Инфоурок Английский язык КонспектыУрок английского языка в 7 классе Сохраним себя в хорошей физической форме

Урок английского языка в 7 классе Сохраним себя в хорошей физической форме

Скачать материал

Урок английского языка в 7 классе

по УМК М.З.Биболетовой «Английский с удовольствием»

 

Тема: Сохраним себя в хорошей физической форме

Цель: развитие коммуникативных навыков через введение социокультурной информации и создание ситуации успеха на уроке.

 

Задачи урока:

Образовательные: (предметные) развивать лексические  навыки по теме «Английские школы», активизировать  речемыслительную деятельность по теме, формирование грамматических навыков по теме «Употребление прилагательных в значении существительных».

Развивающие: (метапредметные) учить находить запрашиваемую информацию в тексте, в звучащей речи; применять алгоритм грамматического правила.

Воспитательные: (личностные) способствовать развитию интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сферы личности учащихся; прививать интерес к изучению иностранного языка посредством использования ИКТ и темы урока;

Практические: расширять  словарный запас  учащихся, развивать умение общаться на иностранном языке.

Оборудование урока:    проектор, компьютер, ноутбук, презентации к уроку, карточки для индивидуальных записей, раздаточный материал для физминутки.

Тип урока: комбинированный.

Вид урока: урок развития лексических и коммуникативных навыков.

Форма: традиционная с использованием ИКТ.

 

План урока

      I.            Организационный момент.

Hello everybody! My name is N.Yu. I’m from town Zelenokumsk. And I’m very glad to be here at your school. I’m really happy today and I hope we’ll enjoy working together.

 

   II.            Разминка

1.1.          Вступительная беседа “….”

We are going to talk about smth. very important. But I would like to start with these two couch potatoes.

- Do you like them?

- Do you know the expression “a couch potato”? What does it mean in Russian? (****) Is it a healthy life-style?

-  Do you want to sit beside? in the sofa? ---- No, no! Why?

-  Or then … may be you want to be that crazy about sport?...(****)

 

 

III.            Основной этап.

3.1. Подведение к теме урока и ее формулировка (ссылка на учебник, соответствующие наглядные элементы);

-  Not this & not that. By no means! – We just want to keep fit!  We just want to be healthy! So what are we going to speak about? (***)

-         You are perfectly right! Keeping fit! Today we’ll find out what it means to keep fit and what can we do for it.

 

3.2. Введение грамматического материала «Образование наречий из прилагательных и случаи исключения» (использование опорной схемы и алгоритма на доске). Закрепление грамматического материала (предложения на слайдах);

- But before this we have a very easy grammar rule to remember. Look here. What is an adjective?

- Прилагательное.

- And what is an adverb?

- Наречие.

- Translate into Russian: regular, usual, quick. We can make adverbs from them – if we add the suffix –ly. Translate again: regularly, usually, quickly. We know it well. It’s easy.

But we should remember the words: hard, late, near & high. Adverbs are the same.

And if we meet these words with –ly – they have tatally different meaning. Look here.

hardly – едва, с трудом,

lately - недавно,

nearly – почти

highly – очень, чрезвычайно

- It’s very easy way, isn’t it? Look here and choose the right variant. (слайды)

1. Get up! It’s near/nearly eight.

2. Last month all the players trained hard/hardly.

3. It’s too late/lately.

4. She was tired and could hard/hardly swim in the pool.

5. There is a new swimming pool near/nearly our school.

6. Look! The bird is flying high/highly in the sky!

 

3.3. Введение лексики урока с применением здоровьесберегающих технологий.

- Good job! Thank you! We will meet such adverbs in the phrases on your desks. Work in pairs and discuss what healthy life-style is & what unhealthy life-style is. (…) Now those who has cards about unhealthy life-style – come here! Use the model: You don’t keep fit if you…

                                                                 You keep fit if you…

1.     eat regularly

eat fast food

2.     go jogging in the park that is near to your house

eat a lot of sweets

3.     go swimming

go to bed late

4.     go to bed early

get up late

5.     get up early

sleep 10-12 hours

6.     sleep 7-8 hours

drink cola

7.     watch TV for nearly 40 minutes

watch TV more than an hour (you can hardly live without it!..)

8.     walk your pet regularly

work on computer more than 30 minutes

9.     walk in the fresh air

work long at night (you are a hard worker!..)

10. do morning exercises hard

have a highly strict diet

11. go to the gym

get everywhere by car

12. drink much water

sit at home at your weekends

 

(ученики выходят к доске и распределяют)

3.4. Развитие навыков говорения (диалогическая речь), осмысление собственной позиции к теме, обозначенной в уроке.

And here we have a list of things to keep fit. Children, what about you? What do you do to keep fit? Work in pairs and act out an interview – use the questions from our dialogue.

·         What do you do to keep fit?

3.5. Развитие навыков аудирования с применением текстов, содержащих лексику урока.

I see that you do a lot. But what do teenagers in the UK do to be fit? Now let’s listen to teenagers Anna and Mark to find out Then say – TRUE or FALSE these sentences are.

(После прослушивания) Did you understand or maybe you want to listen to it one more time?

1.     Anna diets when she gets out of shape.

2.     Mark can’t live without fast food.

3.     Mark does sport in the fitness club.

4.     Anna gets rid of stress when she plays football.

 

3.6. Работа в парах.

Now your task gets more interesting. Please, help these problematic persons. They lead unhealthy life-style. Discuss his or her problem. Write your advice. One of you reads the situation; another says what this person must do to keep fit. You may start.

(ученики, совещаясь в паре, пишут советы каждому «проблемному человечку», затем один зачитывает ситуацию, другой проговаривает совет – и прикрепляют к доске)

 

 

 

3.7. Просмотр видео “10 советов, чтобы быть в форме”, предварительное целеполагание: «Какай совет вы хотите применить?»

Well done! Thank you! I can see that you try hard to live a healthy life! Here we can see a lot of things for this. But all of them we can put into 10 tips on how to keep fit.

I offer you to watch a video about 10 tips. While watching it – try to find the tip you want to follow (следовать). Ready? Let’s watch!

·        ответы учеников на вопрос к видео: «Какой совет вы хотите применить?»

- That’s 10 tips on how to keep fit. Now think, please. What tip do you want to follow?

- Ответы детей.

 

IV.            Заключение и подведение итогов.

-         Thanks for your ideas! I see that you understand the importance of keeping fit! I want you to remember the tips on how to keep fit. For this I have prepared special card «Activity Pyramid» where you can find all these tips! Keeping fit is just for you because YOU GROW INTO THE FUTURE!

-         I liked your work today! You are really great! I wish you good luck – THANK YOU!

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 7 классе Сохраним себя в хорошей физической форме"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по корпоративной культуре

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
