Екінші
кіші Сылдармақ тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспект
Тәрбиеші: Есмагулова
Г.С.
Білім беру
саласы:
«Таным»
Пән: Қарапайым
математикалық ұғымдарды қалыптастыру
Өтпелі
тақырып:
Сиқырлы қыс
Тақырыбы: Қысқы
ертегі
Мақсаттары:
- Тәрбиелік:
Балаларды татулыққа, қамқорлыққа тәрбиелеу
- Дамытушылық: заттарды салыстыру арқылы балалардың логикалық ойлау
қабілетін дамыту.
- Оқыту: Балаларды үлкендердің және балалардың
әрекет мәтінінің өзгеруі бойынша тәулік бөліктерін айыруға үйрету; балаларды
дөңгелек, шаршы, үшбұрыш геометриялық пішіндердіатау және тану икемділігін
бекіту. Ойын жаттығу: «Аққала және ұлпа»
Педагогикалық технологиялар: әңгімелесу,
сұрақ-жауап Ресурстармен
қамтамасыз ету: ертегілердің суреттері Билингвалдық
компонент: Ертегі – сказка, Дөңгелек
– круг, Шаршы – квадрат, Ұшбұрыш – треугольник
Ұйымдастырылған
оқу қызметінің барысы:
І. Ұйымдастырушылық
кезеңі
Таңғы
шеңбер
Аспанымыз
ашық болсын!
Деніміз
сау болсын!
Әке-шешеміз
аман болсын!
Ойыншықтарымыз
көп болсын!
ІІ.
Негізгі бөлімі
Балалар,
қазір жылдың қай мезгілі
Қандай
өзгерістер болады?
Балалар,
сендерге ертегілер ұнайды ма?
Қандай
ертегілерді білесіндер?
Кәне
бауырсақ ертегісін кім біледі?
Не
туралы?
Ал
«Үшік ертегілерді кім біледі?» Балалар, енді осы екі ертегін айырмашылығын
салыстырайық. Бауырсақ ертегісінде аңдар бауырсақты жегісі келеді.
Ең
соныңда бауырсақ бүкіл аңнан құтылдым дегенде қу түлкіге жем болды.
Үйшік
ертегісінде аңдар бір бірін достыққа, татулыққа шақырады.
Сергіту
сәті:
Ормандағы
аюдың,
Құлпынайы
көп екен.
Теріп-теріп
алайық
Қалтамызға
салайық.
Балалар
осы бауырсақ пен Үйшік ертегілерді салыстырып көрейік, қандай пішінге ұқсас
екен. Бауырсақ дөнгелекке ұқсайды, өткені ол доп-домалақ. Түсі қандай (Сары).
Үйшікті
алсақ, қарандаршы, төбесі үшбұрышқа ұқсайды, ал қабырғасы шаршыға келеді.
Төбесінің
түсі қандай?
ІІІ. Қорытынды:
Балалар,
бүгінгі сабақ ұнады ма?
Не
туралы болды?
Қандай
ертегі?
Сонымен
жаңа осы ертегілері «Бауырсақ»,
«Үйшік»
қандай пішінге келеді?