседі.
|
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
«Бауырлар»
өлеңі неге орайлас жазылған деп ойлайсыңдар?
|
|
|
|
Негізгі
сөздер мен тіркестер: Туғанжер, ұрпақ, бесік, Сарыарқа, Президент.
|
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|
Талқылауға
арналған тармақтар:бауыр, оралман сөздерінің мағынасын ашу.
|
|
Сіз
неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
|
Жазылым
бойынша ұсыныстар: «Рафт» әдісі бойынша жырақта жүрген қандас
бауырларымызға хат жазады.
|
|
Алдыңғы
тақырып
|
Топтастыру
әдісі.
Ақынның тағы қандай патриотық өлеңдерін білеміз?
|
|
Жоспар
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Жоспарланған жаттығулар тапсырмалар
|
Ресурстар
Оқу үшін
бағалау
|
|
Басталуы
|
8 мин
|
Туыстық
атаулар арқылы 4 топқа бөлемін.
Үй
тапсырмасын тексеру.
«Мина»
әдісі
Сергіту
сәті:
Қимыл қозғалыстармен бой сергіту.
Бейне
фильм . «Оралмандардың отанға оралуы»
|
смайликтерді
сөйлету арқылы бағалау.
|
|
|
15 мин
|
1.Тапсырма: жаңа
тақырыпты меңгеру үшін оқушылар сөздіктен «Бауыр» сөзінің мағынасын ашады.
Оқыту
формасы:топтық
жұмыс
1-топ:Ақын
өміріне шолу жасайды.
2-топ: Өлең
мазмұнын ашу,идеясын айту.
3-топ: Жыршы
Тұрлан өлеңін оқып, мазмұнын ашады.
4-топ:
М.Тахирдың шет елде қалған бауырларына жазған хатын оқиды.
Табыс критерийі:
№
|
Дискриптрлер
|
ж
|
т
|
Балл
|
1
|
Ақын
өміріне шолу жасайды.
|
|
|
1-5
|
2
|
Өлең мазмұнын
ашады,идеясын айтады.
|
|
|
1-5
|
3
|
Тұрлан жыршының
өлеңімен танысады,мазмұнын айтады.
|
|
|
1-5
|
4
|
М.Тахирдың хатын
оқиды,түсіндіреді
|
|
|
1-5
|
«5»
18-20 «4» 13-17 «3» 4-12
|
Әр топ
жұмыстарының тиімді шығуы үшін ұсыныстар беріліп отырады.
Топтар
бір –бірінің жұмыстарын тыңдай отыра «Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалау
жүргізеді.
|
|
Ортасы
|
10 мин
|
Оқулықпен
жұмыс: Тірек
сөздерді бауыр сөзімен байланыстырады.
«Рафт»
әдісі: Оқушылар
жырақта жүрген бауырларға хат жазады.
«Синкуэн»
әдісі: 1.зат есім; 2.сын есім; 3.етістік;4.сөз тіркесі; 5.синоним
Синкуэн
жасайды.
Табыс критерийі:
№
|
Дискриптрлер
|
ж
|
т
|
Балл
|
1
|
Тірек сөздер арқылы
жұмыс жасайды.
|
|
|
1-5
|
2
|
Оқушылар жазған
хаттарын оқиды
|
|
|
1-5
|
3
|
Синкуэн жасайды.
|
|
|
1-5
|
«5»
14-15 «4» 7-13 «3» 3-6
|
Топтар
бір –бірінің жұмыстарын талдай отырып, «Екі
жұлдыз, бір тілек» арқылы өзара бағалайды.
|
|
Аяқталуы
|
12 мин
|
Бекіту: Ашық,
жабық сұрақтар беремін.
Кері
байланыс:«Медаль
мен миссия»
Оқушылар
үйренгендері туралы ұсыныстары мен пікірлерін жазбаша қалдырады.
|
Бірін-бірі
бағалау.
|
|
|
Үйге
тапсырма.
Өлеңді жаттау.
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Слайдттар
, маркер, флипчарт, А4 ,стикерлер,бағдаршам,бейне ролик
|
|
Саралау
|
Дарынды оқушылар
үшін
.Қазіргі кезде дүние жүзіндегі қазақтардың саны қанша?
|
|
Бағалау
|
Қорытынды бағалау
бетшесі:
№
|
Дискриптрлер
|
Қорытынды ұпай
|
І
тапсырма
|
Ақын өміріне шолу
жасайды.
|
|
Өлең мазмұнын ашады,идеясын
айтады.
|
|
Тұрлан жыршының
өлеңімен танысады,мазмұнын айтады.
|
|
М.Тахирдың хатын
оқиды,түсіндіреді.
|
|
|
IІ
тапсырма
|
Тірек сөздер арқылы
жұмыс жасайды.
|
|
Оқушылар жазған
хаттарын оқиды.
|
|
Синкуэн жасайды.
|
|
|
5» 32-35 «4» 20-31
«3» 10-19
|
|
|
|
|
|
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тіл,геграфия,тарих
|
|
АКТ
пайдалану
|
Интербелсенді
тақта
|
|
Рефлексия
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|