Инфоурок Другое Статьи"Түлкі мен қоян" ашық сабақ!

"Түлкі мен қоян" ашық сабақ!

Скачать материал

«Түлкі мен қоян»

Тәрбиеші:  Дүйсеғалиева Ж.Б.

Білім саласы:  Коммуникация.

Сабақтың түрі:  Драма.

Сабақтың тақырыбы: «Түлкі мен қоян»

Мақсаты: Ертегінің мазмұнын айтуға,ауыз екі сөйлей білуге дағдыландыру,сұраққа толық жауап беру қабілеттерін дамыту.Балаларды батылдыққа,өжеттілікке,бір біріне жақсы тілек айта білуге тәрбиелеу.

Қолданылатын көрнекіліктер: Драмалық сахна,жабайы жануарлар,түлкі,қоян ертегі кейіпкерлерінің бейнесі.

ҰОҚ іс-әрекеті

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс -әрекеті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту

сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қоян мен түлкіге сипаттама беру

 

 

 

 

Ойын

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жылулық шеңбері

Шаттық шеңбері.

Арайлап таң атты,

Алтын сәуле таратты.

Жарқырайды қаламыз,

Жайнай түссін даламыз.

Қайырлы таң қонақтар!

Қайырлы таң достарым!

 

-Балалар,қазір жылдың қай мезгілі?

 

-Қыс мезгілінде ауа райы қандай болады?

 

-Ал,қазір қыс мезгілінің соңғы ақпан айы,бұл күндер ақпан айының соңғы күндері.

 

-Енді бізге қандай жыл мезгілі келеді?

-Көктем мезгілі келетінін қайдан білесіңдер?

 

-Қандай ағаштың түрлерін білесіңдер?

 

 

Есік қағылып «Көктем аруы» кіреді.

-Амансыңдар ма балалар ! Сендер менің ағаштарым жайлы айтып жатырсыңдар ма? Құлағым шалып қалды.

-Қандай ағаштың түрлерін білесіңдер?

 

-Мінекей балалар, менің қасымда ағаштарым бар,солардың астында тапсырмалар берілген. Егер сол тапсырмаларды орындасаңдар мен сендерді күн жылығанда орманға саяхатқа шығарамын,түрлі ағаштарды көрсететін боламын.

 Мынау хатты мен оқиын балалар ,ішінде жұмбақтар жасырылған екен , қәне мұқият тыңдаңыздар!

 

Қырда жүрер ол жортып,

Ініде жоқ бармайтын.

Құйрығымен бұлғаңдап,

Қандай аң ол алдайтын!

 

Далада жүр шапқылап,

Керемет бір сақ құлақ.

 

Дұрыс айтасыңдар балалар айлакер түлкі мен қорқақ қоян

«Түлкі мен қоян» ертегіні қуыршақ театры арқылы көрсету

 

Ертегі мазмұны бойынша сұрақ жауап.

-Ертегі ұнады ма балалар ?  

-Ертегіде нелер туралы айтылған?

-Ертегіде түлкінің құйрығы қандай болған?

-Әлден соң ағаш арасына кірген түлкі нені көреді?

-Сол жерде өзін қстап алған қоян,түлкіге не депті?

-Иә,балалар содан бері түлкінің құйрығы ұзын болыпты,ал қоянның құйрығы қысқа болып қалыпты.

 

 

Жазған аңыз ертегіні ынта қойып тыңдаймыз(кітап оқығандай қимыл көрсетеді)

 

Ертегілер еліне ұшатын клеммен ұшамыз-ұшамыз (екі қолымен қанат жасап ұшады)

 

Түлкі болып қашамыз- қашамыз (бір орында тұрып жүгіреді)

 

Қояндай сақ болайық,

Ал енді орнымызға отырайық!

 

-Түлкі қандай?

 

-Түлкінің баласын қалай атайды?

 

-Қоян қандай?

 

-Қоянның баласын қалай атаймыз?

 

«Қандай жануар»

Ойынға конверт дайындалады.Конверттің ортасы дөңгеленіп қиылған, жануарлардың суреттері конвертке салынады.Ойықтан көрінген аңдардың дене мүшелері арқылы қандай жануар екенін табады.

 

Қол алысып қәне біз,

Қандай жақсы бір түру.

Достасайық бәріміз,

Достарменне бір жүру.

