Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
3.3.Гидросфера
Күні:23.06.2017ж
Сынып: 7
|
Мектеп: №40 шағын
орталықты орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні:
Кидербаева.А.С
Қатысқандар саны:22
Қатыспағандар:1
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дүниежүзілік
мұхит суының қозғалысы.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес)
|
7.3.3.6.Мұхит
суының қозғалыстарын жіктеп түсіндіреді.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Мұхит
суы қозғалыстарының басты себебін,ағыстардың түрлерін біледі.
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Cуық және жылы ағыс туралы сипаттама береді.
|
Кейбір оқушылар: Ағыстарды
картадан көрсете алады.Ағыстардың пайда болу себептерін біледі.
|
Бағалау критерийі
|
Білу-Су
массаларының бір бағытта орын ауыстыруын біледі.
Түсіну- Мұхит суының қозғалыстарын жіктеп түсінеді.
Қолдану-Суық және
жылы ағыстарды кескін картаға түсіре алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым-тыңдалым:Оқушылар
ақпарат көздерімен жұмыс жасап, қабілеттерін қалыптастырады.
Тыңдалым-айтылым:Бейнероликті
көрсету арқылы судың толысуы және қайту құбылысымен танысады.
Жазылым: Ағыстарды
картадан көрсетіп,кескін картағат белгілейді.
|
Құндылықтарға баулу
|
Шығармашылық және
сын тұрғысынан ойлау,өмір бойы оқуға дайын болу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология,
экология.
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар мұхит
тұздылығы, температурасы, тығыздығы туралы біледі.Географиялық жағдайды
сипаттай алады .
|
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-9
минут
|
Сәлемдесу.
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
.«Жүректен жүрекке»
шеңберінде тұрып оқушылар тілек айтады.
«1,2,3 сандар әдісі»бойынша
сыныпты 3 топқа бөлемін.
Сынып 3 топқа бөлінеді:
1-
топ «Толқын»
2-
топ «Жел »
3-
топ «Ағыс »
Үй тапсырмасын сұрау:
«Зымыран сұрақтар »қойылады.
1)Эхолот дегеніміз
не?
2)Тұздылықты немен
өлшейміз?
3)Цунами
дегеніміз не?
4)Мұхит суының
басты қасиеттерін ата?
5)Тұздылығы ең
төмен мұхит?
6)Мұхит суының
басты қасиеті не?
|
Стикерлер.
Интерактивті тақта.
Жұлдызша әдісі
|
Сабақтың ортасы
10 -30 минут
|
1 . «Сөз
жұмбақ»жасыру арқылы оқушылар жаңа тақырыпты ашады .
1) Ең жылы қуатты
ағыс ?
2) Мұхит суын көп
ластайтын зат?
3 ) Сары өзен деп
қай өзенді айтамыз?
4) Жылы ағыс?
5 ) Су массасының
бір бағытта орын ауыстыруын не деп атаймыз?
Г
|
о
|
л
|
ь
|
ф
|
с
|
т
|
р
|
и
|
м
|
|
|
м
|
ұ
|
н
|
а
|
й
|
|
|
.
|
х
|
у
|
а
|
н
|
х
|
э
|
|
|
к
|
у
|
р
|
о
|
с
|
и
|
о
|
|
|
|
а
|
ғ
|
ы
|
с
|
т
|
а
|
р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Түрлі түсті
қағаздар мен қаламдар, кескін карта.
Шапалақтау арқылы.
Түстер арқылы бағалау.
|
2 ."ДЖИГСО" әдісі бойынша
мәтінді оқып, топқа сұрақтар беріледі.Осы сұрақты талдайды.
Тапсырма:
1-топ:Толысу және қайту құбылысына сипаттама бер.
Дескриптор: -Толысу және қайту құбылысының ұғымын ашады.
2-топ: Ағыстар дегеніміз не ?
Дескриптор: -Ағыстар ұғымының мәнін ашады; -Ағыстардың түрлерін жіктейді. 3-Толқын дегеніміз не? Дескриптор: -Толқын ұғымының мәнін ашады. -Пайда болу себептерін, бөліктерін жіктейді.
3 . «Серпілген сауал» әдісі
Тақырыптың
түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін
сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтырамын.
1, Толқынның қыры немесе жалы ұғымы нені білдіреді?
2.Мұхит суының қозғалысы дегеніміз не?
3,Ағыстарды туғызатын
не?
4.Қандай суық ағыстарды білесің?
5.Қандай жылы ағыстарды білесің?
6.
Толқынның ұзындығы дегеніміз не?
4.
«Шындық па жалған ба »әдісі.
Сұрақ
|
ия
|
жоқ
|
1 .Батыс желдері
жылы ағыс па?
|
|
|
2.Атлант мұхит па?
|
|
|
3 .Ағыстар 2 бөлінеді ма?
|
|
|
4.Мұнай мұхит суын ластай ма?
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың
соңы
|
Үй тапсырмасы:Мұхит
суынын қозғалыстары тақырыбында мәліметті толықтырып келу .
Кері байланыс:
«Екі
жұлдыз бір тілек »әдісін қолданып оқушылар смайлик арқылы кері байланыс
жасайды.
Бағалау:
Оқушылар өзін- өзі
бағалау парақшасы арқылы бағалайды .
Мұғалім бағалайды.
|
Смайликтер
|
Саралау - Сіз қандай
тәсілмен қолдау көрсетпексіз?
Тапсырма тәсіл.
«Сөз жұмбақ» әдісі.
Жіктеу тәсілі.
«Джигсо» әдісі.
Қарқын тәсілі.
«Серпілген
сауал»әдісі.
Қорытындылау
тәсілі .
«Шындық
па жалған ба» әдісі.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Бағалаудың түрлері:
Жұлдызша .
Шапалақ.
Түстер арқылы
бағалау.
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Қабілеті жоғары
оқушыларға проблемалық сұрақ қойылады. Жеке ақпарат көздері арқылы қосымша
мәліметтермен танысып келу ұсынылды.
берілді.
|
Оқушыларға сабақ
барысында берілген
бағалау парақшасы
арқылы өзін- өзі бағалады.Осы бағалау арқылы оқушылар өз қателіктерін таба
білді.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ
туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы
өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Мен бүгінгі сабаққа
қойған мақсатыма қол жеткіздім деп ойлаймын.
Әр оқушылар
өздерінің деңгейлерін біле отырып келесі сабақта талпынып тапсырмаларды
орындады.
Саралаудағы
тәсілдерді тиімді пайдаланып қолдандым.
Сабақ жоспарында
ауытқу болған жоқ.
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Сабақта
қызықты әрі жүйелі болған «Джигсо» әдісі болды.
2. «Серпілген
сауал » әдісі арқылы оқушылар жеке ойланып, мұхит суының қозғалысын үйренді.
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?
1.Бірнеше әдістерді
қолдануға болатын еді.
Осы сабақтың барысында
мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы
нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назр аудару қажет?
Тапсырмаларды
орындауына назар аудару қажет.
|
|
|
|
|
|