Айтарым бар сендерге,

Қандай жақсы дос болу

Тез тұрыңдар шеңберге!

 

Балалар шеңберге жиналып өздері жабайы аңдардың рөліне еніп адамдарға тілектерін айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біз әдепті баламыз,

Жайнай берсін даламыз.

Табиғатты сүйеміз,

Қамқорлықпен қараймыз!

 

Балалар,сонымен Көктем аруының ағаштарындағы тапсырмаларын орындадық.Енді күннің жылуын күтейік.

 

Жарайсыңдар балалар!

 

 

 

 

 

 

Балалар шаттық шеңберін жасап,қонақтармен амандасады.

 

 

 

 

 

-Қыс мезгілі

 

-Суық, аязды, боранды

 

 

 

 

 

-Көктем

-Күн жылынады,қар ериді,ағаштар бүршік жарады.

-Алма ағашы,бәйтерек,шырша

 

 

 

-Сәлеметсіз бе? Көктем аруы!

 

 

-Алма ағашы,бәйтерек,шырша

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түлкі

 

 

Қоян

 

 

 

 

 

 

 

 

-Ия,ұнады

-Түлкі,қасқыр,қоян

-Құйрығы кішкентай болыпты

-Ағаш түбінде отырған қоянды көреді

-Мені өлтірме құйрығымды сыйға беремін дейді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Айлакер,өзі қу,терісі әдемі

 

-Жәутік

 

-Қорқақ, жылдам жүгіреді,сақ құлақ

-Көжек

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мен аю- көп бал жеп жүріңдер сонда ауырмайсыңдар!

Мен қоян-өзімнің жүйріктігімді тілеймін

Мен қасқыр-батылдығымды тілеймін

Мен түлкі-өзімнің әдемілігімді тілеймін

Мен аю-мен сияқты аңқау болмаңдар

Мен қоян-мен сияқты сәбізді көп жеңдер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түлкі мен қоян!

                 Әуелде түлкінің құйрығы жоқ еді. Үнемі айласын асырып жүретін түлкі,жүрген ізін жасыра алмай қиналыпты.Қасқыр түлкінің ізінен аңдып ініне кіреді,айлакер түлкі іннің екінші тесігінен шығып кетіпті.Түлкі орманда келе жатып ағаш түбінде отырған қоянды көреді. Ол мезгілде қояндардың құйрығы ұзын,жүгіруіне кедергі келтіреді екен. Сол жерде қоян өзін ұстап алған түлкіге «мені өлтірме,құйрығымды сыйға берейін»,-деп жалыныпты. Міне содан бері түлкінің құйрығы ұзын болыпты,ал қоянның құйрығы қысқа болып қалыпты.

 

Қырда жүрер ол жортып,

Іні де жоқ бармайтын.

Құйрығымен бұлаңдап

Қандай аң ол алдайтын

 

 

Далада жүр шапқылап

Керемет бір сақ құлақ

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Түлкі мен қоян" ашық сабақ!"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Техник-конструктор

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

«Түлкі мен қоян»

Тәрбиеші: Дүйсеғалиева Ж.Б.

Білім саласы: Коммуникация.

Сабақтың түрі: Драма.

Сабақтың тақырыбы: «Түлкі мен қоян»

Мақсаты: Ертегінің мазмұнын айтуға,ауыз екі сөйлей білуге дағдыландыру,сұраққа толық жауап беру қабілеттерін дамыту.Балаларды батылдыққа,өжеттілікке,бір біріне жақсы тілек айта білуге тәрбиелеу.

Қолданылатын көрнекіліктер: Драмалық сахна,жабайы жануарлар,түлкі,қоян ертегі кейіпкерлерінің бейнесі.

ҰОҚ іс-әрекеті

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс -әрекеті

Сергіту

сәті

Қоян мен түлкіге сипаттама беру

Ойын

Жылулық шеңбері

Шаттық шеңбері.

Арайлап таң атты,

Алтын сәуле таратты.

Жарқырайды қаламыз,

Жайнай түссін даламыз.

Қайырлы таң қонақтар!

Қайырлы таң достарым!

-Балалар,қазір жылдың қай мезгілі?

-Қыс мезгілінде ауа райы қандай болады?

-Ал,қазір қыс мезгілінің соңғы ақпан айы,бұл күндер ақпан айының соңғы күндері.

-Енді бізге қандай жыл мезгілі келеді?

-Көктем мезгілі келетінін қайдан білесіңдер?

-Қандай ағаштың түрлерін білесіңдер?

Есік қағылып «Көктем аруы» кіреді.

-Амансыңдар ма балалар ! Сендер менің ағаштарым жайлы айтып жатырсыңдар ма? Құлағым шалып қалды.

-Қандай ағаштың түрлерін білесіңдер?

-Мінекей балалар, менің қасымда ағаштарым бар,солардың астында тапсырмалар берілген. Егер сол тапсырмаларды орындасаңдар мен сендерді күн жылығанда орманға саяхатқа шығарамын,түрлі ағаштарды көрсететін боламын.

Мынау хатты мен оқиын балалар ,ішінде жұмбақтар жасырылған екен , қәне мұқият тыңдаңыздар!

Қырда жүрер ол жортып,

Ініде жоқ бармайтын.

Құйрығымен бұлғаңдап,

Қандай аң ол алдайтын!

Далада жүр шапқылап,

Керемет бір сақ құлақ.

Дұрыс айтасыңдар балалар айлакер түлкі мен қорқақ қоян

«Түлкі мен қоян» ертегіні қуыршақ театры арқылы көрсету

Ертегі мазмұны бойынша сұрақ жауап.

-Ертегі ұнады ма балалар ?

-Ертегіде нелер туралы айтылған?

-Ертегіде түлкінің құйрығы қандай болған?

-Әлден соң ағаш арасына кірген түлкі нені көреді?

-Сол жерде өзін қстап алған қоян,түлкіге не депті?

-Иә,балалар содан бері түлкінің құйрығы ұзын болыпты,ал қоянның құйрығы қысқа болып қалыпты.

Жазған аңыз ертегіні ынта қойып тыңдаймыз(кітап оқығандай қимыл көрсетеді)

Ертегілер еліне ұшатын клеммен ұшамыз-ұшамыз (екі қолымен қанат жасап ұшады)

Түлкі болып қашамыз- қашамыз (бір орында тұрып жүгіреді)

Қояндай сақ болайық,

Ал енді орнымызға отырайық!

-Түлкі қандай?

-Түлкінің баласын қалай атайды?

-Қоян қандай?

-Қоянның баласын қалай атаймыз?

«Қандай жануар»

Ойынға конверт дайындалады.Конверттің ортасы дөңгеленіп қиылған, жануарлардың суреттері конвертке салынады.Ойықтан көрінген аңдардың дене мүшелері арқылы қандай жануар екенін табады.

Қол алысып қәне біз,

Қандай жақсы бір түру.

Достасайық бәріміз,

Достарменне бір жүру.

Айтарым бар сендерге,

Қандай жақсы дос болу

Тез тұрыңдар шеңберге!

Балалар шеңберге жиналып өздері жабайы аңдардың рөліне еніп адамдарға тілектерін айтады.

Біз әдепті баламыз,

Жайнай берсін даламыз.

Табиғатты сүйеміз,

Қамқорлықпен қараймыз!

Балалар,сонымен Көктем аруының ағаштарындағы тапсырмаларын орындадық.Енді күннің жылуын күтейік.

Жарайсыңдар балалар!

Балалар шаттық шеңберін жасап,қонақтармен амандасады.

-Қыс мезгілі

-Суық, аязды, боранды

-Көктем

-Күн жылынады,қар ериді,ағаштар бүршік жарады.

-Алма ағашы,бәйтерек,шырша

-Сәлеметсіз бе? Көктем аруы!

-Алма ағашы,бәйтерек,шырша

Түлкі

Қоян

-Ия,ұнады

-Түлкі,қасқыр,қоян

-Құйрығы кішкентай болыпты

-Ағаш түбінде отырған қоянды көреді

-Мені өлтірме құйрығымды сыйға беремін дейді

-Айлакер,өзі қу,терісі әдемі

-Жәутік

-Қорқақ, жылдам жүгіреді,сақ құлақ

-Көжек

Мен аю- көп бал жеп жүріңдер сонда ауырмайсыңдар!

Мен қоян-өзімнің жүйріктігімді тілеймін

Мен қасқыр-батылдығымды тілеймін

Мен түлкі-өзімнің әдемілігімді тілеймін

Мен аю-мен сияқты аңқау болмаңдар

Мен қоян-мен сияқты сәбізді көп жеңдер

Скачать материал
